Farní kostel sv. Mikuláše z r. 1845 nahradil zchátralou a strženou gotickou stavbu, doloženou již r. 1386. Jeho stavbu inicioval majitel panství Leopold ze Šternberka. Z pův. kostela zachováno několik oltářních obrazů a cenný renesanční náhrobek nejvyššího písaře Václava Tetoura z Tetova z r. 1560.
Hlavní obrázek místa
Věž kostela sv. Mikuláše
© Pavel Vlach, 07/2015
Ves Malenovice prvně připomínaná r. 1321 se stala podhradím gotického hradu, který ve 14. století vyrostl na výběžku Babí hory. Hrad byl později upravován renesančně a barokně a po opravách v letech 1950-1957 slouží jako sídlo muzea. Malenovice se staly r. 1949 městskou částí Zlína, který je od r. 1990 městem statutárním. Severním okrajem Malenovic protéká řeka Dřevnice, jejímž údolím prochází silnice I/49 ze sousedních Otrokovic na slovenskou hranici u Střelné. Vede tudy také lokální železniční trať 331 z Otrokovic do Vizovic, na níž mají Malenovice nádraží a další dvě zastávky. Z Malenovic vycházejí k jihu dvě turistické trasy, žlutě značená vede k poutnímu místu Svatá Voda, modrá se pak kolem Tlusté hory obloukem vrací do centra Zlína. Tok řeky Dřevnice z Otrokovic až do Vizovic sleduje z různé vzdálenosti značená cyklotrasa.
13.7. 2015
historie

Současný malenovický kostel sv. Mikuláše pochází až z 19. století, původní gotický kostel je zde ale doložen již v roce 1386. Tehdejší celkový rozvoj panství Malenovice spojený s pozemkovou expanzí do širokého okolí souvisel s osobností majitele hradu, jímž byl v té době moravský markrabě Jošt, synovec Karla IV. V následujících staletích však kostel postupně chátral, až byl nakonec stržen a v roce 1845 nahrazen současnou stavbou. Z původního kostela se dochovalo několik oltářních obrazů a také cenný renesanční náhrobek bohatého a vlivného majitele malenovického panství, nejvyššího moravského písaře Václava Tetoura z Tetova, který zemřel r. 1560. Iniciátorem i investorem výstavby nynějšího kostela byl tehdejší majitel panství, hrabě Leopold ze Šternberka, což ostatně připomíná šternberský erb uvnitř kostela, šternberská hvězda zdobí i kostelní lavice. Hlavní oltář je zasvěcen patronu kostela sv. Mikuláši, ostatní výzdoba…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím webu farnosti Zlín-Malenovice), 13.7. 2015

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín-Malenovice

Místa v okolí

 Malenovice
 Louky
 Tečovice
 Otrokovice
 Baťův mrakodrap
 Podhradí
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Zlín
 Zlín
 Mysločovice
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Šarovy
 Žeranovice
 Tlumačov
 kostel sv. Vavřince
 Březolupy
 Žeranovice
 Spytihněv
 Kvasice
 Svárov
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 kostel sv. Mikuláše
 Částkov
 smírčí kříž
 Lužkovice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Rýsov
 Nedachlebice
 Oberský vrch
 Velký Ořechov
 Štípa
 Bílovice
 Přílepy
 Klečůvka
 kostel sv. Josefa
 Hrádek u Přílep
 Starý Světlov
 Sušice
 Mistřice
 pivovar
 Velké Těšany
 morový sloup
 Holešov
 Zámeček
 Šachova synagoga
 Tusculum
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Količín
 větrný mlýn
 Lukov
 kostel sv. Václava
 Hulín
 fara
 kostel sv. Martina
 Engelsberg
 Rymice
 Rymice
 Augustiniánský dům
 Pramen Ottovka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Lázeňské divadlo
 Luhačovice
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Aloiska
 Modrá
 židovská radnice
 boží muka
 archeoskanzen Modrá
 Starý pivovar
 radnice
 městské opevnění
 synagoga
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Mlýnská brána
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 biskupská mincovna
 Horní Hrádek
 kostel sv. Floriána
 Dolní Hrádek
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Špitálky
Základní informace místa
ID místa: 12329
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama