Náhrobek nejvýznamnější osobnosti města Kopidlna, učitele a hudebníka Františka Matěje Hilmara (1803-1881), tvoří socha Krista s křížem, dílo Hilmarova krajana z Nové Paky, sochaře Antonína Suchardy (1843-1911) z r. 1881.
Hlavní obrázek místa
Kopidlno - Hilmarův náhrobek
© Jiří Špaček, 9/2016
Kopidlno je prvně zmiňováno r. 1322 jako ves, která byla r. 1514 povýšena na město. Zdejší vodní tvrz z počátku 14. stol. byla v 16. stol. přestavěna na trojkřídlý renesanční zámek a r. 1875 upravena na čtyřkřídlý novorenesanční (viz samostatné heslo). Městem, které má dnes asi 2 000 obyvatel, prochází silnice I/32 od dálnice D11 u Libice nad Cidlinou do Jičína a je tu též nádraží na trati 061 Nymburk-Jičín. Samotným městem nevede žádná turisticky značená stezka. Po zrušení hřbitova kolem kostela byl nový zřízen na jižním okraji města v Husově ulici, která je součástí silnice I/32 ve směru na Poděbrady. Vstup na hřbitov se poněkud ztrácí v zástavbě rodinných domků. Na hřbitově, kterému dominuje kaple sv. Moniky, najdeme i Suchardův náhrobek Františka Hilmara, který patří mezi významné umělecké památky Kopidlna.
10.10. 2016
historie

František Matěj Hilmar je uznáván za nejvýznamnější osobnost města Kopidlna, i když odtud nepocházel. Je podle něj pojmenováno hlavní náměstí a ještě ulice pod kostelem a školou. Hilmar se narodil 30. září 1803 v chudé rodině v Nové Pace. Jeho rodiče měli malé hospodářství a pekařství. Svá dětská léta prožil doma, kde navštěvoval obecnou školu u tehdejšího učitele Víta Šádka, který ho učil také hrát na housle, harfu, flétnu a klavír. Ve svých 9 letech uměl Hilmar skutečně již hrát na housle, flétnu i klavír. Ještě mu nebylo ani 14 let, když se vydal s novopackou kapelou do světa. Procestovali Rusko, Německo, Polsko i jiné země a Hilmar byl přes svoje mládí uznávaným vedoucím tohoto souboru. Přes množství výhodných nabídek se vrátil do rodného kraje. Jednoho dne přišel jako patnáctiletý s kapelou do Kopidlna. Jeho nevšedního hudebního talentu si povšiml místní farář F. A. Vacek, jinak přítel Jungmannův, a nabídl mu,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webu města Kopidlna), 11.10. 2016

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Kopidlno

Místa v okolí

 děkanství
 sousoší Panny Marie
 palmový skleník
 Kopidlno
 stará radnice
 popravčí kámen
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Údrnice
 kostel sv. Martina
 Češovské valy
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Matouše
 Jičíněves
 Rožďalovice
 Jičíněves
 kostel sv. Havla
 Staré Hrady
 kostel sv. Václava
 Milkovice
 Dětenice
 Muzeum piva
 Sekeřice
 Sekeřice
 zvonička
 dub červený
 Volanice
 kostel sv. Václava
 Dymokury
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Veliš
 Nadslav
 Loreta
 Milíčeves
 Kuncberk
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Křižánky
 Vokšice
 kostel sv. Matouše
 venkovská usedlost
 Hlušice
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Jiljí
 Ostružno
 evangelický kostel
 Tuř
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Ujkovice
 Spařence
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Vlčí Pole
 Valdická brána
 synagoga
 vodárenská věž
 Domousnice
 židovský hřbitov
 Mcely
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Čeřovka
 Čeřov
 kostel sv. Štěpána
 Lavice
 Mackov
 Chotělice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Valdštejnská lodžie
 Romanka
 kostel sv. Kateřiny
 Vlkov nad Lesy
 Nový Ronov
 Kovač
 kostel sv. Jiří
 Krňovice
 evangelický kostel
 U tří mostů
 ZOO Chleby
 kostel sv. Jiří
 Dřevěnice
 kostel sv. Prokopa
 Stav
Základní informace místa
ID místa: 13151
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama