Hřbitov kdysi významné židovské obce byl zřízen severně od města zřejmě počátkem 17. stol. (před 1617), z jehož konce pocházejí nejstarší dochované náhrobky. Používán do násilného zániku komunity, po něm zbaven většiny novodobých náhrobků. V 90. letech 20. stol. opravena obřadní síň a ohradní zeď.
Hlavní obrázek místa
Severozápadní část hřbitova
© Ivan Grisa 05/2011
Přístup i příjezd k židovskému hřbitovu vede ze silnice I/19 (Rožmitálská ulice). Při cestě od Březnice je nutno asi 300 m za čerpací stanicí PHM odbočit vpravo a po zpevněné cestě vedoucí zprvu mírně ze svahu, za levotočivou zatáčkou rovně, dojít za dům čp. 281. Za jeho zahradou odbočuje vlevo travnatá cesta k bráně hřbitova. Ta je neuzamčená, při odchodu byste měli dát pozor na uzavření.
Ivan Grisa, 4.6. 2011
historie

Židovský hřbitov v Březnici

Židovský hřbitov vznikl v Březnici někdy před rokem 1617, nejstarší dochované náhrobky pocházejí z konce 17. století. V 19. století byla do dnešní podoby upravena obřadní síň u východní části ohradní zdi. Hřbitov se používal do násilného zániku zdejší židovské komunity za II. světové války. Snad ještě během ní, ale pravděpodobně i po jejím skončení byly systematicky loupeny náhrobky z 19. a 20. století, které zřejmě nalezly využití na "křesťanských" hrobech v okolí. Do dnešní doby se zachovaly převážně barokní a klasicistní náhrobky v severovýchodní části pohřebiště, řada z nich velmi kvalitně provedených. V 90. letech 20. století byla opravena obřadní síň a ohradní zeď.

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 1. díl, Libri 1996, 4.6. 2011

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Březnice

Místa v okolí

 židovské ghetto
 synagoga
 Březnice
 silniční most
 kostel sv. Rocha
 pivovar Herold
 kostel sv. Václava
 Starosedlský Hrádek
 Tochovice
 Hrochův Hrádek
 Drahenice
 Myslín
 Draheničky
 Vysoká u Příbramě
 Hůrka u Vranovic
 židovský hřbitov
 Uzeničky
 Hostišovice
 kostel sv. Klimenta
 Mirovice
 radnice
 socha sv. Barbory
 Památník Vojna
 Chraštice
 Hrádek
 Horosedly
 výklenková kaple
 Rtišovice
 Křikava
 židovský hřbitov
 Zalužany
 Zbenice
 synagoga
 boží muka
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Dolní Nerestce
 Hvožďany
 Bukovany
 Lety
 empírový most
 Třemšín
 Třemšín
 Hengst
 Ženatý dub
 Hornický skanzen
 synagoga
 kostel sv. Vojtěcha
 Boudy u Čimelic
 Rakovice
 kostel sv. Prokopa
 Čimelice
 Čimelice
 Kosatínský viklan
 dub sv. Václava
 Vintíř
 Starý Smolivec
 kříž sv. Ivana
 Smolotely
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Lnáře
 Tchořovice
 Karlov
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 Tři Trubky
 synagoga
 Varvažov
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
Základní informace místa
ID místa: 10111
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama