Původně románský kostel postavený koncem 12. století (dochována věž a loď). Ve 14. století nahradil původní apsidu gotický presbytář, roku 1807 došlo k pozdně barokní přestavbě (okna, tribuna, snížení věže). Po roce 1945 zpustl.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 08/2009
Krašov (součást Bezvěrova) leží na silnici III. třídy Bezvěrov (I/20) - silnice II/193 u Nečtin. Kostel najdeme na západním okraji obce. Autobusové spojení je velmi sporadické, ze dvou spojů v pracovních dnech podle jízdních řádů sem jeden zřejmě zajede jen občas...
Ivan Grisa, 31.8. 2009
historie

Kostel svatého Ondřeje v Krašově

Ve vsi, připomínané roku 1183 jako majetek kladrubského kláštera, vznikl bezprostředně poté komplex dvora se sídlem správce a tribunového kostela. Zatímco sídlo zaniklo (relikty ve formě krakorců nesoucích kdysi spojovací lávku najdeme v koutě lodi a věže), z původního kostela se zachovala západní věž a zdivo lodi, která se na východ i západ otevírá dodnes románskými oblouky. Ve 14. století nahradil původní apsidu gotický presbytář o stejné výšce a šířce, jako loď. Další úprava, provedená roku 1807 ve velmi opožděném baroku, znamenala úpravu většiny oken, snížení věže a náhradu původní tribuny dvoupatrovou kruchtou. V kostele se zachovalo raně barokní zařízení. Po roce 1945 přestal kostel sloužit svému účelu a rychle chátral. Po roce 1990 došlo k rozsáhlé devastaci vnitřního zařízení, roku 2007 k částečnému strhání mědi z věžní báně. Nová střešní krytina a pevné vstupní dveře jsou snad předzvěstí lepších časů…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2, Academia 1978 a Tomáš Karel - Luděk Krčmář: Panská sídla západních Čech - Plzeňsko, Němec - VEDUTA, 2006, 31.8. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela s vyznačením románského zdiva
© Anežka Merhautová: Raně středověká architektura v Čechách, Academia, Praha 1971
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Krašov

Místa v okolí

 vysílač Krašov
 Vlkošov
 Prohořský hrádek
 Březín
 kostel sv. Vavřince
 Nečtiny – MPZ
 bývalá rychta
 kostel sv. Blažeje
 Preitenstein
 Nečtiny
 Nečtinský Špičák
 Štědrá
 Štědrá
 Brložec
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 socha Panny Marie
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 radnice
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kostel sv. Kříže
 Manětín
 Manětín – MPZ
 kaple Panny Marie
 mariánský sloup
 panský dům
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Josefa
 radnice
 Nevděk
 Toužim
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Kříže
 socha Ecce Homo
 Malšín
 fara
 Tuchtova kaple
 synagoga
 fara
 Žlutice – MPZ
 Žlutice
 kašna
 Panský dům
 kostel sv. Mikuláše
 Radějov
 Mazanec
 kaple sv. Šebestiána
 radnice
 Kokořovský dvůr
 Brdo
 Kunzova muka
 Bílá boží muka
 Vladař
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Anny
 Ratibořský mlýn
 Falštejn
 Bezdružice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 kaple sv. Floriána
 kaple
 návesní kaple
 Čichalovský mlýn
 kaple Panny Marie
 Vyšohrad
 Zahrádecká kyselka
 Údrč
 židovský hřbitov
 Údrč
 Sychrov
 Chyše
 Kotaneč
 kostel sv. Leonarda
 socha sv. Barbory
 Rabštejn nad Střelou
 Dolní Polžice
 kaple Kaina a Ábela
 Podmokly
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Loreta
 silniční most
 Hradištský vrch
 Jablonná
 smírčí kříž
 Blažkův mlýn
 kaple
 synagoga
 kostel Všech svatých
 Chyše
 zámecký pivovar
 kašna
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 Dolní Bělá
 Vrtba
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 Milkov
 Podštěly
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Manětín 11
331 62 Manětín
Tel: 373 392 309
martinomi@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 8198
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama