Nepatrné zbytky gotického hradu z 1. pol. 13. stol. založeného Vilémem z Hustopečí. O hradu se tvrdilo, že byl veliký, měl dvě válcové věže a dva metry silné zdi. Součástí byla hladomorna a tajná úniková podzemní chodba.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 06/2008
Povrch hradiště je silně narušen novodobými zásahy. Na východě těžbou kamene, kdy byl rozebrán i sklep zachycený ještě I. Borkovským, který zde v rozmezí let 1938–1940 podnikl několik zjišťovacích sondáží. Hrad byl jednodílný lichoběžníkového tvaru ze zaoblenými rohy. Největší rozměry byly 47x42 m. Příkop byl 10–15 metrů široký, původní hloubka nyní jde zjistit pouze revizním výkopem, protože dnes je z části zanesený. Nedaleko hradu je samostatný kruhový objekt, může jít buď o předsunuté opevnění, či obléhací baštu.
Petr Nožička, čerpáno z M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 14.4. 2010
historie

Terénní dispozice hradu v poloze „Hradisko“. Hrad pravděpodobně založil v polovině 13. století Vilém z Hustopečí, který získal od krále velký majetek na jižní a východní Moravě. Hrad pravděpodobně zanikl na počátku 14. století. Usuzujeme tak, protože není jmenován v kupní smlouvě z roku 1322, kdy ho kupuje od Vilémových vnuků královna Eliška. Brzo ho prodává Herbortovi ze Zlína, možná už on znovu obnovil hrad, nejpozději páni ze Šternberka, kteří Zlín získali v roce 1358 a stojící hrad je zmiňovaný už roku 1360. Zlínská větev zde sídlila do konce 14. století. Za husitských válek získává válečný zbohatlík Petr Roman z Vítovic a roku 1437 ho jako jeho majetek nechávají přepsat Šternberkové do desek. Umírá bez potomků a jeho majetek připadá králi jako odúmrť. Proto toto zboží daruje král Matyáš Korvín svému hejtmanovi Václavovi Tetourovi z Tetova. On nebo Petr Roman zakládají tvrz při městečku na místě nynějšího zámku. Za jejich…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 14.4. 2010

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© M. Plaček podle J. Kohoutka (in M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • 13. století

  Hrad založil Vilém z Hustopečí, který získal od krále velký majetek na jižní a východní Moravě.

 • počátkem 14. století

  Pravděpodobný zánik hradu.

 • 1322

  Již není uváděn v kupní smlouvě.

 • 1358

  páni ze Šternberka získali Zlín a stojící hrad

 • koncem 14. století

  Byl osídlen Zlínskou větví do konce 14. století.

 • 1437

  Získává hrad Petr Roman z Vítovic.

 • 1571

  Václavov Tetourovi z Tetova nebo Petr Roman panství prodávají.

 • 1596

  Poslední zmínka o tvrzi.

 • 1605

  Je tvrz přestavěna na zámek. Doba zániku hradu není známa.

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín

Místa v okolí

 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Louky
 Malenovice
 Lužkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Sochařská vyhlídka
 Tečovice
 Štípa
 Klečůvka
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Rýsov
 kostel sv. Mikuláše
 Oberský vrch
 Žeranovice
 Mysločovice
 Starý Světlov
 kostel sv. Josefa
 Šarovy
 Podhradí
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Tusculum
 Žeranovice
 Otrokovice
 Engelsberg
 Pohořelice
 Svárov
 Velký Ořechov
 Lukov
 fara
 kostel sv. Martina
 smírčí kříž
 Janův hrad
 Březolupy
 Částkov
 Napajedla
 Janůvka
 Napajedla
 Napajedla
 Augustiniánský dům
 Přílepy
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek u Přílep
 Pramen Vincentka
 Pramen Ottovka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Lázeňské divadlo
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Nedachlebice
 Pramen Aloiska
 Tlumačov
 Luhačovice
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Spytihněv
 pivovar
 morový sloup
 Holešov
 Kvasice
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Bílovice
 Dobrotice
 Mistřice
 Količín
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 kostel sv. Václava
 Hulín
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
Základní informace místa
ID místa: 3591
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama