Klášter založen Albrechtem z Valdštejna podle projektu A. Spezzy z r. 1627, dokončen Pieronim r. 1655. Klášter zrušen Josefem II. r. 1782. V l. 1855-7 opraven a přebudován na trestnici. Za branou býval vodní příkop překlenutý kamenným mostem.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 07/2005
V roce 1636 byly do krypty kartuziánského kláštera převezeny ze Stříbra ostatky Albrechta z Valdštejna. V roce 1782 byly ostatky z krypty vyzvednuty a převezeny do Mnichova Hradiště.
Alena Volná , 9.1. 2011
historie

Bývalý klášter kartuziánů ve Valdicích je významnou barokní památkou. Byl založen Albrechtem z Valdštejna a podle projektu A. Spezzy z roku 1627 bylo se stavbou započato v roce 1630. Po N. Sebregondim, který je autorem nedaleké Valdštejnské loggie a tzv. Libosadu, stavbu kláštera včetně kostela dokončil patrně G. Pieroni v roce 1655 a na vnitřních dostavbách se pracovalo až do roku 1665. Klášter byl dekretem císaře Josefa II. z roku 1782 zrušen a o rok později byl dán do dražby, ale nikdo o něj neměl zájem. V klášteře vzniklo vojenské skladiště a sýpky a poté zde sídlili císařští úředníci. Když i ti později klášter opustili, budova chátrala. V letech 1855–1857 byl klášter opraven a vídeňským architektem Wehrenfenningem přebudován v trestnici. Pro tento účel byla před kostel předsunuta příčná křídla s branou a celý objekt obehnán zdí. Za branou býval vodní příkop překlenutý kamenným mostem…  číst dále

Alena Volná, zdroj: Umělecké památky Čech, Akademia 1982, 9.1. 2011

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Valdice

Místa v okolí

 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Čeřov
 Železnice
 Čeřovka
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 vodárenská věž
 Valdická brána
 Bradlec
 Dřevěnice
 Brada
 Alainova věž
 Vokšice
 Kumburk
 Tábor
 Stav
 Veliš
 Kozlov
 Tuř
 Mokřice
 kostel sv. Václava
 Prachovské skály
 Loreta
 kostel sv. Martina
 Kamenice
 Kláštenec
 Milíčeves
 Lomnice nad Popelkou
 Pařez
 Kovač
 Konecchlumí
 Ostružno
 Choteč
 Jičíněves
 Jičíněves
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Nadslav
 Mlázovice
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matouše
 smírčí kříž
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 Ždírec
 Mackov
 Levín
 socha sv. Václava
 Žďár
 dub letní
 panská hájovna
 Pařízek
 zvonička
 kříž
 skalní město Apolena
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 radnice
 Levínská Olešnice
 Košťálov
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Sobčice
 Lavice
 Volanice
 kostel sv. Václava
 Trosky
 Údrnice
 Obora
 Vysoké Veselí
 Češovské valy
 Lázně Bělohrad
 kostel sv. Jiljí
 Kozinec
 Ostroměř
 Staré Hrady
 Nebákov
 Kundratice
 Hradišťko
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Vavřince
 Staré Smrkovice
 Chloumky
 kostel sv. Vavřince
 Studenec
 stará radnice
 Kopidlno
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 palmový skleník
 Milkovice
 Ohnišťany
 Holovousy
 děkanství
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Marka
 Řezníčkova vila
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Prokopa
 Mariánská vyhlídka
 Adamovo lože
 lázně Sedmihorky
 kostel sv. Mikuláše
 Dubecko
Základní informace místa
ID místa: 9659
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama