Kostel sv. Matouše v Záhornici gotického původu prvně připomínán r. 1357. V 18. stol. barokně upraven a vybaven zařízením. Ve zdi starého hřbitova empírová zděná zvonice z r. 1840, která nahradila dřevěnou, zbořenou pro zchátralost r. 1824.
Hlavní obrázek místa
Kostel a zvonice Záhornice
© Jiří Špaček, 06/2016
První písemná zpráva o vsi Záhornice pochází z r. 1225 ve spojitosti se směnným obchodem krále Přemysla Otakara I. Další zmínky jsou ze 14. století, kdy ji měli v držení kartuziáni z kláštera v Poděbradech. Po husitských válkách se ves stávala střídavě součástí různých sousedních panství. Před vánocemi v r. 1836 vypukl velký požár a téměř celou ves zničil. Další velký oheň pohltil 28 stavení 17. června 1899. Dominantu obce tvoří gotický, později barokně upravený kostel sv. Matouše, který stojí v místech původního kostela zmiňovaného již v r. 1357 a v sousedství bývalého panského dvora. Vedle kostela je empírová zvonice z r. 1840. V obci se dále dochovalo několik polabských chalup s roubeným štítem. Záhornice se rozkládá v mělké dolině na březích Záhornického potoka 5 km severně od Městce Králové. Od její polohy mezi kopci, lidově horami, se pravděpodobně odvozuje její název, neboť pro ostatní okolní obce byla skryta za horami. K Záhornici katastrálně patří ještě osada Poušť vzdálená 2 km západním směrem, rozkládající se na břehu Jakubského rybníka a obklopená lesy. Obcí, která má asi 300 obyvatel, prochází silnice III. třídy východně od silnice I/32 u Dymokur do Kněžic na silnici II/328. Železnice je značně vzdálená; zastávky Činěves nebo Městec Králové na regionální trati 062 z Křince do Chlumce nad Cidlinou jsou od obce shodně asi 6 km.
22.6. 2016
historie

Kostel sv. Matouše v Záhornici, pův. zasvěcený sv. Kříži, je gotického původu a prvně je připomínán již r. 1357. Stojí na západním okraji obce a je chráněn obloukem potoka podobně jako býv. panský dvůr v sousedství. Kolem něj býval hřbitov, nyní nahrazený novým severně od zástavby. Kostel byl v 18. stol. barokně upraven. Je to jednolodní obdélná stavba s pravoúhle uzavřeným presbytářem a obdélnou sakristií při severní straně. Nároží jsou zevně zpevněna opěráky. Interiér je plochostropý a v 18. stol. byla do západní strany lodi vestavěna barokní dřevěná kruchta na dvou sloupcích. Hodnotné barokní zařízení pochází z 10.-20. let 18. stol. Obraz hlavního oltáře byl r. 1898 nahrazen novým od E. Neumanna, původní byl zavěšen za oltář. Ke kostelu patřila vysoká dřevěná zvonice se zvony z let 1509 a 1571, která stávala na místě pozdější školy a pro zchátralost musela být r. 1824 zbořena. Po jejím snesení měla být postavena nová,…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4, Academia 1982; Karel Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 1994), 22.6. 2016

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Záhornice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Dymokury
 Bolice
 kostel sv. Vojtěcha
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Marka
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Vavřince
 Vlkov nad Lesy
 Hlušice
 palmový skleník
 Kopidlno
 děkanství
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 Mastnice
 popravčí kámen
 kostel sv. Václava
 Stará Báň
 Češovské valy
 kostel sv. Jiří
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Kuncberk
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Choťovice
 kostel sv. Václava
 pomník Janu Malátovi
 Korce
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 panský dvůr
 venkovská usedlost
 kostel sv. Jiří
 Volanice
 Krňovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Údrnice
 ZOO Chleby
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Vysoké Veselí
 Jičíněves
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Prokopa
 Jičíněves
 Romanka
 Nový Ronov
 rozhledna Pod Strání
 Husův sbor
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Ducha
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Stanislava
 Nový Bydžov
 Smidary
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 Libice nad Cidlinou
 Chotělice
 Dětenice
 Karlova Koruna
 Žižkův pramen
 Muzeum piva
 kostel sv. Matouše
 Luková
 pramen Trnka
 Mcely
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 pomník J. E. Purkyně
 vodárenská věž
 kostel sv. Voršily
 květinové hodiny
 Riegrův pramen
 děkanství
 socha sv. Václava
 Eliščin pramen
 Milkovice
 vila Kouřimka
 špitál Kunhuta
 Milíčeves
 Chlumec nad Cidlinou
 Svatojánský pramen
 Obereignerova vila
 Zámecký pramen
 Bülowův pramen
 kamenná kašna
 mariánský sloup
 stará radnice
 inundanční most
 Poděbrady
 Nová radnice
 zdymadlo Poděbrady
 gloriet
 Hradišťko
 hřbitov
 Ujkovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Městec Králové
Přemysla Otakara II. 23
289 03 Městec Králové
Tel: 604 754 391
http://www.farnostmestec.cz
fara@farnostmestec.cz
Základní informace místa
ID místa: 12902
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama