Pseudorenesanční jednopatrový, dvoukřídlý zámek s dvoupatrovou okrouhlou věží postavený roku 1875. V zámku kaple Božského srdce Páně.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek, 04/2009
Zámek v Chotělicích je dvoukřídlá jednopatrová stavba s dvoupatrovou okrouhlou věží ve styku obou křídel. Vnější strany křídel jsou uprostřed zvýrazněny mělkými pětiosými rizality se sloupovými portiky. Součástí zámku je i kaple Božského srdce Páně. Utilitárními zásahy poslední třetiny 20. století vzhled budovy značně utrpěl, především pokud jde o úpravu oken a fasád. Kolem zámku byl zřízen park o rozloze 9 hektarů, dnes je se svými 1,12 hektary nejmenším zámeckým parkem na okrese Hradec Králové.
Zany, 28.4. 2009
historie

Ve farnosti Smidarské jest ves Chotělice, v jejímž dvoře stávala ještě l. 1673 stará tvrz. Po vsi jmenoval se l. 1376 Kuneš z Chotělic. Mlach nebo Mlašek (r. 1386) prodal l. 1393 dědictví své v Sekeřicích a zemřel před l. 1417; vdova po něm Mabka držela pak dům v Praze. Od l. 1392 připomínají se tu bratří Mikuláš a Jan, onen do l. 1396, tento asi do l. 1400 ; l. 1395 spolčil se Jan s vladykami Slavostickými, od l. 1402 vyskytuje se na Čáslavsku. Vedlé vladyk Petra (jenž byl léta 1410 juristou), Alše (r. 1412), Janka (r. 1414) a Slavoje (r. 1400–1413) vyskytuje se tu rod, jemuž tvrz patřila a od něhož Petrovští z Voděrad pocházeli. Byli to Benec se synem Vlaštkem, Sulek a Vlaštěk. Tento obdaroval l. 1403 kostel ve Vlčím poli dílem ze svého, dílem z peněz sestry své Dobky. Léta 1407 se odtud vyprodal, postoupiv tvrz Chotělice Janovi z Voděrad směnou za Voděrady. Tento se brzo zase vyprodal, a tak nacházíme, že Anéžka,…  číst dále

Jiří Čížek, 27.4. 2009

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chotělice

Místa v okolí

 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Jiří
 Staré Smrkovice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Podlesí
 Vysoké Veselí
 Skřivany
 kostel sv. Prokopa
 Sloupno
 kostel sv. Matouše
 Obora
 Myštěves
 Volanice
 kostel sv. Mikuláše
 Vysoká
 Hlušice
 Sekeřice
 Sekeřice
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 Nový Bydžov
 Sobčice
 Hradišťko
 Češovské valy
 Kovač
 Ostroměř
 Milíčeves
 Bašnice
 Libeň
 Tuř
 Konecchlumí
 Holovousy
 kostel sv. Vavřince
 Kamenice
 kostel sv. Jiří
 Chloumky
 Mlázovice
 Jičíněves
 Stračov
 sušárna čekanky
 Jičíněves
 Barchůvek
 Stračov
 Mlékosrby
 Luková
 radnice
 Vlkov nad Lesy
 kostel sv. Vojtěcha
 Hořice
 Hořice
 Barchov
 Nechanice
 Hořice
 Choteč
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Martina
 akvadukt u Komárova
 Babice
 palmový skleník
 Pustohrad u Hořic
 Kopidlno
 Kosice
 Přestavlky
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Lázně Bělohrad
 Kunčice
 Jeřice
 kostel sv. Václava
 Valdická brána
 Veliš
 synagoga
 Hrádek u Nechanic
 Čeřov
 Čeřovka
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Vokšice
 kostel sv. Jiří
 Loreta
 Miletín
 Hrádek u Vřesníka
 zvonice
 židovský hřbitov
 Hrad u Bezníka
 Bolice
Kontaktní informace
Ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež Chotělice
Chotělice 89
503 53 Smidary
Tel: 495 496 204
http://www.uspchotelice.cz
info@uspchotelice.cz
Základní informace místa
ID místa: 7717
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama