Zámek přestavěn z tvrze jičínskými jezuity na přelomu 17. a 18. století. Tvrz se poprvé připomínaná v r. 1368 jako majetek Čéče z Tuře. Původní tvrz zpustla za držení Berků z Dubé v l. 1529 – 1542. V r. 1542 ji koupil Albrecht mladší z Valdštejna.
Hlavní obrázek místa
zámek Tuř
© Jiří Čížek 03/2009
Tuř se připomíná poprvé v r. 1368, kdy zde měl majetek Čéč z Tuře. Koncem 14. a na počátku 15. století je doloženo ještě několik zemanů, kteří užívali přídomku z Tuře. V druhé polovině 15. století se připomíná rod Tuřských z Dřevěnic, který vlastnil též majetky v Jičíně. Tvrz se však připomíná až v r. 1542, kdy ji spolu s dvorem a vsí Tuří a dalšími dvěma vesnicemi kupoval Albrecht mladší z Valdštejna. Tehdy však byla již pustá. Zpustla pravděpodobně za panství Berků z Dubé v l. 1529 – 1542. Albrecht mladší z Valdštejna nebo jeho syn Jan mladší z Valdštejna tuřskou tvrz obnovili, jak o tom svědčí údaj z r. 1567, kdy Jan mladší z Valdštejna prodával Tuř majiteli Lomnice nad Popelkou Václavovi z Valdštejna, který tento statek spojil s Lomnicí. Tuřská tvrz, i když nesloužila jako panské sídlo, byla i nadále udržována. Připomíná se ještě v r. 1628, kdy ji s dvorem, vsí Tuří a dalšími 2 vesnicemi koupil od Václavovy dcery Alžběty, provdané ze Žerotína, Albrecht z Valdštejna. V r. 1635 daroval Ferdinand II. tvrz, dvůr a ves Tuř s příslušenstvím v dalších 4 vesnicích jičínské jezuitské koleji. Jičínští jezuité přestavěli na přelomu 17. a 18. století tvrz v barokní zámek. Byla to jednopatrová budova obdélníkového půdorysu krytá mansardovou střechou. V zámku byla umístěna správa tuřského statku a kromě toho sloužil i jako letní sídlo. V r. 1757 je nazýván v tereziánském katastru rezidencí. Po zrušení jezuitského řádu v r. 1773 byl tuřský statek, spravovaný náboženským fondem a zahrnující tehdy 8 vsí, spojen s milíčeveským panstvím; samostatná správa umístěná v tuřském zámku byla zrušena. V r. 1841 získal Tuř jako příslušenství Milíčevsi Karel Michal Althan, od něhož v r. 1850 tuřský velkostatek i se zámkem koupil Jan Limbech. Protože si nový majitel…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, 15.3. 2009

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Tuř

Místa v okolí

 Milíčeves
 Kovač
 kostel sv. Matouše
 Kamenice
 Konecchlumí
 Jičíněves
 Jičíněves
 Volanice
 Valdická brána
 synagoga
 Čeřov
 Vysoké Veselí
 Dřevěnice
 Čeřovka
 vodárenská věž
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Mlázovice
 Obora
 Veliš
 Mokřice
 Vokšice
 Choteč
 Železnice
 Češovské valy
 Stav
 Staré Smrkovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Železnice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Ostroměř
 Hradišťko
 Chotělice
 Brada
 kostel sv. Vavřince
 Bradlec
 Kumburk
 kostel sv. Martina
 Sekeřice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 Podlesí
 kostel sv. Mikuláše
 Sekeřice
 Chloumky
 Holovousy
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Údrnice
 kaple sv. Marka
 Nadslav
 Ostružno
 kostel sv. Vojtěcha
 palmový skleník
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 Prachovské skály
 Lázně Bělohrad
 děkanství
 Alainova věž
 popravčí kámen
 smírčí kříž
 Tábor
 kostel sv. Mikuláše
 Myštěves
 Pařez
 Hlušice
 Kozlov
 Vysoká
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Staré Hrady
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Bašnice
 Skřivany
 kostel sv. Jiří
 Kláštenec
 Hrádek u Vřesníka
 Mackov
 Sloupno
 Ždírec
 Levín
 Lavice
 kostel sv. Jiljí
 Pecka
 Mladějov
 Levínská Olešnice
 mariánský sloup
 Kozinec
 Pařízek
 skalní město Apolena
 Trosky
Základní informace místa
ID místa: 7549
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama