Kostel sv. Matouše v Záhornici gotického původu prvně připomínán r. 1357. V 18. stol. barokně upraven a vybaven zařízením. Ve zdi starého hřbitova empírová zděná zvonice z r. 1840, která nahradila dřevěnou, zbořenou pro zchátralost r. 1824.
Hlavní obrázek místa
Kostel a zvonice Záhornice
© Jiří Špaček, 06/2016
První písemná zpráva o vsi Záhornice pochází z r. 1225 ve spojitosti se směnným obchodem krále Přemysla Otakara I. Další zmínky jsou ze 14. století, kdy ji měli v držení kartuziáni z kláštera v Poděbradech. Po husitských válkách se ves stávala střídavě součástí různých sousedních panství. Před vánocemi v r. 1836 vypukl velký požár a téměř celou ves zničil. Další velký oheň pohltil 28 stavení 17. června 1899. Dominantu obce tvoří gotický, později barokně upravený kostel sv. Matouše, který stojí v místech původního kostela zmiňovaného již v r. 1357 a v sousedství bývalého panského dvora. Vedle kostela je empírová zvonice z r. 1840. V obci se dále dochovalo několik polabských chalup s roubeným štítem. Záhornice se rozkládá v mělké dolině na březích Záhornického potoka 5 km severně od Městce Králové. Od její polohy mezi kopci, lidově horami, se pravděpodobně odvozuje její název, neboť pro ostatní okolní obce byla skryta za horami. K Záhornici katastrálně patří ještě osada Poušť vzdálená 2 km západním směrem, rozkládající se na břehu Jakubského rybníka a obklopená lesy. Obcí, která má asi 300 obyvatel, prochází silnice III. třídy východně od silnice I/32 u Dymokur do Kněžic na silnici II/328. Železnice je značně vzdálená; zastávky Činěves nebo Městec Králové na regionální trati 062 z Křince do Chlumce nad Cidlinou jsou od obce shodně asi 6 km.
22.6. 2016
historie

Kostel sv. Matouše v Záhornici, pův. zasvěcený sv. Kříži, je gotického původu a prvně je připomínán již r. 1357. Stojí na západním okraji obce a je chráněn obloukem potoka podobně jako býv. panský dvůr v sousedství. Kolem něj býval hřbitov, nyní nahrazený novým severně od zástavby. Kostel byl v 18. stol. barokně upraven. Je to jednolodní obdélná stavba s pravoúhle uzavřeným presbytářem a obdélnou sakristií při severní straně. Nároží jsou zevně zpevněna opěráky. Interiér je plochostropý a v 18. stol. byla do západní strany lodi vestavěna barokní dřevěná kruchta na dvou sloupcích. Hodnotné barokní zařízení pochází z 10.-20. let 18. stol. Obraz hlavního oltáře byl r. 1898 nahrazen novým od E. Neumanna, původní byl zavěšen za oltář. Ke kostelu patřila vysoká dřevěná zvonice se zvony z let 1509 a 1571, která stávala na místě pozdější školy a pro zchátralost musela být r. 1824 zbořena. Po jejím snesení měla být postavena nová,…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4, Academia 1982; Karel Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 1994), 22.6. 2016

Komentáře

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Záhornice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Dymokury
 Bolice
 kostel sv. Vojtěcha
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Marka
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Vavřince
 Vlkov nad Lesy
 Hlušice
 palmový skleník
 Kopidlno
 děkanství
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 Mastnice
 popravčí kámen
 kostel sv. Václava
 Stará Báň
 Češovské valy
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Havla
 Kuncberk
 Rožďalovice
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Choťovice
 kostel sv. Václava
 pomník Janu Malátovi
 Korce
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 panský dvůr
 venkovská usedlost
 kostel sv. Jiří
 Volanice
 Krňovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Údrnice
 kostel sv. Martina
 ZOO Chleby
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Prokopa
 Jičíněves
 Vysoké Veselí
 Jičíněves
 rozhledna Pod Strání
 Romanka
 Nový Ronov
 Husův sbor
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Stanislava
 Nový Bydžov
 Smidary
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 Libice nad Cidlinou
 Chotělice
 Dětenice
 Karlova Koruna
 Žižkův pramen
 Muzeum piva
 kostel sv. Matouše
 Luková
 pramen Trnka
 Mcely
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 pomník J. E. Purkyně
 vodárenská věž
 kostel sv. Voršily
 květinové hodiny
 Riegrův pramen
 děkanství
 socha sv. Václava
 Eliščin pramen
 Milkovice
 vila Kouřimka
 špitál Kunhuta
 Chlumec nad Cidlinou
 Svatojánský pramen
 Obereignerova vila
 Milíčeves
 Zámecký pramen
 Bülowův pramen
 kamenná kašna
 mariánský sloup
 stará radnice
 inundanční most
 Poděbrady
 Nová radnice
 zdymadlo Poděbrady
 gloriet
 Hradišťko
 hřbitov
 Ujkovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Městec Králové
Přemysla Otakara II. 23
289 03 Městec Králové
Tel: 604 754 391
http://www.farnostmestec.cz
fara@farnostmestec.cz
Základní informace místa
ID místa: 12902
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama