Kostel gotického původu z konce 13. 14. stol., přestavován renesančně i barokně, upravován dále v letech 1805-1807 a 1887. Prostá stavba bez věže se zařízením převážně ve stylu lidového baroka z doby kolem r. 1700. Oltářní obraz kopií obrazu z kostela ve Slatinách.
Hlavní obrázek místa
Kostelec - kostel
© Jiří Špaček, 05/2017
Kostelec je nejmenší samostatná obec z 24 Kostelců v Čechách a je nejmenší samostatnou obcí Královéhradeckého kraje. Má totiž jen kolem 35 obyvatel. Nazývá se prostě Kostelec, ale leží na katastrálním území Kostelec u Jičíněvsi. Nachází se na návrší asi 1 km západně od silnice I/32. Při této silnici se nachází také nejbližší železniční zastávka Jičíněves na trati 061 z Nymburka do Jičína. Obcí neprochází žádná turisticky značená trasa. Vznik vsi se všude datuje do roku 1320, což je první zmínka o kostelu, ale již předtím existuje zmínka z roku 1318 o Bohuslavu z Kostelce. Ves je pravděpodobně ještě starší, poněvadž je znám záznam z roku 1306, kde je zmiňován vladycký rod na tvrzi v Kostelci. Ani údaje o kostelu nejsou tak jednoznačné, poněvadž podle posledního průzkumu kostela, který dělal Ing. Petr Macek, PhD. v roce 2007, naznačují některé detaily na bočním středověkém portálu možnost datování již někdy do poloviny 13. století. Historie obce je tedy velmi stará. Nejvýznamnější památkou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Nachází se na nejvyšším místě uprostřed funkčního hřbitova.
1.6. 2017
historie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie gotického původu z konce 13. století stojí na nejvyšším bodě návrší uprostřed funkčního hřbitova. Písemně je doložen r. 1320, podle jiných pramenů r. 1355. Nynější stavba vznikla renesanční přestavbou po polovině 16. století a barokní úpravou v polovině 18. století. Kostel byl obnovován v letech 1805-1807 a 1887. Protože stavba nemá věž, pouze sanktusník na hřebenu střechy, byla zvonice budována vždy samostatně v sousedství (viz samostatné heslo). Kostel je jednolodní obdélná stavba s trojboce uzavřeným presbytářem. Prostá stavba je uvnitř plochostropá. Z presbytáře do bývalé sakristie se dochoval portál ze 3. čtvrtiny 16. století, stejně starý je i zazděný portál v jižní stěně lodi. V západní části lodi se nachází kruchta. Zařízení kostela převážně v lidovém baroku pochází z doby kolem r. 1700. To platí i o hlavním oltáři s pozdně gotizujícími prvky. Mezi sochami sv. Jáchyma…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a web obce), 1.6. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Kostelec

Místa v okolí

 kostel sv. Matouše
 Jičíněves
 Jičíněves
 kostel sv. Václava
 Veliš
 kostel sv. Martina
 Milíčeves
 Loreta
 Vokšice
 Údrnice
 Češovské valy
 Valdická brána
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 Tuř
 vodárenská věž
 stará radnice
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 palmový skleník
 popravčí kámen
 Nadslav
 kaple sv. Marka
 děkanství
 Volanice
 Čeřov
 Čeřovka
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 Staré Hrady
 Ostružno
 kostel sv. Jiří
 Brada
 Milkovice
 Vysoké Veselí
 Prachovské skály
 Železnice
 Kovač
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 kostel sv. Jiljí
 Sekeřice
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Sekeřice
 kostel sv. Jiří
 Pařez
 Dětenice
 Muzeum piva
 Mackov
 Kamenice
 Konecchlumí
 Lavice
 Dřevěnice
 Spařence
 Křižánky
 kostel sv. Martina
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 sloup jezuity Burnatia
 Chotělice
 Staré Smrkovice
 Bradlec
 Obora
 Alainova věž
 Stav
 Mokřice
 Rožďalovice
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 kostel sv. Havla
 Hlušice
 Kozlov
 Ohnišťany
 Vlčí Pole
 Pařízek
 stará radnice
 mariánský sloup
 Mlázovice
 Tábor
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Choteč
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Humprecht
 Kumburk
 kostel sv. Jiří
 skalní město Apolena
 kostel sv. Kateřiny
 obecní studna
 dům č. p. 14
 Podlesí
 Nebákov
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Trosky
 zvonička
 dub červený
 skalní mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Semtinská lípa
 Dymokury
 Kuncberk
 Skřivany
 hradní pivovar
 Křinec
 Kost
 kostel sv. Jiljí
 Sloupno
 Pekařova brána
 kostel sv. Mikuláše
 panský dvůr Zájezd
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 13404
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama