Farní kostel sv. Mikuláše z r. 1845 nahradil zchátralou a strženou gotickou stavbu, doloženou již r. 1386. Jeho stavbu inicioval majitel panství Leopold ze Šternberka. Z pův. kostela zachováno několik oltářních obrazů a cenný renesanční náhrobek nejvyššího písaře Václava Tetoura z Tetova z r. 1560.
Hlavní obrázek místa
Věž kostela sv. Mikuláše
© Pavel Vlach, 07/2015
Ves Malenovice prvně připomínaná r. 1321 se stala podhradím gotického hradu, který ve 14. století vyrostl na výběžku Babí hory. Hrad byl později upravován renesančně a barokně a po opravách v letech 1950-1957 slouží jako sídlo muzea. Malenovice se staly r. 1949 městskou částí Zlína, který je od r. 1990 městem statutárním. Severním okrajem Malenovic protéká řeka Dřevnice, jejímž údolím prochází silnice I/49 ze sousedních Otrokovic na slovenskou hranici u Střelné. Vede tudy také lokální železniční trať 331 z Otrokovic do Vizovic, na níž mají Malenovice nádraží a další dvě zastávky. Z Malenovic vycházejí k jihu dvě turistické trasy, žlutě značená vede k poutnímu místu Svatá Voda, modrá se pak kolem Tlusté hory obloukem vrací do centra Zlína. Tok řeky Dřevnice z Otrokovic až do Vizovic sleduje z různé vzdálenosti značená cyklotrasa.
13.7. 2015
historie

Současný malenovický kostel sv. Mikuláše pochází až z 19. století, původní gotický kostel je zde ale doložen již v roce 1386. Tehdejší celkový rozvoj panství Malenovice spojený s pozemkovou expanzí do širokého okolí souvisel s osobností majitele hradu, jímž byl v té době moravský markrabě Jošt, synovec Karla IV. V následujících staletích však kostel postupně chátral, až byl nakonec stržen a v roce 1845 nahrazen současnou stavbou. Z původního kostela se dochovalo několik oltářních obrazů a také cenný renesanční náhrobek bohatého a vlivného majitele malenovického panství, nejvyššího moravského písaře Václava Tetoura z Tetova, který zemřel r. 1560. Iniciátorem i investorem výstavby nynějšího kostela byl tehdejší majitel panství, hrabě Leopold ze Šternberka, což ostatně připomíná šternberský erb uvnitř kostela, šternberská hvězda zdobí i kostelní lavice. Hlavní oltář je zasvěcen patronu kostela sv. Mikuláši, ostatní výzdoba…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím webu farnosti Zlín-Malenovice), 13.7. 2015

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín-Malenovice

Místa v okolí

 Malenovice
 Louky
 Tečovice
 Otrokovice
 Baťův mrakodrap
 Podhradí
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Zlín
 Zlín
 Mysločovice
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Šarovy
 Žeranovice
 Tlumačov
 kostel sv. Vavřince
 Březolupy
 Žeranovice
 Spytihněv
 Kvasice
 Svárov
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 kostel sv. Mikuláše
 Částkov
 smírčí kříž
 Lužkovice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Rýsov
 Nedachlebice
 Oberský vrch
 Velký Ořechov
 Štípa
 Bílovice
 Přílepy
 Klečůvka
 kostel sv. Josefa
 Hrádek u Přílep
 Starý Světlov
 Sušice
 Mistřice
 pivovar
 Velké Těšany
 morový sloup
 Holešov
 Zámeček
 Šachova synagoga
 Tusculum
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Količín
 větrný mlýn
 Lukov
 kostel sv. Václava
 Hulín
 fara
 kostel sv. Martina
 Engelsberg
 Rymice
 Rymice
 Augustiniánský dům
 Pramen Ottovka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Lázeňské divadlo
 Luhačovice
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Aloiska
 Modrá
 židovská radnice
 boží muka
 archeoskanzen Modrá
 Starý pivovar
 radnice
 městské opevnění
 synagoga
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Mlýnská brána
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 biskupská mincovna
 Horní Hrádek
 kostel sv. Floriána
 Dolní Hrádek
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Špitálky
Základní informace místa
ID místa: 12329
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama