Lužanský kostel sv. Máří Magdalény gotického původu doložen r. 1360, barokně přestavěn v letech 1728-1729 a prakticky nově vystavěn klasicistně v letech 1797-1805. Vnitřní zařízení vesměs z 2. poloviny 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Lužany - kostel
© Jiří Špaček, 8/2017
Starobylá ves Lužany, připomínaná již r. 1052, se nachází východně od Jičína. Leží při vedlejší silnici na území sevřeném mezi silnicemi I/35 do Hradce Králové a II/501 do Lázní Bělohrad. V současnosti má asi 600 obyvatel. Obcí prochází zelená turistická značka od nejbližší železniční zastávky Kovač na trati 041 z Jičína do Hradce Králové, vzdálené asi 6 km, která dále pokračuje k severu kolem hradu Kumburk do Staré Paky. Na katastru obce je oblíbený autokemp u rybníka Marešák. Kostel sv. Máří Magdalény se nachází na hřbitově v centrální části obce poblíž křižovatky se spojovací silničkou do Úlibic. Před vstupem na hřbitov a ke kostelu stojí sousoší českých patronů sv. Václava a Jana Nepomuckého s křížem uprostřed.
8.10. 2017
historie

Gotický kostel sv. Máří Magdalény v Lužanech je připomínán již r. 1360. V letech 1728-1729 byl opravován a barokně upraven patrně podle plánů Donata Morazziho, v letech 1797-1805 však byl prakticky nově vystavěn klasicistně podle plánů architekta J. Thomy. V současnosti je kostel obdélná jednolodní stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem sklenutým valeně s výsečemi a v závěru konchou. Loď je plochostropá. Ze vstupního průčelí vyrůstá hranolová věž, v níž jsou umístěny dva zvony. Větší pochází z r. 1788, menší je tzv. umíráček. Vnitřní zařízení pochází vesměs z 2. poloviny 19. stol. a převážně je dílem jičínského řezbáře Josefa Stoklasy. Dochovaná cínová křtitelnice z r. 1604 pochází od kutnohorského konváře J. Křepelky. Varhany pro kostel postavil r. 1869 pražský varhanář Karel Vocelka (1813-1876), v letech 1893 a 1912 je opravoval varhanář z Lomnice nad Popelkou Josef Kobrle. Kostel sv. Máří Magdalény…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a různé webové stránky), 9.10. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Lužany

Místa v okolí

 Kamenice
 Mokřice
 Dřevěnice
 Konecchlumí
 Choteč
 Stav
 Kovač
 kostel sv. Jiří
 Mlázovice
 Tuř
 Kumburk
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Železnice
 smírčí kříž
 Bradlec
 Čeřov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 Železnice
 Milíčeves
 Čeřovka
 Lázně Bělohrad
 synagoga
 Obora
 Valdická brána
 Ostroměř
 Hradišťko
 vodárenská věž
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Vavřince
 Chloumky
 Holovousy
 Vokšice
 Brada
 Staré Smrkovice
 Levín
 Ždírec
 Hrádek u Vřesníka
 Vysoké Veselí
 Jičíněves
 Alainova věž
 Jičíněves
 Tábor
 Pecka
 kostel sv. Václava
 Veliš
 Levínská Olešnice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Volanice
 Kozinec
 Žďár
 kostel sv. Mikuláše
 zvonička
 kříž
 panská hájovna
 boží muka
 dub letní
 kostel sv. Matouše
 Loreta
 Kozlov
 Lomnice nad Popelkou
 Hrad u Bezníka
 Kláštenec
 Chotělice
 Podlesí
 radnice
 Prachovské skály
 Hořice
 Hořice
 Češovské valy
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Myštěves
 Bašnice
 Studenec
 kostel sv. Václava
 sloup jezuity Burnatia
 Hořice
 Pařez
 Ostružno
 Vysoká
 kostel sv. Prokopa
 Pustohrad u Hořic
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 fara
 kaple sv. Marka
 stará radnice
 palmový skleník
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Vojtěcha
 děkanství
 popravčí kámen
 socha sv. Václava
 Stračov
 mariánský sloup
 radnice
 Stračov
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Železnice
Muzejní 177
507 13 Železnice
Tel: 493 532 924
http://farnost-zeleznice.webnode.cz
fara.zeleznice@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 13669
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama