Jediná stojící budova v mlýnském areálu pod hradem Lopatou je pila z přelomu 20. stol., navazuje na pozůstatky staršího dřevařského areálu zaniklého asi před 50 lety. Zbytky úzkokolejky, mostů, náhonů, rybníka, jezu a dalších vodohospodářských objektů.
Hlavní obrázek místa
silo?
nevim k čemu sloužilo toto
vít, 08/2006
Záleží odkud a čím jedete, vlakem je nejjednoduší dorazit do Rokycan a odtamtuď motoráčkem do zastávky Šťáhlavice, tam vystoupíte a půjdete na asfaltku vedoucí do lesíka, po chvilce uvidíte začínající chatovou osadu, za ní je potok a můstek – přejdete potok – je tam odbočka na hrad Lopata, tou se vy nedáte a půjdete cestou proti proudu potoka a jste tam. Na koupání je ideální buď potok (pro fajnšmekry) nebo po dvacetiminutové procházce proti proudu potoka Kornatický rybník, kde je též zastávka vlaku.
vít, 29.4. 2008
turistické

Některé z nezvykle vysokého počtu rybníků v okolí (s místními názvy Kábov, Oužlabák, Březničák, Neslívák, Pilařák, Veský a Mydná odvozené z historie, popisu či účelu) nabízí možnost letního osvěžení. Zejména největší Kornatický, neboli také Pilařák (podle svého účelu nad bývalou vodní pilou) a nově upravený Veský rybník, přímo na okraji Kornatic.

vít (http://www.kornatice.cz/tur/pruv.html), 17.6. 2009

popis

Technický stav je neutěšený... Po několik desetiletí neudržované náhony se pomalu rozpadají. Pořád je ale znát ruka člověka, úzkokolejku jen zarostl les a nejsou tam koleje. Rybník, co zásoboval náhon, je tak 30 let protržen a též zarůstá, dřevěné stroje na řezání dřeva hnijí. O samotné pile nemluvím – po několikerém nájezdu zlodějů a "majitelů" je bez oken, bez nábytku, možná že už vytrhali i prkna, co jsou na podlaze.

vít, 29.4. 2008

historie

Kromě Radyně jest nejzajímavějším středověkým hradem v Šťáhlavské krajině Lopata. Ačkoli jest pro toho, který jí zná, z dáli viditelná, přece by ji cizinec tak snadno nenašel, kdyby tu nebylo hraběcí pily, k níž se z Hájku dvěma cestami přijíti může. Obrátě se od pily k severu, uhodíš po několika krocích skrze hustý les na starou cestu a spatříš roh předhradí, divně na sebe nakupená skaliska, která nahrazovala tu hradbu. Cesta dotčená jest pěkná památka středověká, neboť jest stavěna z kamení a posud dobrá: bohužel že sedláci jedné okolní vsi začátek její rozebrali.

vít ( A. Sedláček – Hrady, zámky a tvrze království českého, díl VIII.), 17.6. 2009

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Milínov

Místa v okolí

 Lopata
 Neslívy
 Kozel
 Javor
 Nezvěstice
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Šťáhlavy
 Mydlná
 kostel sv. Vojtěcha
 Pokonice
 Veselá
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Kotel
 pivovar
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 Šťastná věž
 kostel sv. Mikuláše
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 Vlčtejn
 Radyně
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 Džbánek
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Homberk
 židovský hřbitov
 synagoga
 Dvorec
 Fitzova vila
 Hradiště
 kašna
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kaple
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Klabava
 Nebílovy
 křížová cesta
 Netunice
 židovský hřbitov
 Mítov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 synagoga
 Mítovský mlýn
 Kokšín
 Drštka
 Švédský most
 Štěnovice
 Hluboká
 kostel sv. Václava
 vodní hamr
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Kokotsko
 Červený Hrádek
 Chocenice
 Kožich
 Chocenice
 Bílá vila
 Osek u Rokycan
 Bílý mlýn Kepka
 Na Skále
 Řenče
 Chejlava
 Tyršův most
 Strašná skála
 Vimberk
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Mikuláše
 Bušovice
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 Litice
 Korandův dům
 Západočeské muzeum
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Pivovarské muzeum
 Gerlachovský dům
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 židovský hřbitov
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 Lázně Letiny
 Věžka
 Dolanský Mlýn
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 Čertův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Újezd
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matěje
 Sylvánský vrch
 Skála
 kolomazná pec
 kostel sv. Štěpána
 Starý Smolivec
Základní informace místa
ID místa: 6110
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 3.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama