Zámek vznikl přestavbou got. tvrze, postavené před r. 1384 Vilémem ze Staré u starší tvrze (snad 13. stol., postav. Arnoštem ze Staré). V l. 1571-73 přestavba sídla Jiřím Pruskovským z Pruskova na renes. zámek. Opraven v 2. pol. 20. stol. Od r. 2007 rodiny Sukových, opraven a přístupný od r. 2008.
Hlavní obrázek místa
Letecký snímek Staré Hrady
© paseo

Prohlídkové okruhy: Jak se žilo za císaře pána Fr. Josefa I., Zámecké pohádkové sklepení, Hradní pohádková půda

Hradní a zámeckou částí vede první prohlídkový okruh "Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I." Velké množství exponátů představuje život prostých lidí, měšťanů a šlechty v období vrcholu habsburské monarchie, návštěvníci si prohlédnou také kupecké krámky, koloniál, barokní kuchyni, komnaty a kancelář pana nadlesního. Novinkou r. 2012 je Čarodějná dračí komnata dračího krále Rozumbraďáka a jeho ženy, dračí královny Starostlindy. Živé pohádkové bytosti - princezny, čarodějnice, čarodějové a vodnice návštěvníky provedou dalšími dvěma prohlídkovými okruhy, které vedou do pohádek čaroděje Archibalda I. - druhý okruh vede zámeckým pohádkovým sklepením a třetí hradní pohádkovou půdou. Na malé i velké návštěvníky čeká mnoho kamarádů - vodníků, čertů, lesních skřítků, čarodějnic a strašidláků pohádkového čaroděje Archibalda I. Čarodějnice a kouzlobabky vládnou v části "Čarodějná bestyjola", kde pečují o své živé miláčky - kozy, slepice, bažanty, perličky, ale i krysáky, štěnice, červy a další, pro které ve své čarodějnické kuchyni připravují dobroty a kouzelné lektvary.
E.H. podle http://www.starehrady.cz, 4.11. 2012
popis

V severozápadním sousedství zámku (součást stavení čp. 20) je středověký valeně klenutý sklep, který je považován za pozůstatek první tvrze, postavené pravděpodobně již ve 13. stol. Arnoštem ze Staré. Přesnou podobu tvrze nelze určit, zbytkem tvrze mohla být i vedlejší budova (dnes již zbořená) ve tvaru T, vyznačená na katastrální mapě z r. 1842 mezi zámkem a domem čp. 20. V bezprostředním okolí nálezy keramiky ze 13. stol. Areál gotického hradu byl opevněn na východní a severní straně parkány, na ostatních stranách valem, příkopem a hradební zdí. Sídlo tvořil dvoupatrový gotický palác obdélného půdorysu (zčásti zachovalý v západním křídle pozdějšího zámku) s věží ve středu západního průčelí, do paláce se vstupovalo věží. Charakter zbytků klenby střední síně prvního patra hradního paláce a klenby kostela svědčí o tom, že výstavby hradu se zúčastnili stavitelé z okruhu stavební huti působící na dvoře krále Václava IV. Východně od…  číst dále

Veronika Vaňková, E.H. podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6. - východní Čechy, kolektiv autorů, nakl. Svoboda r. 1989; http://www.starehrady.cz; Encyklopedie českých tvrzí 3., kol. autorů, nakl. Argo 2005, 6.8. 2008

Další texty popis
historie

První zmínka pochází z roku 1340, kdy je pod názvem "Stará" v závěti Arnošta ze Staré odkazována tvrz s dalším majetkem jeho manželce Adličce. Po smrti Arnošta ze Staré r. 1342 statek zdědili jeho tři synové, Bohuš, Arnošt a Smil z Pardubic (Arnošt byl později prvním pražským arcibiskupem). Roku 1358 převzal Starou jejich nejmladší bratr Vilém ze Staré, zvaný z Pardubic, který ji později vlastnil společně se svým synem, Smilem Flaškou z Pardubic. Vilém ze Staré nechal vedle nevýstavné gotické tvrze postavit tvrz (hrad), která se prvně zmiňuje roku 1384. Pro reprezentativnost sídla se o něm v některých pramenech hovoří jako o hradu. Sídlo tvořil dvoupatrový gotický palác obdélného půdorysu (zčásti zachovalý v západním křídle pozdějšího zámku) s věží ve středu západního průčelí, do paláce se vstupovalo věží. Východně od paláce byly zřejmě hospodářské budovy, uzavírající nádvoří, a gotický kostel sv. Jana Křtitele. Sídlo…  číst dále

E.H. podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6. - východní Čechy, kolektiv autorů, nakl. Svoboda r. 1989; http://www.starehrady.cz; Encyklopedie českých tvrzí 3., kol. autorů, nakl. Argo 2005, 26.2. 2013

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Staré Hrady

Místa v okolí

 kostel sv. Ducha
 Milkovice
 Údrnice
 Muzeum piva
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Dětenice
 Křižánky
 Nadslav
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 Spařence
 Vlčí Pole
 židovský hřbitov
 popravčí kámen
 Ostružno
 Loreta
 stará radnice
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 Kopidlno
 kostel sv. Matouše
 palmový skleník
 Lavice
 Domousnice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Veliš
 kostel sv. Štěpána
 Mackov
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Kateřiny
 Ujkovice
 Vokšice
 Jičíněves
 Rožďalovice
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Havla
 Jičíněves
 kostel sv. Vojtěcha
 Humprecht
 Prachovské skály
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Pařez
 boží muka
 obecní studna
 skalní mlýn
 dům č. p. 14
 synagoga
 Valdická brána
 Češovské valy
 kostel sv. Václava
 Pařízek
 Semtinská lípa
 kostel sv. Prokopa
 Brada
 Čeřovka
 Čeřov
 hradní pivovar
 Nebákov
 Kost
 panský dvůr Zájezd
 Milíčeves
 kostel sv. Mikuláše
 venkovská usedlost
 Kuncberk
 Chvistonosy
 zvonička
 dub červený
 skalní město Apolena
 kostel sv. Martina
 Mcely
 sloup jezuity Burnatia
 Sukorady
 evangelický kostel
 Valdštejnská lodžie
 Újezdec u Pěčic
 kostel sv. Václava
 Solec
 Křinec
 rozhledna Čížovka
 kostel sv. Jiljí
 Trosky
 Pekařova brána
 Volanice
 Tuř
 Soleček
 Železnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Sekeřice
 Sekeřice
 Kozlov
 pomník Helma
 Komárovský rybník
 Kněžmost
 Alainova věž
 radnice
 Belvín
 Romanka
 Tábor
 socha sv. Prokopa
 Loučeň
 Bradlec
 Hynšta
 Obětní kámen
 Hlušice
 Valečov
 Dobrá Voda 3
Kontaktní informace
Hrad a zámek STARÉ HRADY
Staré Hrady čp. 1
507 23 Libáň
Tel: 602302265
http://www.starehrady.cz
info@starehrady.cz
Základní informace místa
ID místa: 2178
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama