Farní kostel sv. Mikuláše z r. 1845 nahradil zchátralou a strženou gotickou stavbu, doloženou již r. 1386. Jeho stavbu inicioval majitel panství Leopold ze Šternberka. Z pův. kostela zachováno několik oltářních obrazů a cenný renesanční náhrobek nejvyššího písaře Václava Tetoura z Tetova z r. 1560.
Hlavní obrázek místa
Věž kostela sv. Mikuláše
© Pavel Vlach, 07/2015
Ves Malenovice prvně připomínaná r. 1321 se stala podhradím gotického hradu, který ve 14. století vyrostl na výběžku Babí hory. Hrad byl později upravován renesančně a barokně a po opravách v letech 1950-1957 slouží jako sídlo muzea. Malenovice se staly r. 1949 městskou částí Zlína, který je od r. 1990 městem statutárním. Severním okrajem Malenovic protéká řeka Dřevnice, jejímž údolím prochází silnice I/49 ze sousedních Otrokovic na slovenskou hranici u Střelné. Vede tudy také lokální železniční trať 331 z Otrokovic do Vizovic, na níž mají Malenovice nádraží a další dvě zastávky. Z Malenovic vycházejí k jihu dvě turistické trasy, žlutě značená vede k poutnímu místu Svatá Voda, modrá se pak kolem Tlusté hory obloukem vrací do centra Zlína. Tok řeky Dřevnice z Otrokovic až do Vizovic sleduje z různé vzdálenosti značená cyklotrasa.
13.7. 2015
historie

Současný malenovický kostel sv. Mikuláše pochází až z 19. století, původní gotický kostel je zde ale doložen již v roce 1386. Tehdejší celkový rozvoj panství Malenovice spojený s pozemkovou expanzí do širokého okolí souvisel s osobností majitele hradu, jímž byl v té době moravský markrabě Jošt, synovec Karla IV. V následujících staletích však kostel postupně chátral, až byl nakonec stržen a v roce 1845 nahrazen současnou stavbou. Z původního kostela se dochovalo několik oltářních obrazů a také cenný renesanční náhrobek bohatého a vlivného majitele malenovického panství, nejvyššího moravského písaře Václava Tetoura z Tetova, který zemřel r. 1560. Iniciátorem i investorem výstavby nynějšího kostela byl tehdejší majitel panství, hrabě Leopold ze Šternberka, což ostatně připomíná šternberský erb uvnitř kostela, šternberská hvězda zdobí i kostelní lavice. Hlavní oltář je zasvěcen patronu kostela sv. Mikuláši, ostatní výzdoba…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím webu farnosti Zlín-Malenovice), 13.7. 2015

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín-Malenovice

Místa v okolí

 Malenovice
 Louky
 Tečovice
 Otrokovice
 Baťův mrakodrap
 Podhradí
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Zlín
 Zlín
 Mysločovice
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Šarovy
 Žeranovice
 Tlumačov
 kostel sv. Vavřince
 Březolupy
 Žeranovice
 Spytihněv
 Kvasice
 Svárov
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 kostel sv. Mikuláše
 Částkov
 smírčí kříž
 Lužkovice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Rýsov
 Nedachlebice
 Oberský vrch
 Velký Ořechov
 Štípa
 Bílovice
 Přílepy
 Klečůvka
 Budačina
 kostel sv. Josefa
 Hrádek u Přílep
 Starý Světlov
 Sušice
 Mistřice
 pivovar
 Velké Těšany
 morový sloup
 Holešov
 Zámeček
 Šachova synagoga
 Tusculum
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Těšnovice
 Količín
 větrný mlýn
 Lukov
 kostel sv. Václava
 Hulín
 fara
 kostel sv. Martina
 Engelsberg
 Rymice
 Rymice
 Augustiniánský dům
 Pramen Ottovka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Lázeňské divadlo
 Luhačovice
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Aloiska
 Modrá
 židovská radnice
 Díl u Božího syna
 boží muka
 Starý pivovar
 radnice
 městské opevnění
 archeoskanzen Modrá
 synagoga
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Mlýnská brána
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 kaple Zjevení Páně
 biskupská mincovna
 mariánský sloup
 městský dům č.p. 2
 Horní Hrádek
 kostel sv. Floriána
 Dolní Hrádek
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Špitálky
Základní informace místa
ID místa: 12329
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama