Pozdně barokní kaple sv. Marka na hřbitově za Cholenicemi vystavěna r. 1776, po částečném zřícení r. 1871 rekonstruována r. 1891. Církevně nevyužívána. Od r. 1958 kulturní památka, výrazná dominanta krajiny.
Hlavní obrázek místa
Cholenice - kaple sv. Marka
© Jiří Špaček, 9/2016
Nevelká obec Cholenice, přiléhající od jihovýchodu k městu Kopidlnu, je prvně zmiňována r. 1378 a dnes má asi 230 obyvatel. Prochází jí silnice II/280 od Kopidlna na Smidary, nejbližší nádraží v Kopidlně je vzdáleno 2,5 km. Obec leží zcela mimo turistické značky. Kaple sv. Marka se nachází uprostřed hřbitova na návrší při vedlejší silnici na Běchary, a to o samotě jihovýchodně za obcí.
9.11. 2016
historie

Kaple sv. Marka uprostřed hřbitova v Cholenicích byla vybudována r. 1776 na místě starší pozdně barokní dřevěné stavby. Hřbitov leží osamoceně jihovýchodně za obcí na výrazném návrší, na které stoupá ovocná alej. Návrší se nachází asi o 30 m výše než centrum vsi. Od r. 1871 kaple chátrala a postupně se začala rozpadávat. Nejprve se sesunula kupole, pak věžička a také zdi. Naštěstí byla r. 1891 důkladně opravena nebo spíše nově vystavěna a tak nadále tvoří malebnou barokní kulisu a výraznou dominantu krajiny. Pozdně barokní kaple s lodí má půdorys elipsy s půlkruhovou apsidou na východě a obdélnou předsíní na západě. Nad předsíní se nachází nevysoká věž. Loď je nyní zaklenuta plackou. Zařízení kaple tvoří rokokový hlavní oltář a kazatelna. Rokokový obraz na hlavním oltáři restauroval r. 1891 Antonín Sucharda. Kaple sice spadá do působnosti farnosti při děkanství v Kopidlně, ale církevně není v současné době již využívána. Byla…  číst dále

Jiří Špaček (web obce a Umělecké památky Čech 1, Academia 1977), 9.11. 2016

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Cholenice

Místa v okolí

 palmový skleník
 kostel sv. Vojtěcha
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 stará radnice
 popravčí kámen
 kostel sv. Vavřince
 Češovské valy
 Údrnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 Jičíněves
 Jičíněves
 kostel sv. Ducha
 Sekeřice
 Sekeřice
 Volanice
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Staré Hrady
 Milkovice
 Dětenice
 Muzeum piva
 kostel sv. Václava
 zvonička
 dub červený
 Milíčeves
 Dymokury
 Veliš
 kostel sv. Martina
 Hlušice
 Loreta
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Nadslav
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Václava
 Kuncberk
 Vokšice
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Tuř
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Křižánky
 synagoga
 Ostružno
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 Valdická brána
 židovský hřbitov
 synagoga
 vodárenská věž
 Chotělice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Spařence
 židovský hřbitov
 Ujkovice
 Čeřov
 kostel sv. Stanislava
 Čeřovka
 Smidary
 Vlčí Pole
 Domousnice
 Bolice
 Samšina
 Vlkov nad Lesy
 Mcely
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Valdštejnská lodžie
 Lavice
 kostel sv. Jiří
 Kovač
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 Romanka
 Konecchlumí
 Nový Ronov
 Kamenice
 kostel sv. Kateřiny
 Husův sbor
 Krňovice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 synagoga
 Nový Bydžov
 evangelický kostel
 ZOO Chleby
 kostel sv. Jiří
 Dřevěnice
 kostel sv. Prokopa
 Mokřice
 Luková
Základní informace místa
ID místa: 13193
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama