Areál kostela, zvonice a hřbitova na snad umělém pahorku nad levým břehem Cidliny. Kostel z roku 1718 nahradil starší dřevěnou stavbu. Zvonice zřejmě z 16. století, zachován zvon datovaný 1586. Jediná podchodná solitérní dřevěná zvonice v Čechách.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu
© Milan Caha 09/2009
Lučice, nyní místní část města Chlumec nad Cidlinou, se nacházejí několik set metrů severně od dálnice D11. Z ní je možné sjet na exitech 62 (odtud po II/327, vzápětí na silnici III. třídy směr Chlumec, v Olešnici doprava) a 68 (směr Nové Město, odtud po II/611, v Kladrubech vlevo). Přes Lučice prochází cyklostezka 4290. Ke kostelu je třeba odbočit na návsi a dojet (dojít) až k Cidlině. Parkování je možné bez omezení na rozcestí pod hřbitovem. Autobusové spojení funguje jen v pracovních dnech, vede sem od chlumeckého nádraží, vzdáleného asi 5 km. Kostel je přístupný v době bohoslužeb, které se konají pravidelně první a třetí sobotu v měsíci od 14.00 hod.
Ivan Grisa, 27.5. 2010
historie

Kostelní areál v Lučicích využil výhodnou obrannou polohu na ostrově mezi rameny Cidliny. Zřejmě došlo k navršení umělé vyvýšeniny, která jej chránila před povodněmi. Původní kostel, připomínaný ve 14. století, byl pravděpodobně dřevěný, k obraně sloužila kamenná hřbitovní zeď. V průběhu 16. století byla jihozápadně od něj postavena štenýřová dřevěná zvonice, do které byly zavěšeny zvony, datované roky 1575 a 1586. Po třicetileté válce a následné hospodářské stabilizaci došlo roku 1718 ke stavbě nového, již zděného barokního kostela. Zvonice zůstala pravděpodobně zachována, pokud nebyla nahrazena replikou (dendrochronologický průzkum dosud chybí). Menší zvon z roku 1575 podlehl válečné rekvizici. Kostel byl obnoven v 90. letech 20. století. Areál je velmi malebný, i když regulace Cidliny změnila původní konfiguraci jejích ramen. Zvonice je jedinou dochovanou dřevěnou stavbou svého druhu v Čechách s otevřeným podchodným přízemím.

Ivan Grisa, dle K. Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 2001 a informační tabulka u vstupu na hřbitov, 27.5. 2010

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Lučice

Místa v okolí

 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 Karlova Koruna
 loretánská kaple
 Hradišťko
 Klamoš
 kostel sv. Prokopa
 Luková
 Přestavlky
 kostel sv. Havla
 Mlékosrby
 Kosice
 panský dvůr
 Korce
 Žáravice
 kostel sv. Jiří
 Vlkov nad Lesy
 sušárna čekanky
 kostel sv. Kříže
 Obědovice
 Choťovice
 Barchůvek
 Semín
 Barchov
 Semínský akvadukt
 Kasalice
 Babice
 Nový Bydžov
 Libeň
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Kratonohy
 radnice
 synagoga
 rozhledna Pod Strání
 evangelický kostel
 Stará Báň
 Kojice
 Kolo
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 fara
 Týnec nad Labem
 evangelický kostel
 pomník Janu Malátovi
 radnice
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Sloupno
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 kostel sv. Martina
 Rohoznice
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Rohoznice
 Zdechovice
 židovský hřbitov
 Mastnice
 židovský hřbitov
 Hlušice
 Bolice
 Skřivany
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Býchory
 Kunčice
 Býchory
 Konárovice
 Valy u Přelouče
 Štěpánov
 Nechanice
 kostel sv. Kateřiny
 Lepějovice
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Ondřeje
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství
Čelakovského 40
503 51 Chlumec nad Cidlinou
Tel: 495 485 306; 737 443 792
http://www.chlumeckafarnost.cz/
pavel.seidl@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 9167
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama