Členité tvrziště s těžbou zeminy narušeným okrouhlým jádrem, obklopeným hlubokým příkopem a zčásti dochovaným valem. Na přístupové straně od severu zbytky dalšího příkopu. V písemných pramenech se nedochovaly žádné stopy.
Hlavní obrázek místa
Západní strana tvrziště. Val se zde sesunul do údolí.
© Jan Švejkar, 04/2010
Tvrziště se nachází na jižním konci obce východně od silnice 28412/III. Jižně od tvrziště se spojují zelená turistická značka (z Levínské Olešnice a Staré Paky) a žlutá turistická značka z Újezdce a Dřevěnic, které dále společně pokračují ke gotickému kostelu sv. Petra a Pavla poblíž silnice 16/I z Jičína do Staré Paky. Spojení hromadnou dopravu je pouze v pracovní dny autobusovými linkami z Jičína, Staré Paky či Nové Paky.
Zany, 3.7. 2010
historie

Tvrziště se nachází na výrazném kopci přímo v obci Stav nad levým břehem Ulibického potoka, zhruba 10 km severovýchodně od Jičína. Písemné zprávy k této tvrzi bohužel nejsou k dispozici. Pravděpodobně byl zakladatelem tvrze některý z členů rozvětveného zemanského rodu, který sídlil v nedalekých Úbislavicích. První zmínkou je zápis ohledně dřevěnického zboží, kdy se v rámci jeho popisu v roce 1545 uvádí ves Stav. Více o osudu této lokality není známo. Tvrz byla patrně dřevěná. Už Sedláček ve svých „Hradech“ konstatuje, že kamene a malty nebylo nalezeno, ovšem v polovině 19. století byly nalezeny zbytky trámů, což hovoří o faktu, že jádrem tvrze byla dřevěná věž. Samotné tvrziště bylo značně poškozeno dřívější těžbou zeminy. Nicméně z dochovaných částí vnitřního jádra a opevnění lze poměrně dobře podobu tvrze rekonstruovat. Vnitřní jádro bylo oválné, obklopené okružním příkopem a vnějším valem. Právě val byl nejvíc…  číst dále

Jan Švejkar, 2010. Prameny: Encyklopedie českých tvrzí, díl III, s. 752, Praha 2005; August Sedláček, Hrady, zámky a tvrz království českého, díl 5, Podkrkonoší, s. 206-207., 27.6. 2010

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© Z. Fišera podle J. Slavíka a L. Svobody (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Mokřice
 Dřevěnice
 kostel sv. Jiří
 Kumburk
 Choteč
 kostel sv. Mikuláše
 Bradlec
 smírčí kříž
 Kamenice
 kostel sv. Vavřince
 Železnice
 Mlázovice
 Konecchlumí
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Kovač
 Levín
 Ždírec
 Čeřov
 Levínská Olešnice
 Čeřovka
 Žďár
 zvonička
 kříž
 Lázně Bělohrad
 panská hájovna
 boží muka
 Tuř
 dub letní
 Kozinec
 Valdická brána
 Tábor
 synagoga
 Alainova věž
 Pecka
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Brada
 Lomnice nad Popelkou
 Hrádek u Vřesníka
 Milíčeves
 Ostroměř
 Hradišťko
 Kozlov
 Kláštenec
 Studenec
 Chloumky
 Vokšice
 Obora
 Holovousy
 kostel sv. Matouše
 Veliš
 kostel sv. Václava
 Hrad u Bezníka
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Loreta
 Prachovské skály
 Jičíněves
 Jičíněves
 Kundratice
 Košťálov
 Staré Smrkovice
 Pařez
 kostel sv. Matouše
 Vysoké Veselí
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Volanice
 Hořice
 Hořice
 radnice
 Miletín
 zvonice
 Hořice
 Bašnice
 Češovské valy
 Pustohrad u Hořic
 Podhůří
 kostel sv. Vavřince
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 palmový skleník
 děkanství
Základní informace místa
ID místa: 9230
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama