Dnešní filiální kostel v Chroustově je barokní z let 1710-1711. Přestavěn a rozšířen byl v pozdním baroku v letech 1780-1785. Podstatná úprava proběhla ještě r. 1890, kdy byla ke kostelu přistavěna věž nahrazující dřevěnou zvonici. Zařízení kostela je vesměs barokní z 18. století.
Hlavní obrázek místa
Chroustov - kostel
© Jiří Špaček, 09/2016
Malá obec Chroustov, která má dnes asi 200 obyvatel, leží na pomezí Středočeského a Královéhradeckého kraje a je prvně zmiňována r. 1369. Severojižním směrem jí prochází silnice II/328 od Městce Králové do Jičíněvsi. Jinak obec leží mimo síť železnice i turisticky značených tras. Kostel stojí v jejím centru na bývalém hřbitově u křižovatky, kde z hlavní silnice vychází odbočka do místní části Dvořiště.
21.9. 2016
historie

Nevelká obec je doložena od 14. stol. a od počátku tu stával gotický kostelík, zmiňovaný r. 1377. Pověst vypráví, že kostel tu byl již mnohem dříve, snad románský, avšak prý stával asi 2 km východněji na zalesněném návrší dodnes nazývaném Na Kostelíku nebo Na Kostele. Stará gotická stavba byla zbořena a nahrazena novou, barokní v letech 1710-1711. Ta byla přestavěna a rozšířena v pozdním baroku v letech 1780-1785. Podstatná úprava proběhla ještě r. 1890, kdy byla ke kostelu přistavěna věž a nahradila starou dřevěnou zvonici. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je podélná stavba ve střední části rozšířená do centrálního osmibokého prostoru, na nějž na východě navazuje presbytář se čtvercovou sakristií při jižní straně. Na západě je pak pravoúhlý vstupní prostor. Před západním průčelím stojí hranolová věž. Kostelní loď je zaklenuta dvěma poli placky, presbytář pak plackou a konchou. Zařízení kostela je vesměs barokní z 18. stol. Hlavní oltář…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977), 21.9. 2016

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Chroustov

Místa v okolí

 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Hlušice
 Češovské valy
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Martina
 Volanice
 palmový skleník
 Kopidlno
 děkanství
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 popravčí kámen
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Markéty
 Vlkov nad Lesy
 kostel sv. Jiří
 Chotělice
 synagoga
 Jičíněves
 kostel sv. Stanislava
 Jičíněves
 Smidary
 kostel sv. Matouše
 židovský hřbitov
 Milíčeves
 Dymokury
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Sloupno
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Skřivany
 Údrnice
 Nový Bydžov
 evangelický kostel
 Staré Smrkovice
 kostel sv. Jiří
 Bolice
 zvonička
 dub červený
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Tuř
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Podlesí
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Obora
 Luková
 Staré Hrady
 Veliš
 Stará Báň
 Mastnice
 Kuncberk
 Kovač
 Mlékosrby
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Loreta
 Milkovice
 Libeň
 Dětenice
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum piva
 Karlova Koruna
 Konecchlumí
 kostel sv. Prokopa
 loretánská kaple
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Kozelkova vila
 Nadslav
 kostel sv. Voršily
 Barchůvek
 Kamenice
 Chlumec nad Cidlinou
 Kosice
 Přestavlky
 Hradišťko
 Kosice
 Ostroměř
 Mlázovice
 kostel sv. Vavřince
 Křižánky
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Městec Králové
Přemysla Otakara II. 23
289 03 Městec Králové
Tel: 604 754 391
Http://www.farnostmestec.cz
fara@farnostmestec.cz
Základní informace místa
ID místa: 13099
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama