Pozůstatky zaniklé tvrze ve sklepě bývalé fary. Je zde portál s erbem Mikuláše Kuleho z Chotče, který tvrz r. 1562 postavil. Do r. 1592 byla v držení místních vladyků, r. 1644 koupena Pavlány a r. 1750 přestavěna na barokní zámeček. Od r. 1789 farní budovou. V 19. stol. přestavěna do dnešní podoby.
Hlavní obrázek místa
Choteč
Pohled od jihu
© Michal Merkl 03/2004
Vedle kostela sv. Mikuláše v obci Choteč se nachází podsklepená budova fary. Ta je pravděpodobně v soukromém vlastnictví a tudíž nepřístupná. Působí však velice zanedbaně. Ve sklepě popisovaného objektu se nachází druhotně osazené nadpraží portálu s erbem Mikuláše Kuleho z Chotče a s nápisem o stavbě tvrze z r. 1562. Roku 1750 byla zdejší tvrz přestavěna na zámek a potom v několika etapách adaptována na faru. V současnosti je zřejmě jediným viditelným pozůstatkem po tvrzi, kterou po téměř celou dobu mezi léty 1357 - 1592 drželi místní vladykové, zmiňovaná část portálu. Lit.: např. Ilustrovaná encyklopedie českých tvrzí I., (1997)
M. Merkl 2004, 15.3. 2004
historie

Choteč

Tři hodiny jihozápadně od Prahy jest ves Choteč, v níž tvrz již od starých dob stávala. Zbytky její spatřovaly se ještě r. 1840. Kdy ves tato založena byla, lze dobře z paměti poznati. Roku 1186 připomíná se tu toliko potok Choteč. Později objevuje se krajina ta v držení kláštera Plasského. Od kláštera najal si les zdejší r. 1301 Eliáš z Tuchoměřic do svého a Markéty manželky své života, tak aby tu mohl mlýny dvůr a dům postaviti. Roku 1327 najal si statek ten, mezi tím zanedbaný, Ješek z Kralovic, na věčné časy pod plat. Seděl tu do smrti a syn jeho Tankvart prodal r. 1361 s přivolením manželky své Markéty statek Chotečský zase klášteru. Ale za nedlouho zase týž statek najat. Dovídáme se k r. 1387, že o Choteč byla pře nějaká mezi Markétou, vdovou Bedřichovou z Prahy, a Pavlem, synem Janovým z Chotče, z níž jde na jevo, že Markéta měla ves tu v podnájmu. Nájemníkem asi byl také Mareš z Ořecha, jenž…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého VIII., 18.3. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Choteč

Místa v okolí

 Mlázovice
 Mokřice
 Kamenice
 Konecchlumí
 Stav
 Lázně Bělohrad
 Kovač
 smírčí kříž
 Dřevěnice
 kostel sv. Prokopa
 Ostroměř
 Sobčice
 Hradišťko
 Chloumky
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Holovousy
 Hrádek u Vřesníka
 Obora
 Tuř
 Pecka
 Kumburk
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Bradlec
 Hrad u Bezníka
 Valdštejnská lodžie
 Levín
 Kozinec
 Levínská Olešnice
 Železnice
 kostel sv. Matouše
 Milíčeves
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Ždírec
 Železnice
 Staré Smrkovice
 Čeřov
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Čeřovka
 Žďár
 zvonička
 kříž
 boží muka
 panská hájovna
 Valdická brána
 synagoga
 Hořice
 dub letní
 Vysoké Veselí
 Miletín
 zvonice
 Bašnice
 Pustohrad u Hořic
 Šluspárk
 Podlesí
 Studenec
 Myštěves
 Volanice
 Vysoká
 Tábor
 Chotělice
 Alainova věž
 Jičíněves
 Brada
 kostel sv. Jiří
 Jičíněves
 Vokšice
 kostel sv. Václava
 Veliš
 fara
 Lomnice nad Popelkou
 Kozlov
 kostel sv. Matouše
 Jeřice
 Kláštenec
 Češovské valy
 kostel sv. Václava
 Stračov
 Stračov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 děkanství
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
Základní informace místa
ID místa: 2321
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama