Zámek vznikl přestavbou got. tvrze, postavené před r. 1384 Vilémem ze Staré u starší tvrze (snad 13. stol., postav. Arnoštem ze Staré). V l. 1571-73 přestavba sídla Jiřím Pruskovským z Pruskova na renes. zámek. Opraven v 2. pol. 20. stol. Od r. 2007 rodiny Sukových, opraven a přístupný od r. 2008.
Hlavní obrázek místa
Letecký snímek Staré Hrady
© paseo

Prohlídkové okruhy: Jak se žilo za císaře pána Fr. Josefa I., Zámecké pohádkové sklepení, Hradní pohádková půda

Hradní a zámeckou částí vede první prohlídkový okruh "Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I." Velké množství exponátů představuje život prostých lidí, měšťanů a šlechty v období vrcholu habsburské monarchie, návštěvníci si prohlédnou také kupecké krámky, koloniál, barokní kuchyni, komnaty a kancelář pana nadlesního. Novinkou r. 2012 je Čarodějná dračí komnata dračího krále Rozumbraďáka a jeho ženy, dračí královny Starostlindy. Živé pohádkové bytosti - princezny, čarodějnice, čarodějové a vodnice návštěvníky provedou dalšími dvěma prohlídkovými okruhy, které vedou do pohádek čaroděje Archibalda I. - druhý okruh vede zámeckým pohádkovým sklepením a třetí hradní pohádkovou půdou. Na malé i velké návštěvníky čeká mnoho kamarádů - vodníků, čertů, lesních skřítků, čarodějnic a strašidláků pohádkového čaroděje Archibalda I. Čarodějnice a kouzlobabky vládnou v části "Čarodějná bestyjola", kde pečují o své živé miláčky - kozy, slepice, bažanty, perličky, ale i krysáky, štěnice, červy a další, pro které ve své čarodějnické kuchyni připravují dobroty a kouzelné lektvary.
E.H. podle http://www.starehrady.cz, 4.11. 2012
popis

V severozápadním sousedství zámku (součást stavení čp. 20) je středověký valeně klenutý sklep, který je považován za pozůstatek první tvrze, postavené pravděpodobně již ve 13. stol. Arnoštem ze Staré. Přesnou podobu tvrze nelze určit, zbytkem tvrze mohla být i vedlejší budova (dnes již zbořená) ve tvaru T, vyznačená na katastrální mapě z r. 1842 mezi zámkem a domem čp. 20. V bezprostředním okolí nálezy keramiky ze 13. stol. Areál gotického hradu byl opevněn na východní a severní straně parkány, na ostatních stranách valem, příkopem a hradební zdí. Sídlo tvořil dvoupatrový gotický palác obdélného půdorysu (zčásti zachovalý v západním křídle pozdějšího zámku) s věží ve středu západního průčelí, do paláce se vstupovalo věží. Charakter zbytků klenby střední síně prvního patra hradního paláce a klenby kostela svědčí o tom, že výstavby hradu se zúčastnili stavitelé z okruhu stavební huti působící na dvoře krále Václava IV. Východně od…  číst dále

Veronika Vaňková, E.H. podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6. - východní Čechy, kolektiv autorů, nakl. Svoboda r. 1989; http://www.starehrady.cz; Encyklopedie českých tvrzí 3., kol. autorů, nakl. Argo 2005, 6.8. 2008

Další texty popis
historie

První zmínka pochází z roku 1340, kdy je pod názvem "Stará" v závěti Arnošta ze Staré odkazována tvrz s dalším majetkem jeho manželce Adličce. Po smrti Arnošta ze Staré r. 1342 statek zdědili jeho tři synové, Bohuš, Arnošt a Smil z Pardubic (Arnošt byl později prvním pražským arcibiskupem). Roku 1358 převzal Starou jejich nejmladší bratr Vilém ze Staré, zvaný z Pardubic, který ji později vlastnil společně se svým synem, Smilem Flaškou z Pardubic. Vilém ze Staré nechal vedle nevýstavné gotické tvrze postavit tvrz (hrad), která se prvně zmiňuje roku 1384. Pro reprezentativnost sídla se o něm v některých pramenech hovoří jako o hradu. Sídlo tvořil dvoupatrový gotický palác obdélného půdorysu (zčásti zachovalý v západním křídle pozdějšího zámku) s věží ve středu západního průčelí, do paláce se vstupovalo věží. Východně od paláce byly zřejmě hospodářské budovy, uzavírající nádvoří, a gotický kostel sv. Jana Křtitele. Sídlo…  číst dále

E.H. podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6. - východní Čechy, kolektiv autorů, nakl. Svoboda r. 1989; http://www.starehrady.cz; Encyklopedie českých tvrzí 3., kol. autorů, nakl. Argo 2005, 26.2. 2013

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Staré Hrady

Místa v okolí

 kostel sv. Ducha
 Milkovice
 Údrnice
 Muzeum piva
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Dětenice
 Křižánky
 Nadslav
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 Spařence
 Vlčí Pole
 židovský hřbitov
 popravčí kámen
 Ostružno
 Loreta
 stará radnice
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 Kopidlno
 kostel sv. Matouše
 palmový skleník
 Lavice
 Domousnice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Veliš
 kostel sv. Štěpána
 Mackov
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Kateřiny
 Ujkovice
 Vokšice
 Rožďalovice
 Jičíněves
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Havla
 Jičíněves
 kostel sv. Vojtěcha
 Humprecht
 Prachovské skály
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Pařez
 boží muka
 obecní studna
 skalní mlýn
 dům č. p. 14
 vodárenská věž
 synagoga
 Valdická brána
 Češovské valy
 kostel sv. Václava
 Pařízek
 Semtinská lípa
 kostel sv. Prokopa
 Brada
 Čeřovka
 Čeřov
 hradní pivovar
 Nebákov
 Kost
 Milíčeves
 panský dvůr Zájezd
 kostel sv. Mikuláše
 venkovská usedlost
 Kuncberk
 Chvistonosy
 zvonička
 dub červený
 skalní město Apolena
 kostel sv. Martina
 Mcely
 Valdštejnská lodžie
 sloup jezuity Burnatia
 Sukorady
 evangelický kostel
 Újezdec u Pěčic
 kostel sv. Václava
 Solec
 Křinec
 rozhledna Čížovka
 kostel sv. Jiljí
 Trosky
 Pekařova brána
 Volanice
 Tuř
 Soleček
 Železnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Sekeřice
 Sekeřice
 Kozlov
 pomník Helma
 Komárovský rybník
 Kněžmost
 Alainova věž
 radnice
 Belvín
 Romanka
 Tábor
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 Bradlec
 Hynšta
 Obětní kámen
 Hlušice
 Valečov
 Dobrá Voda 3
Kontaktní informace
Hrad a zámek STARÉ HRADY
Staré Hrady čp. 1
507 23 Libáň
Tel: 602302265
http://www.starehrady.cz
info@starehrady.cz
Základní informace místa
ID místa: 2178
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama