Opuštěný Křížovský lom severovýchodně od vrcholu Blaníku není sice chráněnou památkou, ale od r. 2018 je zpřístupněn ochranáři jako ukázka vzácné přírodní lokality. Jsou zde informační panely a ohniště s možností stanování.
Hlavní obrázek místa
Křížovský lom
© Jirka Kliner 05/2021
Křížovský lom je od r. 2018 jako romantické místo zpřístupněn členy Českého svazu ochránců přírody z Vlašimi, ačkoli nejde o přírodní památku ani jinak chráněné místo. Nachází se v těsné blízkosti vedlejší silnice spojující obec Kondrac se vsí Křížov, která je místní částí obce Pravonín. Při silnici je malá odstavná plocha. Necelý kilometr severně od lomu tuto silnici křižuje červená turistická značka z Velkého Blaníku do Kondrace. Samotný lom leží asi 1,5 km severně od vsi Křížov na jejím katastrálním území.
Jiří Špaček, 9.10. 2022
popis

V Křížovském lomu ležícím severovýchodně od bájného Blaníku se ve 20. století těžil stavební kámen. V tomto jednoetážovém lomu se těžila blanická ortorula, tedy hornina, z níž je tvořen i samotný Blaník. Ortorula svými znaky a minerálním složením připomíná žulu, neboť je složena z křemene, živce a slídy. Při bližším pohledu lze ovšem nalézt stopy usměrnění a tepelné přeměny – ortorula v dávné minulosti prošla tepelnou tlakovou přeměnou neboli metamorfózou. Zdejší ortorula je typická velkými zrny turmalínu – vytváří černé sloupečkovité krystaly i značné velikosti. Dalším zajímavým nerostem zdejší horniny je granát. Vytváří červená zrna různé velikosti, větší však bývají obvykle rozpraskaná. Těžba v Křížovském lomu byla ukončena v r. 1986, poté bylo technologické zařízení odvezeno. Po ukončení těžby byl lom ponechán samovolnému vývoji. Na holých skalách se vytvořila vzácná společenstva rostlin a živočichů, kterým vyhovují…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.10. 2022

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Křížov

Místa v okolí

 Olešná
 Velký Blaník
 Machlov
 pivovar
 Býkovická skála
 Vítův mlýn
 židovský hřbitov
 Pravonín
 Načeradec
 Načeradec - zámek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Bolina
 Podblanická galerie
 kostel sv. Jiljí
 Čínský pavilon
 Vlašim
 kaple
 Domašín
 židovský hřbitov
 Nespery
 Kamberk
 Zvěstov
 kostnice
 Zátiší
 kostel sv. Kateřiny
 Odlochovice
 Ratměřice
 studánka sv. Anny
 kostel sv. Havla
 Kalamajka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Jankov
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 Trhový Štěpánov
 Chotýšany
 Chotýšany
 Elbančice
 boží muka sv. Rocha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Čechtice
 Šelmberk
 Kovářka
 Psáře
 Jemniště
 Vlčkovice
 Jemniště
 panský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 Růžkovy Lhotice
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 solnice
 Třebešice
 Neustupov
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Černýš
 kostel sv. Anny
 Soutice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Hacpurek
 Vyklantice
 hřebčín Pecínov
 Kácov
 Střížkov
 Líšno
 pivovar
 Kácov
 Zruč nad Sázavou
 Pechburg
 kostel Všech svatých
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní zvonice
Základní informace místa
ID místa: 16750
Typ místa: voda
Podkategorie: lom
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama