Milíčeves

Ústav sociální péče a domov důchodců Milíčeves
Zámek postavili v l. 1677 - 1679 jičínští jezuité v raně barokním slohu. Za Michala Karla Althana koncem 1. pol. 19. stol. byl klasicistně přestavěn. Dnešní podoba je z 2. pol. 19. stol., kdy byl přistaven partikus a stavba zvýšena o jedno patro. Od pol. 50. l. 20. stol. slouží jako domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 08/2005
Zámek se nachází při severozápadním okraji obce Milíčeves, uprostřed anglického parku o rozloze téměř 8 ha, který je přístupný veřejnosti a kde můžete najít např. cypřišek hrachonosný. Zámek byl postaven koncem 17. stol. jičínskými jezuity jako jednopatrová raně barokní budova se střední částí o patro převyšující obvodovou část a s kaplí sv. Václava v patře. Dnešní podobu získal při poslední přestavbě v polovině 19. stol, kdy byl přistavěn partikus a stavba byla zvýšena o jedno patro. Nedaleko zámku jsou zbytky původní tvrze. V areálu tvrze zůstal hospodářský dvůr s budovou pivovaru a sýpka s letopočtem 1679 na štítě.
22.12. 2005
turistické

Dle internetových stránek Ústavu sociální péče má každý možnost přijít se podívat do zámku, a je srdečně vítán, nebo se může projít do parku.

E.H. podle http://www.dd-miliceves.cz, 20.9. 2013

historie

V roce 1626 se majitelem Milíčevsi s tvrzí stal Albrecht z Valdštejna a v roce 1627 ji věnoval jičínským jezuitům. Tvrz postupně pustla, ale v roce 1677-1679 za rektora Jiřího Weisse zde jezuité postavili raně barokní zámek (rezidenci), který využívali jako letní sídlo. Při stavbě byl snad použit kámen z nedalekého hradu Veliš. Když došlo ke zrušení Tovaryšstva Ježíšova roku 1773 byla budova využívána k bydlení úřednictva a v roce 1835 ji zakoupil spolu s panstvím Eugen Vratislav Netolický a koncem 1. pol. 19. stol. (r. 1841) přešla do majetku Michala Karla Althena, který nechal budovu klasicistně přestavět a ve 2. polovině 19. stol. byl přistavěn partikus, stavba byla zvýšena o jedno patro a získala tak dnešní podobu. Po roce 1947 byl zámek znárodněn a v druhé polovině 50. let 20. stol. bylo rozhodnuto, že bude upraven na domov důchodců, který je zde dodnes.

22.12. 2005

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Milíčeves

Místa v okolí

 Tuř
 kostel sv. Matouše
 Jičíněves
 Jičíněves
 Volanice
 kostel sv. Matouše
 Kovač
 Vysoké Veselí
 Češovské valy
 kostel sv. Václava
 Valdická brána
 Konecchlumí
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Veliš
 Kamenice
 vodárenská věž
 Čeřov
 Čeřovka
 Vokšice
 kostel sv. Vavřince
 Loreta
 Obora
 kostel sv. Prokopa
 Staré Smrkovice
 kostel sv. Jiří
 Sobčice
 Dřevěnice
 kostel sv. Martina
 Chotělice
 Sekeřice
 Železnice
 Mlázovice
 Ohnišťany
 Sekeřice
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 palmový skleník
 Údrnice
 stará radnice
 Mokřice
 kostel sv. Jiljí
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 Choteč
 popravčí kámen
 Železnice
 kostel sv. Prokopa
 Brada
 Stav
 kostel sv. Stanislava
 Nadslav
 Smidary
 kostel sv. Jiří
 Hradišťko
 Ostružno
 Ostroměř
 Podlesí
 Bradlec
 Hlušice
 kostel sv. Ducha
 Prachovské skály
 kostel sv. Mikuláše
 Staré Hrady
 Kumburk
 kostel sv. Jiří
 Holovousy
 Chloumky
 Pařez
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Alainova věž
 Myštěves
 Samšina
 Milkovice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Tábor
 Skřivany
 Vysoká
 Lázně Bělohrad
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Kozlov
 Mackov
 kostel sv. Jiljí
 Sloupno
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Lavice
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 radnice
 Pařízek
 skalní město Apolena
 Nebákov
 Dymokury
Kontaktní informace
Ústav sociálních služeb a domov důchodců Milíčeves
Milíčeves 1
506 01 Jičín 1
Tel: +420 493 555 534
http://www.dd-miliceves.cz/
uss.miliceves@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 3649
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama