Náhrobek nejvýznamnější osobnosti města Kopidlna, učitele a hudebníka Františka Matěje Hilmara (1803-1881), tvoří socha Krista s křížem, dílo Hilmarova krajana z Nové Paky, sochaře Antonína Suchardy (1843-1911) z r. 1881.
Hlavní obrázek místa
Kopidlno - Hilmarův náhrobek
© Jiří Špaček, 9/2016
Kopidlno je prvně zmiňováno r. 1322 jako ves, která byla r. 1514 povýšena na město. Zdejší vodní tvrz z počátku 14. stol. byla v 16. stol. přestavěna na trojkřídlý renesanční zámek a r. 1875 upravena na čtyřkřídlý novorenesanční (viz samostatné heslo). Městem, které má dnes asi 2 000 obyvatel, prochází silnice I/32 od dálnice D11 u Libice nad Cidlinou do Jičína a je tu též nádraží na trati 061 Nymburk-Jičín. Samotným městem nevede žádná turisticky značená stezka. Po zrušení hřbitova kolem kostela byl nový zřízen na jižním okraji města v Husově ulici, která je součástí silnice I/32 ve směru na Poděbrady. Vstup na hřbitov se poněkud ztrácí v zástavbě rodinných domků. Na hřbitově, kterému dominuje kaple sv. Moniky, najdeme i Suchardův náhrobek Františka Hilmara, který patří mezi významné umělecké památky Kopidlna.
10.10. 2016
historie

František Matěj Hilmar je uznáván za nejvýznamnější osobnost města Kopidlna, i když odtud nepocházel. Je podle něj pojmenováno hlavní náměstí a ještě ulice pod kostelem a školou. Hilmar se narodil 30. září 1803 v chudé rodině v Nové Pace. Jeho rodiče měli malé hospodářství a pekařství. Svá dětská léta prožil doma, kde navštěvoval obecnou školu u tehdejšího učitele Víta Šádka, který ho učil také hrát na housle, harfu, flétnu a klavír. Ve svých 9 letech uměl Hilmar skutečně již hrát na housle, flétnu i klavír. Ještě mu nebylo ani 14 let, když se vydal s novopackou kapelou do světa. Procestovali Rusko, Německo, Polsko i jiné země a Hilmar byl přes svoje mládí uznávaným vedoucím tohoto souboru. Přes množství výhodných nabídek se vrátil do rodného kraje. Jednoho dne přišel jako patnáctiletý s kapelou do Kopidlna. Jeho nevšedního hudebního talentu si povšiml místní farář F. A. Vacek, jinak přítel Jungmannův, a nabídl mu,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webu města Kopidlna), 11.10. 2016

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Kopidlno

Místa v okolí

 děkanství
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 palmový skleník
 stará radnice
 popravčí kámen
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Údrnice
 kostel sv. Martina
 Češovské valy
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Matouše
 Jičíněves
 Rožďalovice
 Jičíněves
 kostel sv. Havla
 Staré Hrady
 kostel sv. Václava
 Dětenice
 Milkovice
 Muzeum piva
 Sekeřice
 Sekeřice
 zvonička
 Volanice
 dub červený
 kostel sv. Václava
 Dymokury
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Veliš
 Loreta
 Nadslav
 Milíčeves
 Kuncberk
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Vokšice
 Křižánky
 kostel sv. Matouše
 venkovská usedlost
 Hlušice
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Ostružno
 Tuř
 evangelický kostel
 Ujkovice
 židovský hřbitov
 Spařence
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Vlčí Pole
 Valdická brána
 synagoga
 Domousnice
 židovský hřbitov
 Mcely
 Samšina
 Čeřovka
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Čeřov
 kostel sv. Štěpána
 Lavice
 Chotělice
 Mackov
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Valdštejnská lodžie
 Romanka
 kostel sv. Kateřiny
 Vlkov nad Lesy
 Nový Ronov
 Kovač
 kostel sv. Jiří
 Krňovice
 U tří mostů
 evangelický kostel
 ZOO Chleby
 kostel sv. Jiří
 Dřevěnice
 kostel sv. Prokopa
 Stav
Základní informace místa
ID místa: 13151
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama