Původní kostel vystavěn okolo roku 1300. Současná podoba kostela byla vytvořena v letech 1723-až 1725.V roce 1761 byla přistavěna kostelní věž. Interiér kostela je z roku 1871 a je v pseudoslohovém stylu.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel
© Aleš Marek 04/2006
Dymokury jsou vzdálené asi 16 kilometrů od Nymburka. Na vrcholu kopce, kde leží kostel je i blízká hrobka rodu Czernínů a za silnicí i zámek. Dymokury nabízejí mnoho tipů pro výlety do okolí. Kostel je v perfektním technickém stavu, má i novou omítku, je to jeden z mála perfektně udržovaných kostelů na venkově.
Aleš Marek, 21.4. 2006
historie

Kostel je dle dochovaných písemností připomínám poprvé snad v roce 1300. Dnešní podoba je barokní, z roku 1723-1725 a autorství je přisuzováno snad J. Santoninu. Přestavby nechala provést kněžna Marie Antonie Colloredo-Montecuculi. V roce 1761 byla nově postavena kostelní věž. Kostel má půdorys do tvaru osmiúhélníku, proloženým křížem. Presbytář kostela je uzavřen pravoúhle, před západním průčelím hranolová věž. Východní část kostela je obestavěna uzavřenými přízemními prostorami sakristií. Loď je klenuta uprostřed klášterní klenbou a na obou stranách v ose paprsčitě, křížem valené. Ve zdi sakristie je položen gotický sanktuář. Zařízení kostela je pseudoslohové z doby okolo 1871. Na hlavním oltáři obraz sv. Václava z roku 1864. Na bočních oltářích jsou sochy sv. Anny a sv. Prokopa z roku 1737. Křtitelnice je cínová z roku 1605. Ve zdech interiéru jsou umístěny náhrobní kameny z let 1716-1723. Kostel je uprostřed hřbitova.

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek první. Československá akademie věd, Ústav teorie a dějin umění. V roce 1977 vydala Academia., 21.4. 2006

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Dymokury

Místa v okolí

 Dymokury
 kostel sv. Václava
 zvonička
 dub červený
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 Kuncberk
 Křinec
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Rožďalovice
 venkovská usedlost
 kostel sv. Havla
 Krňovice
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Bolice
 ZOO Chleby
 evangelický kostel
 Romanka
 Nový Ronov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 U tří mostů
 kaple sv. Marka
 děkanství
 sousoší Panny Marie
 palmový skleník
 popravčí kámen
 stará radnice
 Mastnice
 Kopidlno
 Mcely
 zvonice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Stará Báň
 Žižkův pramen
 pramen Trnka
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 květinové hodiny
 Riegrův pramen
 pomník J. E. Purkyně
 evangelický kostel
 vila Kouřimka
 děkanství
 Eliščin pramen
 vodárenská věž
 socha sv. Václava
 Obereignerova vila
 špitál Kunhuta
 stará radnice
 gloriet
 Zámecký pramen
 Nová radnice
 Bülowův pramen
 Svatojánský pramen
 kamenná kašna
 zdymadlo Nymburk
 mariánský sloup
 Poděbrady
 inundanční most
 Libice nad Cidlinou
 evangelický kostel
 zdymadlo Poděbrady
 městské opevnění
 Dětenice
 Muzeum piva
 evangelický kostel
 vodárenská věž
 kostel sv. Jiljí
 Husův sbor
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Nymburk
 Sekeřice
 Sekeřice
 mariánský sloup
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 kostel sv. Ondřeje
 radnice
 Češovské valy
 silniční most
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 synagoga
 Zdonín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 pomník Helma
 Vlkov nad Lesy
 Údrnice
 Choťovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 hřbitov
 Hlušice
 kostel sv. Martina
 Milkovice
 Ujkovice
 Korce
 panský dvůr
 Újezdec u Pěčic
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Matouše
 Jičíněves
 Volanice
 Jičíněves
 Pěčice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Milíčeves
Základní informace místa
ID místa: 4163
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama