Okrouhlé tvrziště je pozůstatkem tvrze z poloviny 14. století. Tvrz byla dobyta a zničena husity roku 1424. Dochovaly se valy, příkop, centální pahorek a ve sklepě přilehlého domu druhotně osazený portál.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2008
Tvrziště je nepřístupné, leží v soukromé zahradě domu čp.103. Nejlépe je možné ho vidět z louky ze západu či severozápadu.
13.4. 2008
popis

Okrouhlé tvrziště o průměru asi 45 m s dobře dochovaným suchým příkopem na jižní a východní straně o šířce 4 až 5 m, nad nímž se táhne zbytek vnějšího valu. Centrální pahorek má průměr 26–28 metrů. Je beze zbytků zdiva, terénní náznaky však naznačují, že zde stávala minimálně jedna čtyřúhelníková stavba. Ve sklepě domu čp. 103. se dochoval pískovcový portál, snad z původní tvrze.

Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo, Praha 2000), 13.4. 2008

historie

Tvrz byla založena v polovině 14. stol, první zmínka pochází z roku 1360, kdy Jiří z Mlázovic uvedl do funkce faráře místního kostela. Nejvýznamnějším majitelem byl Všeslav z Charvátec, zvaný Chod z Mlázovic, který roku 1403 zastával úřad místokomořího úřadu zemských desek. Po roce 1415 vlastnil tvrz vladyka Černín neznámého rodu, aktivně se účastnící husitské revoluce na straně táborské opozice. Podle W.W.Tomka se jednalo o Jana z Černína, z tvrze Černíně, ležící nedaleko Mlázovic. Tvrz byla na jaře roku 1424 oblehnuta Žižkovým vojskem, dobyta a rozbořena (při dobývání padl i majitel tvrze Černín). Tvrz poté nebyla nikdy obnovena.

Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo, Praha 2000), 13.4. 2008

Půdorys místa

Náčrt tvrziště, stav v roce 1985., zaměření T. Tomíček a J. Úlovec
© T. Tomíček v Encyklopedii českých tvrzí II, Argo Praha, 2000
Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Choteč
 Kamenice
 Konecchlumí
 Kovač
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Ostroměř
 Hradišťko
 Mokřice
 Lázně Bělohrad
 Chloumky
 Holovousy
 Obora
 Stav
 Dřevěnice
 smírčí kříž
 Tuř
 Hrádek u Vřesníka
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Staré Smrkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matouše
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Pecka
 mariánský sloup
 Milíčeves
 Hrad u Bezníka
 Kumburk
 Hořice
 Bašnice
 Vysoké Veselí
 Podlesí
 kostel sv. Vavřince
 Valdštejnská lodžie
 Myštěves
 Bradlec
 Vysoká
 Pustohrad u Hořic
 Železnice
 zvonice
 Miletín
 Chotělice
 Čeřov
 kostel sv. Jiljí
 Čeřovka
 Železnice
 Kozinec
 kostel sv. Jiří
 Volanice
 Levín
 synagoga
 Levínská Olešnice
 Valdická brána
 Šluspárk
 vodárenská věž
 Ždírec
 Žďár
 kostel sv. Stanislava
 zvonička
 kříž
 boží muka
 Smidary
 panská hájovna
 Jičíněves
 Jičíněves
 dub letní
 Jeřice
 Vokšice
 Stračov
 kostel sv. Václava
 Veliš
 Bílé Poličany
 Brada
 Studenec
 kostel sv. Matouše
 Stračov
 Alainova věž
 kostel sv. Václava
 Tábor
 Češovské valy
 fara
 Sekeřice
 Sekeřice
 Lomnice nad Popelkou
 Kozlov
 Kláštenec
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Dohalice
 smírčí kříž
 Hostinné
 morový sloup
 děkanství
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 6173
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.4.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama