Zámek vybudovaný přestavbou z vodní tvrze z 15. stol. Od r. 1638 v majetku rodu Šliků. Nejprve upraven na trojkřídlou budovu s nádvořím a v 19. stol. Ervínem Šlikem nádvoří uzavřeno východním křídlem. Dnes školské zařízení. Okolo zámku rozsáhlý park.
Hlavní obrázek místa
© Taribo, 09/2014
Zámek stojí při jihovýchodní straně náměstí na začátku rozsáhlého parku při hrázi zámeckého rybníka. Vstup do zámeckého parku je přímo z náměstí v Kopidlnu. Zámek z poloviny 16. stol. ve svém zdivu nejspíše zahrnuje již dříve zde stojící tvrz. Dnešní novorenesanční vzhled zámku je z posledních úprav provedených Ervínem Šlikem ve 2. polovině 19. stol. Jedná se o čtyřkřídlou, převážně dvoupatrovou budovu s uzavřeným nádvořím a přízemními do nádvoří obrácenými, dnes zasklenými pilířovými arkádami. Budova má valbovou střechou. Uprostřed střechy jižního křídla je malá vížka s cibulovitou bání. Průčelí jižního křídla se vstupním portálem zdobeným bosáží a slunečními hodinami. Přízemí je převážně klenuté, patra plochostropá. Východní křídlo, poslední dostavovaná část zámku, je obrácené k zámeckému rybníku, tvořené jen spojovací galerií, oddělující nádvoří od parku chodbou, která je v přízemí i patře prolomena arkádami. V zámku bývala kaple sv. Františka Serafinského. Zámek obklopuje anglický park o výměře necelých 8 ha. Původně převážnou část parku tvořila bažantnice, ale koncem 19. stol. byla provedena jeho rekonstrukce podle plánů Františka Thomayera. V parku stávala zimní zahrada, fíkovna a oranžérie. Zámecký rybník pamatuje ještě původní trojkřídlý renesanční zámek, byl založen již počátkem 2. poloviny 16. stol. U hlavní brány zámku stojí pomník myslivce Tomáše Svobody, popraveného v Kopidlně dne 4. června 1728. Byl pro svou víru prohlášen za kacíře, sťat a následně spálen. Před popravou byl vězněn na zámku v Kopidlně. U hostince při nádraží můžete ještě najít popravčí kámen.
L.P., 16.1. 2006
historie

Ves s tvrzí je podle některých autorů připomínána již počátkem 14. stol., ale většina ostatních se shoduje, že vodní tvrz byla založena až v 15. stol. Jako původní majitel vodní tvrze je uváděn Petr Kopidlanský. Počátkem 16. stol. byla tvrz vypálena a v roce 1527 ji koupil Václav Haugvic z Biskupic. Ten zřejmě započal s přestavbou tvrze na pohodlnější zámecké sídlo. Přestavba nejspíše byla dokončena až po jeho smrti. Dokončení stavby se předpokládá okolo roku 1559, za Kryštofa Robmhápa (Rabenhaupta) ze Suché. Ve druhé polovině 16. stol. byl založen také zdejší rybník. Různé stavební úpravy probíhaly i za Jana Rudolfa Trčka, který panství vlastnil od roku 1614. Dalším vlastníkem byl Albrechtem z Valdštejna, panství tak v roce 1634 propadlo konfiskaci. Od roku 1638 se panství stalo dědičným majetkem Šliků. Prvním vlastníkem byl Jindřich Šlik z Holiče, který opět zahájil další stavební práce, které byly dokončeny až za jeho syna Františka…  číst dále

L.P. z více materiálů, 30.1. 2006

pověsti

Bratři Kopidlanští – Jan, Jiří a Zikmund – lnuli k sobě od mládí vroucí, upřímnou láskou. Proto tím tíže nesli, když se prostřední z nich – Jiří – rozloučil s Kopidlnem a odebral se do Budína, kam ho povolal strýc, žijící při dvoře krále Vladislava II. V Uhrách bil se mladý Kopidlanský statečně s Turky a získal si záhy oblibu všech svých představených. Nicméně ani tehdy, kdy sklízel čest a slávu na válečném poli, nezapomínal svých bratrů a toužil po svém milém rodišti. Jednoho dne roku 1506 vracel se Jiří Kopidlanský z hostiny, kterou uspořádal hradní kastelán. Vstoupil do dveří, zůstal v úžase státi na jejich prahu. Z jizby mu vykročil vstříc jeho starší bratr Jan a podával mu pohár plný krve: „Pij, bratře!“ Jiří pokročil proti němu, chtěje ho obejmouti, ale zjevení se rozplynulo jako pára. Jiří tu byl sám. Vykládal si podivnou příhodu tím, že podlehl požitím většího množství vína klamu svých smyslů. Avšak, když se…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Půdorys místa

Půdorys
© Vlček P., Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Libri, 2001, str. 310
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Kopidlno

Místa v okolí

 palmový skleník
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Údrnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Češovské valy
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Ducha
 Jičíněves
 Jičíněves
 Staré Hrady
 kostel sv. Václava
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Milkovice
 Dětenice
 Muzeum piva
 Sekeřice
 kostel sv. Václava
 Volanice
 Sekeřice
 zvonička
 dub červený
 Veliš
 kostel sv. Prokopa
 Loreta
 Nadslav
 Milíčeves
 Dymokury
 kostel sv. Václava
 Kuncberk
 Vokšice
 kostel sv. Matouše
 Křižánky
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Hlušice
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Jiljí
 Ostružno
 venkovská usedlost
 Tuř
 evangelický kostel
 Valdická brána
 Spařence
 židovský hřbitov
 synagoga
 vodárenská věž
 evangelický kostel
 Ujkovice
 Vlčí Pole
 Domousnice
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Čeřovka
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Čeřov
 židovský hřbitov
 Mcely
 Lavice
 kostel sv. Štěpána
 Mackov
 Chotělice
 Valdštejnská lodžie
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Brada
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Kovač
 Romanka
 Vlkov nad Lesy
 stará radnice
 mariánský sloup
 Nový Ronov
 kostel sv. Jiří
 Železnice
 Krňovice
 Kamenice
 U tří mostů
 evangelický kostel
 ZOO Chleby
 kostel sv. Jiří
 Dřevěnice
 kostel sv. Prokopa
 Stav
Kontaktní informace
Majitel:
Královéhradecký kraj
Správce nemovitosti:
Střední zahradnická škola,
Střední odborné učiliště a
Odborné učiliště
Hilmarovo náměstí č.p.1
507 32 Kopidlno
Tel: +420 493 552 121
http://www.zahradnicka-skola-kopidlno.cz/
info@zahradnicka-skola-kopidlno.cz
Základní informace místa
ID místa: 1297
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

reklama