Pseudorenesanční jednopatrový, dvoukřídlý zámek s dvoupatrovou okrouhlou věží postavený roku 1875. V zámku kaple Božského srdce Páně.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek, 04/2009
Zámek v Chotělicích je dvoukřídlá jednopatrová stavba s dvoupatrovou okrouhlou věží ve styku obou křídel. Vnější strany křídel jsou uprostřed zvýrazněny mělkými pětiosými rizality se sloupovými portiky. Součástí zámku je i kaple Božského srdce Páně. Utilitárními zásahy poslední třetiny 20. století vzhled budovy značně utrpěl, především pokud jde o úpravu oken a fasád. Kolem zámku byl zřízen park o rozloze 9 hektarů, dnes je se svými 1,12 hektary nejmenším zámeckým parkem na okrese Hradec Králové.
Zany, 28.4. 2009
historie

Ve farnosti Smidarské jest ves Chotělice, v jejímž dvoře stávala ještě l. 1673 stará tvrz. Po vsi jmenoval se l. 1376 Kuneš z Chotělic. Mlach nebo Mlašek (r. 1386) prodal l. 1393 dědictví své v Sekeřicích a zemřel před l. 1417; vdova po něm Mabka držela pak dům v Praze. Od l. 1392 připomínají se tu bratří Mikuláš a Jan, onen do l. 1396, tento asi do l. 1400 ; l. 1395 spolčil se Jan s vladykami Slavostickými, od l. 1402 vyskytuje se na Čáslavsku. Vedlé vladyk Petra (jenž byl léta 1410 juristou), Alše (r. 1412), Janka (r. 1414) a Slavoje (r. 1400–1413) vyskytuje se tu rod, jemuž tvrz patřila a od něhož Petrovští z Voděrad pocházeli. Byli to Benec se synem Vlaštkem, Sulek a Vlaštěk. Tento obdaroval l. 1403 kostel ve Vlčím poli dílem ze svého, dílem z peněz sestry své Dobky. Léta 1407 se odtud vyprodal, postoupiv tvrz Chotělice Janovi z Voděrad směnou za Voděrady. Tento se brzo zase vyprodal, a tak nacházíme, že Anéžka,…  číst dále

Jiří Čížek, 27.4. 2009

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chotělice

Místa v okolí

 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 kostel sv. Jiří
 Staré Smrkovice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Podlesí
 Vysoké Veselí
 Skřivany
 kostel sv. Prokopa
 Sloupno
 kostel sv. Matouše
 Obora
 Myštěves
 Volanice
 kostel sv. Mikuláše
 Vysoká
 Sekeřice
 Sekeřice
 Hlušice
 synagoga
 radnice
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Nový Bydžov
 Hradišťko
 Češovské valy
 Kovač
 Ostroměř
 Milíčeves
 Bašnice
 Tuř
 Libeň
 Konecchlumí
 Holovousy
 kostel sv. Vavřince
 Kamenice
 kostel sv. Jiří
 Chloumky
 Mlázovice
 Jičíněves
 Stračov
 sušárna čekanky
 Jičíněves
 Barchůvek
 Stračov
 kaple Panny Marie
 Mlékosrby
 Luková
 radnice
 Vlkov nad Lesy
 kostel sv. Vojtěcha
 Hořice
 Hořice
 Nechanice
 Hořice
 Barchov
 Kosice
 kostel sv. Matouše
 Choteč
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Martina
 akvadukt u Komárova
 Babice
 palmový skleník
 Pustohrad u Hořic
 Kopidlno
 Kosice
 Přestavlky
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Lázně Bělohrad
 Kunčice
 Jeřice
 kostel sv. Václava
 Valdická brána
 Veliš
 synagoga
 Hrádek u Nechanic
 Čeřov
 vodárenská věž
 Čeřovka
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Vokšice
 kostel sv. Jiří
 Loreta
 Miletín
 Hrádek u Vřesníka
 zvonice
 židovský hřbitov
 Hrad u Bezníka
 Bolice
Kontaktní informace
Ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež Chotělice
Chotělice 89
503 53 Smidary
Tel: 495 496 204
http://www.uspchotelice.cz
info@uspchotelice.cz
Základní informace místa
ID místa: 7717
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama