Kostel sv. Matouše v Záhornici gotického původu prvně připomínán r. 1357. V 18. stol. barokně upraven a vybaven zařízením. Ve zdi starého hřbitova empírová zděná zvonice z r. 1840, která nahradila dřevěnou, zbořenou pro zchátralost r. 1824.
Hlavní obrázek místa
Kostel a zvonice Záhornice
© Jiří Špaček, 06/2016
První písemná zpráva o vsi Záhornice pochází z r. 1225 ve spojitosti se směnným obchodem krále Přemysla Otakara I. Další zmínky jsou ze 14. století, kdy ji měli v držení kartuziáni z kláštera v Poděbradech. Po husitských válkách se ves stávala střídavě součástí různých sousedních panství. Před vánocemi v r. 1836 vypukl velký požár a téměř celou ves zničil. Další velký oheň pohltil 28 stavení 17. června 1899. Dominantu obce tvoří gotický, později barokně upravený kostel sv. Matouše, který stojí v místech původního kostela zmiňovaného již v r. 1357 a v sousedství bývalého panského dvora. Vedle kostela je empírová zvonice z r. 1840. V obci se dále dochovalo několik polabských chalup s roubeným štítem. Záhornice se rozkládá v mělké dolině na březích Záhornického potoka 5 km severně od Městce Králové. Od její polohy mezi kopci, lidově horami, se pravděpodobně odvozuje její název, neboť pro ostatní okolní obce byla skryta za horami. K Záhornici katastrálně patří ještě osada Poušť vzdálená 2 km západním směrem, rozkládající se na břehu Jakubského rybníka a obklopená lesy. Obcí, která má asi 300 obyvatel, prochází silnice III. třídy východně od silnice I/32 u Dymokur do Kněžic na silnici II/328. Železnice je značně vzdálená; zastávky Činěves nebo Městec Králové na regionální trati 062 z Křince do Chlumce nad Cidlinou jsou od obce shodně asi 6 km.
22.6. 2016
historie

Kostel sv. Matouše v Záhornici, pův. zasvěcený sv. Kříži, je gotického původu a prvně je připomínán již r. 1357. Stojí na západním okraji obce a je chráněn obloukem potoka podobně jako býv. panský dvůr v sousedství. Kolem něj býval hřbitov, nyní nahrazený novým severně od zástavby. Kostel byl v 18. stol. barokně upraven. Je to jednolodní obdélná stavba s pravoúhle uzavřeným presbytářem a obdélnou sakristií při severní straně. Nároží jsou zevně zpevněna opěráky. Interiér je plochostropý a v 18. stol. byla do západní strany lodi vestavěna barokní dřevěná kruchta na dvou sloupcích. Hodnotné barokní zařízení pochází z 10.-20. let 18. stol. Obraz hlavního oltáře byl r. 1898 nahrazen novým od E. Neumanna, původní byl zavěšen za oltář. Ke kostelu patřila vysoká dřevěná zvonice se zvony z let 1509 a 1571, která stávala na místě pozdější školy a pro zchátralost musela být r. 1824 zbořena. Po jejím snesení měla být postavena nová,…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4, Academia 1982; Karel Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 1994), 22.6. 2016

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Záhornice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Dymokury
 Bolice
 kostel sv. Vojtěcha
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Marka
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Vavřince
 Vlkov nad Lesy
 Hlušice
 palmový skleník
 děkanství
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 Mastnice
 popravčí kámen
 kostel sv. Václava
 Stará Báň
 Češovské valy
 kostel sv. Jiří
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Kuncberk
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Choťovice
 kostel sv. Václava
 pomník Janu Malátovi
 Korce
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 panský dvůr
 venkovská usedlost
 kostel sv. Jiří
 Volanice
 Krňovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Údrnice
 kostel sv. Martina
 ZOO Chleby
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Prokopa
 Jičíněves
 Vysoké Veselí
 Jičíněves
 rozhledna Pod Strání
 Romanka
 Nový Ronov
 Husův sbor
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Stanislava
 Nový Bydžov
 Smidary
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 Chotělice
 Libice nad Cidlinou
 Dětenice
 Karlova Koruna
 Žižkův pramen
 Muzeum piva
 kostel sv. Matouše
 Luková
 pramen Trnka
 loretánská kaple
 Mcely
 Kozelkova vila
 pomník J. E. Purkyně
 vodárenská věž
 květinové hodiny
 Riegrův pramen
 kostel sv. Voršily
 děkanství
 socha sv. Václava
 Eliščin pramen
 Milkovice
 vila Kouřimka
 špitál Kunhuta
 Svatojánský pramen
 Obereignerova vila
 Milíčeves
 Chlumec nad Cidlinou
 Zámecký pramen
 Bülowův pramen
 kamenná kašna
 mariánský sloup
 stará radnice
 Nová radnice
 zdymadlo Poděbrady
 inundanční most
 Poděbrady
 gloriet
 Hradišťko
 hřbitov
 Ujkovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Městec Králové
Přemysla Otakara II. 23
289 03 Městec Králové
Tel: 604 754 391
http://www.farnostmestec.cz
fara@farnostmestec.cz
Základní informace místa
ID místa: 12902
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama