Na místě středověkého rybníka, který v 19. stol. zanikl, byla v letech 1978-1983 vybudována vodní nádrž pro zásobování závlahového systému. Území nádrže a okolí bylo vyhlášeno r. 2010 přírodní rezervací, když již předtím bylo chráněným územím od r. 1996.
Hlavní obrázek místa
Sedlec-přírodní rezervace
© AOPKČR 08/2014
Sedlec je přírodní rezervace v Doupovských horách západně od města Mašťov v sousedství vojenského újezdu Hradiště. Nachází se na katastrálních územích Mašťov, Sedlec u Radonic a Vojnín. Ve 2. polovině 18. století se v prostoru Sedleckého rybníka nacházel rybník Gross Tzedlitz Teich. Během dalšího století sice zanikl, ale na jeho místě byla v letech 1978–1983 vybudována vodní nádrž, určená k zásobování závlahového systému v okolí Račetic. Na severním břehu stojí rybářská bašta, kterou postavilo račetické zemědělské družstvo Nástup v r. 1987. V blízkosti jižního a západního okraje chráněného území vede silnice III. třídy z Mašťova do Vojnína. V místech, kde se na ni napojuje silnice III/22421, odbočuje účelová komunikace, která vede chráněným územím podél severního břehu rybníka k rybářské baště a rybniční hrázi. Okolím nevede žádná turistická trasa ani cyklotrasa.
21.6. 2019
historie

Chráněné území poprvé vyhlásil okresní úřad v Chomutově dne 11. prosince 1996. Podruhé byla přírodní rezervace vyhlášena Krajským úřadem Ústeckého kraje dne 9. července 2010. Přírodní rezervace s rozlohou 63,4307 ha se nachází v nadmořské výšce 420–451 m. Kromě vodní plochy patří k cenným společenstvům mokřadní stanoviště podél dvou třetin obvodu rybníka a na ně navazující podmáčené louky. Důvodem ochrany území je zachování mokřadních společenstev blízkých původním stanovištím s výskytem řady chráněných druhů rostlin a živočichů. Tato stanoviště jsou tvořena vodní plochou rybníka Sedlec, zaplavenými a zaplavovanými pobřežními společenstvy vysokých ostřic a podmáčenými lučními porosty. Jádrem chráněného území je vodní nádrž napájená potokem Dubá. Rozloha vodní plochy se podle naplnění pohybuje od 11 do 32 ha. Při úplném naplnění je průměrná hloubka 2,5 m a maximální hloubka 6,5 m. Přírodní rezervace má také význam z ornitologického…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, zejména wikipedie), 21.6. 2019

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Mašťov

Místa v okolí

 Mašťov
 maloměstské domy
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Markéty
 Radonice
 Vintířov
 Vintířov
 Maleš
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Štěpána
 Vilémov
 radnice
 Budiš
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Křečov
 Brody
 Doupovská dráha
 Nepomyšl
 kostel sv. Mikuláše
 Kamenný Chlum
 kostel sv. Havla
 Krásný Dvůr
 Pětipsy
 Lina
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 Úhošť
 kostel sv. Vojtěcha
 Rokle
 zavlažovací nádrž
 židovské ghetto
 Valeč
 Buškovice
 mariánský sloup
 Široké Třebčice
 kostel sv. Vavřince
 Hoppova kaple
 Jírov
 Poláky
 kostel sv. Víta
 Klejnštejn
 Libědice
 Egerberk
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 socha sv. Šebestiána
 Bystřický můstek
 Kadaň
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 Ptačí domky
 dům č. p. 7
 dům č. p. 78
 Katova ulička
 kostel sv. Markéty
 radnice
 městské opevnění
 smírčí kříže
 křížová cesta
 katovna
 Hlubany
 Skytaly
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 Kostrčany
 Šumburk
 železniční most
 kaple sv. Anny
 Mlýnce
 Šumburk
 Klášterec nad Ohří
 špýchar
 Kaštice
 stará porcelánka
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Vochlice
 morový sloup
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 kaple
 Rubín
 Týniště
 Dolánky
 židovský hřbitov
 Libkovice
 Verušičky
 židovský hřbitov
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Perštejn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Himlštejn
 železniční most
 povodňový památník
 Bražec
 Nebesa
 Kozí hrady, Kozihrady
 Schillerova rozhledna
 Vičice
 kostel sv. Leonarda
 neogotická studna
 kašna
 bývalá fara
 Hungerberg
 radnice
 radnice
 kaple Panny Marie z Re
 kaple
 Hartenštejn
Základní informace místa
ID místa: 14199
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama