Dominantní hora východní části Tepelské vrchoviny sloužila v prvním tisíciletí před Kristem jako hradiště, ovládající okolí. Po jeho opuštění kolem přelomu letopočtů se využívala jako příležitostný vojenský tábor (husité 1420, Švédové třicetiletá válka).
Hlavní obrázek místa
Hora Vladař od severu
© Ivan Grisa, 08/2008
Hora Vladař dominuje kraji mezi Žluticemi a Manětínem. Výstup na ni je možný po červené značce od železniční zastávky Záhořice, ke které se pod stejnojmennou osadou připojuje žlutá z Chyší, nebo z osady Vladařice. Na obě východiska lze dojet po silnici II/205, lze tu i zaparkovat. Přístup veřejnou dopravou umožňuje trať Rakovník - Bečov nad Teplou, zastávka Záhořice je na znamení, nezapomeňte připomenout průvodčímu, že chcete vystoupit. Od zastávky je třeba přejít koleje po silnici na Žlutice, odbočka značky je asi 50 m pod přejezdem (doprava). Červená značka vede z obou stran k odbočce na vrchol jižně od Záhořic. Odtud strmá úzká cesta listnatým lesem (asi 1 km) na vrcholovou planinu. Celý vrchol Vladaře je přírodní reservace, i když množství ohnišť a cestiček tomu příliš neodpovídá. Vzrostlé stromy na valech hradiště omezují výhled, výstup přesto stojí za to.
Ivan Grisa, 16.8. 2008
popis

Podle dosavadních znalostí se keltské (laténské) hradiště dělilo na akropoli, předhradí a předpolí. Akropole zaujímala plochu asi 13,4 ha na centrální planině hory. Délka cca 8 m širokého a 4,2 m vysokého valu s dřevěnou konstrukcí činila 1675 m. Uprostřed plošiny se nacházela umělá nádrž o rozměrech 45 x 30 m, kde se shromažďovala srážková voda. Ve valu byly vytvořeny tři brány (na západní, severní a jižní straně). Předhradí se nacházelo na severním, západním a severozápadním úbočí hory. Jeho rozsah byl necelých 100 ha, ohraničoval ho val a dva hluboké příkopy. Vnitřní valy dělily předhradí na čtyři oddělené plochy, spojené branami. Před opevněním předhradí se rozkládalo předpolí, opevněné valem asi 500 m dlouhým. Nejnověji byly zjištěny dřevěné konstrukce opevnění celé hory, vedené po jejím úpatí: dochovaly se v bahně vypuštěného rybníka.

Ivan Grisa, dle encyklopedie Wikipedia, 1.9. 2008

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Žlutice

Místa v okolí

 smírčí kříž
 socha Ecce Homo
 Chyše
 fara
 kostel sv. Kříže
 Nevděk
 synagoga
 synagoga
 kašna
 kaple sv. Kříže
 fara
 zámecký pivovar
 Chyše
 městské opevnění
 radnice
 Panský dům
 kašna
 Žlutice – MPZ
 Žlutice
 kaple sv. Anny
 Kokořovský dvůr
 Mazanec
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 socha Panny Marie
 kaple
 kaple Kaina a Ábela
 Kunzova muka
 Jablonná
 kostel sv. Mikuláše
 Blažkův mlýn
 Bílá boží muka
 kaple sv. Václava
 Tuchtova kaple
 kaple
 Podštěly
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kostel sv. Jiljí
 socha sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Sychrov
 Loreta
 silniční most
 kaple Panny Marie
 Libkovice
 Štědrá
 Verušičky
 Týniště
 Štědrá
 kaple sv. Anny
 Budov
 kaple Panny Marie
 Budov
 kaple Panny Marie
 Kotaneč
 Kostrčany
 Brdo
 Nový Dvůr
 kostel sv. Václava
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 Manětín – MPZ
 Manětín
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Hoppova kaple
 Prohořský hrádek
 Vlkošov
 dvůr Kalec
 Dědek a Bába
 Údrč
 Údrč
 Brložec
 kostel sv. Leonarda
 mariánský sloup
 Valeč
 Vochlice
 Nečtinský Špičák
 kostel sv. Vavřince
 Skytaly
 bývalá rychta
 Mlýnce
 kostel sv. Markéty
 Černá Hať
 Nečtiny – MPZ
 Kapucín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ondřeje
 Žihle
 Lina
 kostel sv. Martina
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 vysílač Krašov
 Odlezelské jezero
 Preitenstein
 Radějov
 Nečtiny
 Mlýnský vrch
 křížový kámen
 Vidhostice
 Vyšohrad
 bývalá fara
 bývalý lom
 kostel sv. Martina
 bývalý kříž
 radnice
 Vidhostice
 neogotická studna
 kašna
 Hartenštejn
 Bochov
 kaple Panny Marie z Re
 židovský hřbitov
 Budiš
 smírčí kříž
 Hungerberg
 Nouze
 kostel sv. Jakuba
 Kamenný Chlum
 Křečov
 Březín
 kostel sv. Mikuláše
 Bražec
 morový sloup
 kostel sv. Blažeje
 Ondřejov
 Plasy
 Šebíkov
Základní informace místa
ID místa: 6621
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama