Členité tvrziště s těžbou zeminy narušeným okrouhlým jádrem, obklopeným hlubokým příkopem a zčásti dochovaným valem. Na přístupové straně od severu zbytky dalšího příkopu. V písemných pramenech se nedochovaly žádné stopy.
Hlavní obrázek místa
Západní strana tvrziště. Val se zde sesunul do údolí.
© Jan Švejkar, 04/2010
Tvrziště se nachází na jižním konci obce východně od silnice 28412/III. Jižně od tvrziště se spojují zelená turistická značka (z Levínské Olešnice a Staré Paky) a žlutá turistická značka z Újezdce a Dřevěnic, které dále společně pokračují ke gotickému kostelu sv. Petra a Pavla poblíž silnice 16/I z Jičína do Staré Paky. Spojení hromadnou dopravu je pouze v pracovní dny autobusovými linkami z Jičína, Staré Paky či Nové Paky.
Zany, 3.7. 2010
historie

Tvrziště se nachází na výrazném kopci přímo v obci Stav nad levým břehem Ulibického potoka, zhruba 10 km severovýchodně od Jičína. Písemné zprávy k této tvrzi bohužel nejsou k dispozici. Pravděpodobně byl zakladatelem tvrze některý z členů rozvětveného zemanského rodu, který sídlil v nedalekých Úbislavicích. První zmínkou je zápis ohledně dřevěnického zboží, kdy se v rámci jeho popisu v roce 1545 uvádí ves Stav. Více o osudu této lokality není známo. Tvrz byla patrně dřevěná. Už Sedláček ve svých „Hradech“ konstatuje, že kamene a malty nebylo nalezeno, ovšem v polovině 19. století byly nalezeny zbytky trámů, což hovoří o faktu, že jádrem tvrze byla dřevěná věž. Samotné tvrziště bylo značně poškozeno dřívější těžbou zeminy. Nicméně z dochovaných částí vnitřního jádra a opevnění lze poměrně dobře podobu tvrze rekonstruovat. Vnitřní jádro bylo oválné, obklopené okružním příkopem a vnějším valem. Právě val byl nejvíc…  číst dále

Jan Švejkar, 2010. Prameny: Encyklopedie českých tvrzí, díl III, s. 752, Praha 2005; August Sedláček, Hrady, zámky a tvrz království českého, díl 5, Podkrkonoší, s. 206-207., 27.6. 2010

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© Z. Fišera podle J. Slavíka a L. Svobody (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Mokřice
 Dřevěnice
 kostel sv. Jiří
 Kumburk
 Choteč
 kostel sv. Mikuláše
 Bradlec
 Kamenice
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Mlázovice
 Železnice
 Konecchlumí
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Kovač
 Levín
 Ždírec
 Čeřov
 Levínská Olešnice
 Čeřovka
 Žďár
 zvonička
 kříž
 panská hájovna
 boží muka
 Tuř
 Lázně Bělohrad
 dub letní
 Kozinec
 synagoga
 Valdická brána
 Tábor
 vodárenská věž
 Alainova věž
 Pecka
 mariánský sloup
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Brada
 Lomnice nad Popelkou
 Hrádek u Vřesníka
 Ostroměř
 Milíčeves
 Hradišťko
 Kláštenec
 Kozlov
 Chloumky
 Studenec
 Obora
 Vokšice
 Holovousy
 kostel sv. Matouše
 Veliš
 kostel sv. Václava
 Hrad u Bezníka
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Loreta
 Jičíněves
 Prachovské skály
 Jičíněves
 Kundratice
 Košťálov
 Staré Smrkovice
 Pařez
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Matouše
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 fara
 Volanice
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Hořice
 Hořice
 zvonice
 Miletín
 Hořice
 Bašnice
 Češovské valy
 Pustohrad u Hořic
 Podhůří
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 palmový skleník
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 děkanství
Základní informace místa
ID místa: 9230
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama