Původní tvrz pocházela z r.1488. Na zámek přestavěna v r.1639. Další přestavba v r.1794 a znovu v r.1840. Pozdně renesanční a raně barokní podoba tehdy byla nahrazena klasicistní. Poslední přestavba proběhla koncem 20. a poč. 21. st.
Hlavní obrázek místa
Zámek Kamenice
© Pavel Vítek 05/2007
Obec Kamenice, místní část obce Konecchlumí, leží 9 km jihovýchodně od Jičína, u hlavní silnice Jičín – Hradec Králové, při cestě z Jičína po levé straně. Počátkem 21. století přestavěný zámek leží na severním okraji obce na návrší nad obcí. Je v soukromém vlastnictví a veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 6.5. 2007
turistické

Ta podivná věž je zdaleka nejmenší problém proběhlé a značně problematické "rekonstrukce". Došlo totiž především ke kompletní demolici celého prvního patra, tedy toho, které původně obsahovalo reprezentativní prostory. Kolik toho zbylo v přízemí si sice netroufám úplně odhadnout, ale tak jako tak by asi bylo vhodné chápat tento zámek (tj. jeho historickou budovu) jako víceméně zaniklou... Podotýkám, že demolice proběhla bez jakéhokoli průzkumu a patřičné dokumentace, takže naprosto není jasné, co všechno zde bylo pod klasicistními omítkami dochováno. Velmi pravděpodobně zde však byly významné relikty renesanční i barokní etapy, pravděpodobně včetně zbytků malířské výzdoby interiéru, kamenických detailů a dalších reliktů staršího stavu atp. Obecně lze říci, ze tato "přestavba" patří k největším průšvihům naší památkové péče po roce 1989. Čistě administrativní chybou totiž zámek nebyl zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek, což umožnilo tuto…  číst dále

Martin Šanda , 31.1. 2011

popis

Původní tvrz měla dvě trojpatrová křídla. Po renesančních a barokních přestavbách dostal konečnou podobu koncem 18. století a první polovině 19. století. Tehdy dostal klasicistní podobu. Zámek byl přestavován koncem 20. století a počátkem 21 století. Jelikož nepatří mezi Kulturní památky, byl přestavěn jen podle přání majitelů. Obzvlášť věž vyzdvižená uprostřed hlavního zámeckého traktu spíš připomíná strážní věž v nápravném zařízení. Celkově je ale budova zámku včetně bývalých hospodářských budov opravena. Jak ale dopadlo zachování původních historických prvků nelze zjistit.

Pavel Vítek, 9.5. 2007

historie

Kamenice se prvně připomíná v roce 1318. Tehdy se zde připomíná Jan z Kamenice. Původně v obci stále tvrz o které první zmínka pochází z roku 1488. Přes řadu majitelů se k jejímu vlastnictví v pobělohorské době dostal Albrecht z Valdštejna. Tehdy byla tvrz přestavována pod vedením jičínských valdštejnových architektů. Na zámek ale byla přestavěna až v roce 1639 pod vedením Niccoly Sebregondiho. Původně oddělené budovy tvrze byly spojeny novým křídlem a vytvořena tak disposice tvaru písmena U. Další přestavba proběhla v roce 1794 za Ferdinanda Trautmannsdorfa a znovu v roce 1840. Bývalá pozdně renesanční a raně barokní podoba tehdy byla nahrazena klasicistní. Od roku 1936 byl majitelem zámku Stanislav Knotek a po roce 1948 jej převzal stát. V 70. letech 20. století byl zámek opraven a sloužil jako rekreační zařízení. V současnosti je zámek v soukromém vlastnictví a je včetně parku…  číst dále

Pavel Vítek, 9.5. 2007

Půdorys místa

Zaměření přízemí zámku, Kamenice (Jičín), přízemí zámku. Doplněné zaměření SÚPPOP Praha z r. 1957.
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, [K-R], Argo, 2000
Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Konecchlumí

Místa v okolí

 Konecchlumí
 Kovač
 Mlázovice
 Choteč
 Mokřice
 Tuř
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Dřevěnice
 Stav
 Obora
 kostel sv. Jiří
 Ostroměř
 Hradišťko
 Milíčeves
 kostel sv. Matouše
 Lázně Bělohrad
 Chloumky
 Holovousy
 smírčí kříž
 Staré Smrkovice
 Čeřov
 Ohnišťany
 Železnice
 Čeřovka
 Kumburk
 kostel sv. Václava
 Vysoké Veselí
 Valdická brána
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Bradlec
 Železnice
 vodárenská věž
 kostel sv. Mikuláše
 Volanice
 Jičíněves
 Hrádek u Vřesníka
 Jičíněves
 kostel sv. Vavřince
 Podlesí
 Chotělice
 Pecka
 kostel sv. Václava
 Vokšice
 Veliš
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Myštěves
 Hořice
 Hořice
 kostel sv. Matouše
 Brada
 Bašnice
 Levín
 Vysoká
 Hrad u Bezníka
 Levínská Olešnice
 Ždírec
 Hořice
 Češovské valy
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Kozinec
 Alainova věž
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Tábor
 Žďár
 zvonička
 kříž
 panská hájovna
 boží muka
 Pustohrad u Hořic
 dub letní
 zvonice
 Miletín
 Kozlov
 Sekeřice
 kostel sv. Vavřince
 Sekeřice
 Lomnice nad Popelkou
 Prachovské skály
 Kláštenec
 Studenec
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Pařez
 Jeřice
 Stračov
 Stračov
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
 Kopidlno
 palmový skleník
 fara
Základní informace místa
ID místa: 5220
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama