Kostel z počátku 13. století založil u svého sídla Všebor Hrabišic. Původně románská stavba s prvky nejstarší gotiky (podvěžní prostor), upravena ve 14. stol. goticky a 1696 barokně, pozdější přístavky. Po roce 1945 zpustl.
Hlavní obrázek místa
Pohled z návsi
© Ivan Grisa 08/2009
Dolní Jamné (část Bezvěrova) leží na silnici Chudeč (silnice I/20) - Úterý. Kostel stojí na návrší v horní části vsi. Vzhledem k nepravidelnosti konání bohoslužeb je o možnosti vstupu do interiéru nutno kontaktovat farnost Manětín.
Ivan Grisa, 31.8. 2009
historie

Kostel svatých Petra a Pavla v Dolním Jamném

Ves se poprvé připomíná roku 1208. Patrně krátce poté zde Všebor Hrabišic postavil své sídlo, při kterém vznikl i kostel. V podstatě románská stavba (dosud viditelné pravidelné kvádříkové zdivo věže) obsahuje panskou tribunu v patře věže, kdysi přístupnou můstkem ze zaniklého panského sídla. Tribuna je nesena křížovou klenbou, kterou lze považovat za jeden z nejčasnějších gotických prvků u nás. Kostel byl upraven goticky ve 14. století, barokně roku 1696 (klenba presbytáře, vnitřní zařízení). Později byl rozšířen přístavky. Od roku 1945 kostel chátrá, tento proces neustal ani po roce 1990, kdy došlo i k poničení vnitřního zařízení. Sporadicky se využívá k nepravidelným bohoslužbám.

Ivan Grisa, dle D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001 a E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1, Academia 1977, 31.8. 2009

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Dolní Jamné

Místa v okolí

 vysílač Krašov
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Blažeje
 Březín
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 Vlkošov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 Prohořský hrádek
 kostel sv. Vavřince
 bývalá rychta
 Nečtiny
 Preitenstein
 Nečtiny – MPZ
 Nečtinský Špičák
 Brložec
 Štědrá
 Bezdružice
 Štědrá
 Falštejn
 židovský hřbitov
 Malšín
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 Zahrádecká kyselka
 kaple Panny Marie
 Dolní Polžice
 kostel sv. Jiljí
 Hradištský vrch
 socha Panny Marie
 zaniklá obec Mlyňany
 Manětín – MPZ
 Manětín
 kostel sv. Víta
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kostel sv. Kříže
 Bezemín
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Radějov
 Daňkov
 Bavůrkův kříž
 Gutštejn
 židovský hřbitov
 Nevděk
 Švamberk
 trojiční sloup
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Podmokly
 Tuchtova kaple
 Krukanice
 kaple sv. Kříže
 socha Ecce Homo
 kostel sv. Vavřince
 Milkov
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 fara
 kašna
 fara
 radnice
 Panský dům
 kaple sv. Šebestiána
 Mazanec
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 kaple sv. Floriána
 Kokořovský dvůr
 Brdo
 Rankovice
 smírčí kříž
 Kunzova muka
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Bílá boží muka
 židovský hřbitov
 Vladař
 Očín
 Vrtba
 smírčí kříž
 Chyše
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Nekmíř
 synagoga
 kašna
 Chyše
 městské opevnění
 zámecký pivovar
 kaple sv. Anny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Manětín 11
331 62 Manětín
Tel: 373 392 309
martinomi@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 8196
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama