Pozůstatky zaniklé tvrze ve sklepě bývalé fary. Je zde portál s erbem Mikuláše Kuleho z Chotče, který tvrz r. 1562 postavil. Do r. 1592 byla v držení místních vladyků, r. 1644 koupena Pavlány a r. 1750 přestavěna na barokní zámeček. Od r. 1789 farní budovou. V 19. stol. přestavěna do dnešní podoby.
Hlavní obrázek místa
Choteč
Pohled od jihu
© Michal Merkl 03/2004
Vedle kostela sv. Mikuláše v obci Choteč se nachází podsklepená budova fary. Ta je pravděpodobně v soukromém vlastnictví a tudíž nepřístupná. Působí však velice zanedbaně. Ve sklepě popisovaného objektu se nachází druhotně osazené nadpraží portálu s erbem Mikuláše Kuleho z Chotče a s nápisem o stavbě tvrze z r. 1562. Roku 1750 byla zdejší tvrz přestavěna na zámek a potom v několika etapách adaptována na faru. V současnosti je zřejmě jediným viditelným pozůstatkem po tvrzi, kterou po téměř celou dobu mezi léty 1357 - 1592 drželi místní vladykové, zmiňovaná část portálu. Lit.: např. Ilustrovaná encyklopedie českých tvrzí I., (1997)
M. Merkl 2004, 15.3. 2004
historie

Choteč

Tři hodiny jihozápadně od Prahy jest ves Choteč, v níž tvrz již od starých dob stávala. Zbytky její spatřovaly se ještě r. 1840. Kdy ves tato založena byla, lze dobře z paměti poznati. Roku 1186 připomíná se tu toliko potok Choteč. Později objevuje se krajina ta v držení kláštera Plasského. Od kláštera najal si les zdejší r. 1301 Eliáš z Tuchoměřic do svého a Markéty manželky své života, tak aby tu mohl mlýny dvůr a dům postaviti. Roku 1327 najal si statek ten, mezi tím zanedbaný, Ješek z Kralovic, na věčné časy pod plat. Seděl tu do smrti a syn jeho Tankvart prodal r. 1361 s přivolením manželky své Markéty statek Chotečský zase klášteru. Ale za nedlouho zase týž statek najat. Dovídáme se k r. 1387, že o Choteč byla pře nějaká mezi Markétou, vdovou Bedřichovou z Prahy, a Pavlem, synem Janovým z Chotče, z níž jde na jevo, že Markéta měla ves tu v podnájmu. Nájemníkem asi byl také Mareš z Ořecha, jenž…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého VIII., 18.3. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Choteč

Místa v okolí

 Mlázovice
 Mokřice
 Kamenice
 Konecchlumí
 Stav
 Lázně Bělohrad
 Kovač
 smírčí kříž
 Dřevěnice
 kostel sv. Prokopa
 Ostroměř
 Sobčice
 Hradišťko
 Chloumky
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Holovousy
 Hrádek u Vřesníka
 Obora
 Tuř
 Pecka
 Kumburk
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Bradlec
 Hrad u Bezníka
 Valdštejnská lodžie
 Levín
 Kozinec
 Levínská Olešnice
 Železnice
 kostel sv. Matouše
 Milíčeves
 kostel sv. Mikuláše
 Ždírec
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Staré Smrkovice
 Čeřov
 radnice
 Hořice
 Hořice
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Čeřovka
 Žďár
 zvonička
 kříž
 boží muka
 panská hájovna
 Valdická brána
 synagoga
 dub letní
 Hořice
 vodárenská věž
 Vysoké Veselí
 Miletín
 Bašnice
 zvonice
 Pustohrad u Hořic
 Šluspárk
 Podlesí
 Studenec
 Myštěves
 Volanice
 Vysoká
 Tábor
 Chotělice
 Alainova věž
 Brada
 Jičíněves
 Jičíněves
 kostel sv. Jiří
 Vokšice
 kostel sv. Václava
 Veliš
 fara
 Lomnice nad Popelkou
 kostel sv. Matouše
 Kozlov
 Jeřice
 Kláštenec
 Češovské valy
 kostel sv. Václava
 Stračov
 Stračov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 2321
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama