Patrový klasicistní zámek, dnes sídlo archivu, na návrší nad centrem obce. Předchůdcem je panský dům Zehentnerů ze 70. let 17. stol. V pol. 18. století za Minkwitzů a Stiebigů barokně přestavěn. Ve 30. letech 19. století klasicistní úpravy.
Hlavní obrázek místa
zadní průčelí zámku od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Dominantou obce Klečůvka, ležící necelých 8 km východně od centra Zlína, je bezesporu malebný klasicistní zámek ve svahu nad centrem obce. Rozkládá se uprostřed udržovaného lesoparku, který tvoří celou severovýchodní čtvrtinu rozlohy intravilánu obce. V zámku a přilehlých moderně upravených budovách depozitáře je umístěn oblastní zlínský archiv. Park kolem zámku je volně přístupný veřejnosti. Zámek pouze v návštěvních hodinách.
Jan P. Štěpánek, 11.9. 2008
popis

Zámek je tvořen patrovou budovou na půdoryse písmene L v mírném svahu. Jednoduché omítky doplňují pouze štukové profilované šambrány kolem oken a římsy oddělující přízemí od patra a patro od podkroví. Hlavní 11osé průčelí je oproti zbylým fasádám o poznání honosnější. Člení jej vertikální pilastry ukončené hlavicemi. Okna lemují stejné štukové šambrány jako ve zbytku zámku. V ose průčelí je situován hlavní vchod do zámku. Ten je tvořen ozdobnými pilastry nesoucími profilovanou římsu. Nad vstupem je umístěn pískovcový erb rodu Stiebigů. Ke vstupu vede jednoduché přímé schodiště.

Jan P. Štěpánek, 11.9. 2008

historie

Důvodem pro založení vrchnostenského dvora v Klečůvce bylo odtržení obce od panství Lukov v r. 1662. Prvními majiteli samostatného panství Klečůvka byli rytíři Zehentnerové z Reichersdorfu, kteří byli patrně zakladateli dvora. Za stavitele je považován rytíř Jan Kryštof. Zehertové se však v Klečůvce mnoho nezdržovali a sídlili převážně v Brně. Zámeček sloužil jako sídlo vrchnosti, která majitele zastupovala. Roku 1667 kupuje panství baron Melichar Lednický z Ledenic. Následuje v r.1671 rytíř František Jakub Rejtin z Varjelit a roku 1673 baron Jan Bedřich z Minkwitzburku, který Klečůvku opětovně spojil s Lukovem. Šlechtické sídlo je v Klečůvce poprvé předpokládáno až v r. 1690 v souvislosti s Janem Adamem z Minkwitzburku, který zde sídlil. V r. 1701 je sídlo označováno jako „panský dům“. Roku 1710 je Klečůvka opět odtržena od panství Lukov. Kolem roku 1728 je panský dům (zámeček) barokně přestavěn…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle turistických průvodců a Z. Pokluda: Zámek Klečůvka, 11.9. 2008

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín-Klečůvka

Místa v okolí

 Lužkovice
 Štípa
 Janův hrad
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 ZOO Zlín-Lešná
 Janůvka
 Lešná
 Tusculum
 Engelsberg
 kostel sv. Josefa
 Zlín
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Starý Světlov
 Lukov
 kostel sv. Mikuláše
 Rýsov
 Oberský vrch
 kostel sv. Martina
 fara
 Louky
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Augustiniánský dům
 Vartovna
 Žeranovice
 Malenovice
 Liptál
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Pramen Vincentka
 zvonice
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Ottovka
 Tečovice
 Lázeňské divadlo
 kostel sv. Vavřince
 Pramen Aloiska
 památník Ploština
 Vysoké Pole
 Žeranovice
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 hraniční kameny
 muzeum
 Hrádek u Přílep
 Luhačovice
 smírčí kříž
 Velký Ořechov
 Hošťálková
 Skalný
 Přílepy
 evangelický kostel
 Šarovy
 Vlachovice
 Křídlo
 Svárov
 Vlachovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Panský mlýn
 Částkov
 pivovar
 Holešov
 Dobrotice
 morový sloup
 Březolupy
 muzeum kovářství
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Nedachlebice
Základní informace místa
ID místa: 6739
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama