Opuštěný Křížovský lom severovýchodně od vrcholu Blaníku není sice chráněnou památkou, ale od r. 2018 je zpřístupněn ochranáři jako ukázka vzácné přírodní lokality. Jsou zde informační panely a ohniště s možností stanování.
Hlavní obrázek místa
Křížovský lom
© Jirka Kliner 05/2021
Křížovský lom je od r. 2018 jako romantické místo zpřístupněn členy Českého svazu ochránců přírody z Vlašimi, ačkoli nejde o přírodní památku ani jinak chráněné místo. Nachází se v těsné blízkosti vedlejší silnice spojující obec Kondrac se vsí Křížov, která je místní částí obce Pravonín. Při silnici je malá odstavná plocha. Necelý kilometr severně od lomu tuto silnici křižuje červená turistická značka z Velkého Blaníku do Kondrace. Samotný lom leží asi 1,5 km severně od vsi Křížov na jejím katastrálním území.
Jiří Špaček, 9.10. 2022
popis

V Křížovském lomu ležícím severovýchodně od bájného Blaníku se ve 20. století těžil stavební kámen. V tomto jednoetážovém lomu se těžila blanická ortorula, tedy hornina, z níž je tvořen i samotný Blaník. Ortorula svými znaky a minerálním složením připomíná žulu, neboť je složena z křemene, živce a slídy. Při bližším pohledu lze ovšem nalézt stopy usměrnění a tepelné přeměny – ortorula v dávné minulosti prošla tepelnou tlakovou přeměnou neboli metamorfózou. Zdejší ortorula je typická velkými zrny turmalínu – vytváří černé sloupečkovité krystaly i značné velikosti. Dalším zajímavým nerostem zdejší horniny je granát. Vytváří červená zrna různé velikosti, větší však bývají obvykle rozpraskaná. Těžba v Křížovském lomu byla ukončena v r. 1986, poté bylo technologické zařízení odvezeno. Po ukončení těžby byl lom ponechán samovolnému vývoji. Na holých skalách se vytvořila vzácná společenstva rostlin a živočichů, kterým vyhovují…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.10. 2022

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Křížov

Místa v okolí

 Olešná
 Velký Blaník
 Machlov
 pivovar
 Býkovická skála
 Vítův mlýn
 židovský hřbitov
 Pravonín
 Načeradec
 Načeradec - zámek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Bolina
 Podblanická galerie
 kostel sv. Jiljí
 Čínský pavilon
 Vlašim
 kaple
 Domašín
 židovský hřbitov
 Nespery
 Kamberk
 Zvěstov
 kostnice
 Zátiší
 kostel sv. Kateřiny
 Odlochovice
 Ratměřice
 studánka sv. Anny
 kostel sv. Havla
 Kalamajka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Jankov
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 Trhový Štěpánov
 Chotýšany
 Chotýšany
 Elbančice
 boží muka sv. Rocha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Čechtice
 Šelmberk
 Kovářka
 Psáře
 Jemniště
 Vlčkovice
 Jemniště
 panský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 Růžkovy Lhotice
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 solnice
 Třebešice
 Neustupov
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Černýš
 kostel sv. Anny
 Soutice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Hacpurek
 Vyklantice
 hřebčín Pecínov
 Kácov
 Střížkov
 Líšno
 pivovar
 Kácov
 Zruč nad Sázavou
 Pechburg
 kostel Všech svatých
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní zvonice
Základní informace místa
ID místa: 16750
Typ místa: voda
Podkategorie: lom
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama