Hřbitov na úpatí vrchu Chlumek byl založen kolem roku 1835. Nejprve sloužil převážně židovské obci v Běštíně, po jejím zániku po pogromu roku 1866 pak hostomické židovské obci. Využíván do druhé světové války. Na ploše hřbitova se dochovalo cca 160 náhrobků, márnice a hřbitovní zeď jsou v ruinách.
Hlavní obrázek místa
cesta ke hřbitovu
příjezdová polní cesta vedoucí ke hřbitovu (od silnice ze směru Běštín - Hostomice)
© Stanislav Drda 02/2016
V 18. století se v Běštíně vytvořila početná židovská obec se synagogou, školou a hřbitovem. Hřbitov na úpatí vrchu Chlumek byl založen kolem roku 1835. Nejprve sloužil převážně židovské obci v Běštíně, po jejím zániku po pogromu roku 1866 pak hostomické židovské obci. Využíván až do druhé světové války, kdy zanikla i hostomická obec. Na ploše hřbitova se dochovalo cca 160 náhrobků, márnice a hřbitovní zeď jsou v ruinách.
Milan Caha (zdroj: Blanka Rozkošná, Pavel Jakubec: Židovské památky Čech, Era 2004), 20.10. 2012
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Běštín

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Plešivec
 kaple sv. Anny
 Studený vrch
 Jince
 Neumětely
 kostel sv. Mikuláše
 Šemíkův pomník
 Viereckschanze
 Památník padlým
 Ostrý
 Lochovice
 Osov
 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 Neumětely
 Hradec
 kaple
 Buková u Příbramě
 Libomyšl
 Hluboš
 Pičín
 Otmíče
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Tihava
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Všeradice
 kaple sv. Anny
 Hořovice
 Hořovice
 Suchomasty
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Drahlín
 sladovna
 Tmaň
 Obora
 Valdek
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Bacín
 muzeum Výtopna Zdice
 židovský hřbitov
 Dobříš
 zámecké zahrady
 Vargač
 Kotýz
 Koněpruské jeskyně
 Dlouhá Lhota
 kostel sv. Vavřince
 Čertův most
 Záhorsko
 kaple sv. Blažeje
 Zálužský hrad
 kostel sv. Rocha
 Komárov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Popovice
 pivovar
 synagoga
 Žebrák
 Točník
 Liteň
 Králova stolice
 dub sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 Korno
 Svinaře
 kostel sv. Martina
 kříž sv. Ivana
 Králův Dvůr
 větrný mlýn
 Třenická hora
 Tetín
 Na Pišťáku
 jeskyně Nad Kačákem
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Karlštejn
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 10989
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama