Zámek vznikl přestavbou got. tvrze, postavené před r. 1384 Vilémem ze Staré u starší tvrze (snad 13. stol., postav. Arnoštem ze Staré). V l. 1571-73 přestavba sídla Jiřím Pruskovským z Pruskova na renes. zámek. Opraven v 2. pol. 20. stol. Od r. 2007 rodiny Sukových, opraven a přístupný od r. 2008.
Hlavní obrázek místa
Letecký snímek Staré Hrady
© paseo

Prohlídkové okruhy: Jak se žilo za císaře pána Fr. Josefa I., Zámecké pohádkové sklepení, Hradní pohádková půda

Hradní a zámeckou částí vede první prohlídkový okruh "Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I." Velké množství exponátů představuje život prostých lidí, měšťanů a šlechty v období vrcholu habsburské monarchie, návštěvníci si prohlédnou také kupecké krámky, koloniál, barokní kuchyni, komnaty a kancelář pana nadlesního. Novinkou r. 2012 je Čarodějná dračí komnata dračího krále Rozumbraďáka a jeho ženy, dračí královny Starostlindy. Živé pohádkové bytosti - princezny, čarodějnice, čarodějové a vodnice návštěvníky provedou dalšími dvěma prohlídkovými okruhy, které vedou do pohádek čaroděje Archibalda I. - druhý okruh vede zámeckým pohádkovým sklepením a třetí hradní pohádkovou půdou. Na malé i velké návštěvníky čeká mnoho kamarádů - vodníků, čertů, lesních skřítků, čarodějnic a strašidláků pohádkového čaroděje Archibalda I. Čarodějnice a kouzlobabky vládnou v části "Čarodějná bestyjola", kde pečují o své živé miláčky - kozy, slepice, bažanty, perličky, ale i krysáky, štěnice, červy a další, pro které ve své čarodějnické kuchyni připravují dobroty a kouzelné lektvary.
E.H. podle http://www.starehrady.cz, 4.11. 2012
popis

V severozápadním sousedství zámku (součást stavení čp. 20) je středověký valeně klenutý sklep, který je považován za pozůstatek první tvrze, postavené pravděpodobně již ve 13. stol. Arnoštem ze Staré. Přesnou podobu tvrze nelze určit, zbytkem tvrze mohla být i vedlejší budova (dnes již zbořená) ve tvaru T, vyznačená na katastrální mapě z r. 1842 mezi zámkem a domem čp. 20. V bezprostředním okolí nálezy keramiky ze 13. stol. Areál gotického hradu byl opevněn na východní a severní straně parkány, na ostatních stranách valem, příkopem a hradební zdí. Sídlo tvořil dvoupatrový gotický palác obdélného půdorysu (zčásti zachovalý v západním křídle pozdějšího zámku) s věží ve středu západního průčelí, do paláce se vstupovalo věží. Charakter zbytků klenby střední síně prvního patra hradního paláce a klenby kostela svědčí o tom, že výstavby hradu se zúčastnili stavitelé z okruhu stavební huti působící na dvoře krále Václava IV. Východně od…  číst dále

Veronika Vaňková, E.H. podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6. - východní Čechy, kolektiv autorů, nakl. Svoboda r. 1989; http://www.starehrady.cz; Encyklopedie českých tvrzí 3., kol. autorů, nakl. Argo 2005, 6.8. 2008

Další texty popis
historie

První zmínka pochází z roku 1340, kdy je pod názvem "Stará" v závěti Arnošta ze Staré odkazována tvrz s dalším majetkem jeho manželce Adličce. Po smrti Arnošta ze Staré r. 1342 statek zdědili jeho tři synové, Bohuš, Arnošt a Smil z Pardubic (Arnošt byl později prvním pražským arcibiskupem). Roku 1358 převzal Starou jejich nejmladší bratr Vilém ze Staré, zvaný z Pardubic, který ji později vlastnil společně se svým synem, Smilem Flaškou z Pardubic. Vilém ze Staré nechal vedle nevýstavné gotické tvrze postavit tvrz (hrad), která se prvně zmiňuje roku 1384. Pro reprezentativnost sídla se o něm v některých pramenech hovoří jako o hradu. Sídlo tvořil dvoupatrový gotický palác obdélného půdorysu (zčásti zachovalý v západním křídle pozdějšího zámku) s věží ve středu západního průčelí, do paláce se vstupovalo věží. Východně od paláce byly zřejmě hospodářské budovy, uzavírající nádvoří, a gotický kostel sv. Jana Křtitele. Sídlo…  číst dále

E.H. podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6. - východní Čechy, kolektiv autorů, nakl. Svoboda r. 1989; http://www.starehrady.cz; Encyklopedie českých tvrzí 3., kol. autorů, nakl. Argo 2005, 26.2. 2013

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Staré Hrady

Místa v okolí

 kostel sv. Ducha
 Milkovice
 Údrnice
 Dětenice
 Muzeum piva
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Křižánky
 Nadslav
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 Spařence
 Vlčí Pole
 židovský hřbitov
 popravčí kámen
 Loreta
 Ostružno
 stará radnice
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 Kopidlno
 kostel sv. Matouše
 palmový skleník
 Lavice
 kostel sv. Václava
 Domousnice
 Samšina
 Veliš
 zvonice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Štěpána
 Mackov
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Kateřiny
 Vokšice
 Ujkovice
 Jičíněves
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 stará radnice
 mariánský sloup
 Jičíněves
 kostel sv. Vojtěcha
 Humprecht
 Prachovské skály
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Pařez
 boží muka
 obecní studna
 skalní mlýn
 dům č. p. 14
 vodárenská věž
 Valdická brána
 Češovské valy
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Pařízek
 Semtinská lípa
 Brada
 kostel sv. Prokopa
 Čeřovka
 Čeřov
 Nebákov
 Kost
 hradní pivovar
 panský dvůr Zájezd
 Milíčeves
 kostel sv. Mikuláše
 Kuncberk
 venkovská usedlost
 Chvistonosy
 zvonička
 dub červený
 Mcely
 skalní město Apolena
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Sukorady
 evangelický kostel
 Valdštejnská lodžie
 kostel sv. Václava
 Újezdec u Pěčic
 Solec
 Křinec
 rozhledna Čížovka
 kostel sv. Jiljí
 Trosky
 Pekařova brána
 Volanice
 Čtvrtě
 Tuř
 Soleček
 Železnice
 Lužické hradiště
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Sekeřice
 Kozlov
 Sekeřice
 pomník Helma
 Komárovský rybník
 Alainova věž
 Koprník
 Kněžmost
 radnice
 Belvín
 Romanka
 Tábor
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 Bradlec
 Hynšta
 Obětní kámen
 Hlušice
 Valečov
 Dobrá Voda 3
Kontaktní informace
Hrad a zámek STARÉ HRADY
Staré Hrady čp. 1
507 23 Libáň
Tel: 602302265
http://www.starehrady.cz
info@starehrady.cz
Základní informace místa
ID místa: 2178
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama