Patrový klasicistní zámek, dnes sídlo archivu, na návrší nad centrem obce. Předchůdcem je panský dům Zehentnerů ze 70. let 17. stol. V pol. 18. století za Minkwitzů a Stiebigů barokně přestavěn. Ve 30. letech 19. století klasicistní úpravy.
Hlavní obrázek místa
zadní průčelí zámku od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Dominantou obce Klečůvka, ležící necelých 8 km východně od centra Zlína, je bezesporu malebný klasicistní zámek ve svahu nad centrem obce. Rozkládá se uprostřed udržovaného lesoparku, který tvoří celou severovýchodní čtvrtinu rozlohy intravilánu obce. V zámku a přilehlých moderně upravených budovách depozitáře je umístěn oblastní zlínský archiv. Park kolem zámku je volně přístupný veřejnosti. Zámek pouze v návštěvních hodinách.
Jan P. Štěpánek, 11.9. 2008
popis

Zámek je tvořen patrovou budovou na půdoryse písmene L v mírném svahu. Jednoduché omítky doplňují pouze štukové profilované šambrány kolem oken a římsy oddělující přízemí od patra a patro od podkroví. Hlavní 11osé průčelí je oproti zbylým fasádám o poznání honosnější. Člení jej vertikální pilastry ukončené hlavicemi. Okna lemují stejné štukové šambrány jako ve zbytku zámku. V ose průčelí je situován hlavní vchod do zámku. Ten je tvořen ozdobnými pilastry nesoucími profilovanou římsu. Nad vstupem je umístěn pískovcový erb rodu Stiebigů. Ke vstupu vede jednoduché přímé schodiště.

Jan P. Štěpánek, 11.9. 2008

historie

Historie zámku

Důvodem pro založení vrchnostenského dvora v Klečůvce bylo odtržení obce od panství Lukov v r. 1662. Prvními majiteli samostatného panství Klečůvka byli rytíři Zehentnerové z Reichersdorfu, kteří byli patrně zakladateli dvora. Za stavitele je považován rytíř Jan Kryštof. Zehertové se však v Klečůvce mnoho nezdržovali a sídlili převážně v Brně. Zámeček sloužil jako sídlo vrchnosti, která majitele zastupovala. Roku 1667 kupuje panství baron Melichar Lednický z Ledenic. Následuje v r.1671 rytíř František Jakub Rejtin z Varjelit a roku 1673 baron Jan Bedřich z Minkwitzburku, který Klečůvku opětovně spojil s Lukovem. Šlechtické sídlo je v Klečůvce poprvé předpokládáno až v r. 1690 v souvislosti s Janem Adamem z Minkwitzburku, který zde sídlil. V r. 1701 je sídlo označováno jako „panský dům“. Roku 1710 je Klečůvka opět odtržena od panství Lukov. Kolem roku 1728 je panský dům (zámeček) barokně přestavěn…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle turistických průvodců a Z. Pokluda: Zámek Klečůvka, 11.9. 2008

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín-Klečůvka

Místa v okolí

 Lužkovice
 Štípa
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 ZOO Zlín-Lešná
 Janůvka
 Lešná
 Tusculum
 Engelsberg
 kostel sv. Josefa
 Zlín
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Lukov
 Starý Světlov
 kostel sv. Mikuláše
 Rýsov
 Oberský vrch
 kostel sv. Martina
 fara
 Louky
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Augustiniánský dům
 Žeranovice
 Vartovna
 Malenovice
 Liptál
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Ottovka
 Tečovice
 Lázeňské divadlo
 Pramen Aloiska
 kostel sv. Vavřince
 památník Ploština
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Žeranovice
 hraniční kameny
 Hrádek u Přílep
 Luhačovice
 smírčí kříž
 Velký Ořechov
 Hošťálková
 Skalný
 Přílepy
 evangelický kostel
 Šarovy
 Vlachovice
 Křídlo
 Svárov
 Vlachovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Částkov
 pivovar
 Holešov
 Dobrotice
 Březolupy
 morový sloup
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Nedachlebice
Základní informace místa
ID místa: 6739
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama