Společnost Činěveské historie uchovává a obnovuje památku cukrovarské úzkorozchodné řepařské drážky, která byla v provozu v letech 1902-1950 a do Činěvsi dovedena r. 1920. Obnovený úsek drážky s ukázkou kolejí a informačním panelem je u výjezdu silnice II/330 z obce na silnici I/32.
Hlavní obrázek místa
Činěves - obnovený vzorek cukrovarské drážky
© Jiří Špaček, 09/2016
Obec Činěves je prvně písemně doložena r. 1294 a dnes má kolem 500 obyvatel. Leží severně od Poděbrad u křížení silnic I/32, II/275 a II/330. Má sice železniční zastávku na regionální trati 062 z Křince do Chlumce nad Cidlinou, ta je však bez praktického významu, protože se nachází zcela o samotě poblíž Jakubského rybníka asi 3 km severovýchodně od vlastní obce.
28.9. 2016
historie

V r. 1870 byl uveden do provozu cukrovar v Dymokurech. Pro usnadnění svozu cukrové řepy začal hrabě Děpold Czernin r. 1902 budovat řepařskou drážku, která postupně dosáhla délky 30 km. Do Činěvsi byla drážka dovedena r. 1920 a v r. 1928 byla prodloužena do sousedních Velenic. Opačný konec drážky byl až v Sekeřicích. Zemní těleso drážky bylo zbudováno ze zemitého šterkopísku, který byl těžen v pískovně nedaleko Kněžic. K usnadnění přechodu přes strouhy a potoky byly stavěny betonové, výjimečně i cihlové mostky. Na zemní těleso se pokládaly dřevěné, převážně dubové pražce o délce 120 cm s rozestupem 50-60 cm. Rozchod kolejí byl 600 mm. Na rovných úsecích tratě se kolejnice přibíjely přímo na pražce, v obloucích a více namáhaných místech se podkládaly železnými podkladnicemi. V rozestupech po 200 m byly podél zemního tělesa umístěny betonové, příp. kamenné patníky se značkou CD (cukrovar Dymokury), sloužící k ohraničení…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informačních panelů na místě), 28.9. 2016

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Činěves

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Dymokury
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 dub červený
 zvonička
 Bolice
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Mastnice
 Krňovice
 Křinec
 Kuncberk
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 Stará Báň
 ZOO Chleby
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 venkovská usedlost
 Rožďalovice
 evangelický kostel
 Nový Ronov
 evangelický kostel
 Romanka
 Žižkův pramen
 pramen Trnka
 kostel sv. Ondřeje
 fara
 kostel sv. Gotharda
 Libice nad Cidlinou
 evangelický kostel
 kostnice
 U tří mostů
 pomník J. E. Purkyně
 kostel sv. Vojtěcha
 květinové hodiny
 Riegrův pramen
 vodárenská věž
 vila Kouřimka
 děkanství
 socha sv. Václava
 Eliščin pramen
 Svatojánský pramen
 kostel sv. Vojtěcha
 Obereignerova vila
 špitál Kunhuta
 stará radnice
 Zámecký pramen
 Nová radnice
 Bülowův pramen
 kamenná kašna
 Choťovice
 mariánský sloup
 inundanční most
 Poděbrady
 gloriet
 zdymadlo Poděbrady
 zvonice
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Marka
 palmový skleník
 děkanství
 Vlkov nad Lesy
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 popravčí kámen
 Korce
 židovský hřbitov
 hřbitov
 zdymadlo Nymburk
 Mcely
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 panský dvůr
 vodárenská věž
 Nymburk
 rozhledna Pod Strání
 evangelický kostel
 radnice
 mariánský sloup
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 silniční most
 Husův sbor
 synagoga
 Sekeřice
 kostel sv. Jiří
 Sekeřice
 Hlušice
 Zdonín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Češovské valy
 kostel sv. Václava
 Oldříš
 Předhradí
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 pomník Helma
 Volanice
 Újezdec u Pěčic
 Hradišťko
 kostel sv. Václava
 vodárenská věž
 Velké Chvalovice
 kostel sv. Havla
Základní informace místa
ID místa: 13121
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama