Významný umělecký knihař Jenda Rajman (1892-1965) v rodném městě po celý život provozoval svou uměleckou činnost. Jeho odkaz udržují potomci a následovníci v původním objektu jako muzeum a pokračující knihvazačskou dílnu přístupnou veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Rožďalovice - muzeum knihařství
© Jiří Špaček, 9/2016
Rožďalovice jsou jako obec prvně připomínány r. 1223 a kolem r. 1340 byly povýšeny na město. Městský status byl obnoven r. 2009. Dnes mají asi 1600 obyvatel. Město leží na silnicích III. třídy mezi Kopidlnem na silnici I/32 a Křincem na silnicích II/275 a II/329. Má také nádraží na trati 061 z Nymburka do Jičína. Od nádraží vede zelená značka přes město do Křešic u Libáně, modrá opačným směrem do Městce Králové. Muzeum a knihařská dílna Jendy Rajmana se nachází mezi náměstím a kostelem na rohu ulic Tyršovy a Husovy.
23.10. 2016
historie

Jenda Rajman, vlastně Jan Rajman (25. srpna 1892, Rožďalovice – 26. března 1965, tamtéž), byl významný český umělecký knihař. Narodil se jako třetí syn v rodině knihaře Josefa Rajmana (1856-1931). Bydleli v jedné pronajaté místnosti, která byla současně i knihařskou dílnou. V Rožďalovicích navštěvoval obecnou a měšťanskou školu, zároveň zde rozvíjel své výtvarné a technické schopnosti v tzv. Průmyslové škole pokračovací (v letech 1904-1906). U svého otce se v letech 1906-1909 vyučil knihařem. V r. 1909 nastoupil jako volontér do pražské knihařské dílny Ludvíka Bradáče, který je všeobecně považován za zakladatele české moderní knižní vazby. Zde složil r. 1911 tovaryšskou zkoušku a pak pracoval u svého otce v Rožďalovicích. Musel se však účastnit 1. světové války. Vzhledem k úrazu z dětství byl umístěn jako úředník v polním lazaretu na italské frontě. Jenda rád fotografoval, a tak měl možnost zachytit…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací na serveru wikipedie), 23.10. 2016

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Rožďalovice

Místa v okolí

 kostel sv. Havla
 Rožďalovice
 kostel sv. Václava
 Kuncberk
 venkovská usedlost
 zvonička
 dub červený
 Křinec
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Mcely
 Dětenice
 Muzeum piva
 Dymokury
 popravčí kámen
 děkanství
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 palmový skleník
 Kopidlno
 Ujkovice
 Romanka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 kaple sv. Marka
 Milkovice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 Nový Ronov
 Staré Hrady
 Údrnice
 U tří mostů
 kostel sv. Martina
 pomník Helma
 Újezdec u Pěčic
 evangelický kostel
 Domousnice
 Křižánky
 ZOO Chleby
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Krňovice
 kostel sv. Štěpána
 Vlčí Pole
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 Pěčice
 kostel sv. Prokopa
 Češovské valy
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Prokopa
 Spařence
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Nadslav
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Jiljí
 synagoga
 Jičíněves
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Prokopa
 Jičíněves
 kostel sv. Václava
 Bolice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Zdonín
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 zdymadlo Nymburk
 Loreta
 Husův sbor
 vodárenská věž
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 Nymburk
 mariánský sloup
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 radnice
 Veliš
 Dobrovická muzea
 synagoga
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 silniční most
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 Březno
 Sukorady
 Ostružno
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Chvistonosy
 Vokšice
 Kolomuty
 Volenovice
 Valdická brána
 synagoga
 vodárenská věž
Kontaktní informace
Muzeum a knihařská dílna Jendy Rajmana
Husova 24
289 93 Rožďalovice
Tel: 603 226 632
http://www.rajman.cz
dilna@rajman.cz
Základní informace místa
ID místa: 13172
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama