Farní kostel založen v roce 1352. Původně býval kostelem havířů. Roku 1364 byl pořízen nový oltář a současně s ním i gotická socha Panny Marie. Střecha doposud dosud krytá šindelem, na stěnách litinová křížová cesta z roku 1880.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
4 km západně od Hořovic cestou přes Komárov směrem na Hvozdec, okolo Červeného rybníku a rybníku Dráteník. Původně gotický kostel Narození Panny Marie, zbarokizován ve druhé polovině 18. století v obci Mrtník. Mrtník existoval pravděpodobně již ve 13. století a název obce vznikl asi ze staročeského “mrt” = staré chrastí, možné vysvětlení je také z původně možného názvu Brtníky po "brtnicích" = včelařích, hledajících roje lesních včel. Mrtník patřil rodu Pešíků z Komárova a náležel do roku 1622 ke komárovskému panství. Po tomto roce se komárovské panství stalo součástí panství hořovického.
29.7. 2002
historie

Kostel je jako farní uváděn v roce 1352, kdy byla za vlády Karla IV. kaple povýšena na plebánii. Původně býval kostelem havířů kutajících železnou rudu a rumělku na blízké Jedové hoře, kde se těžila železná ruda s vysokým obsahem rtuti (proto jedová). Roku 1364 byl pořízen nový oltář a současně s ním i gotická socha Panny Marie. Roku 1586 nechal poblíž kostela zbudovat Jiřík Pešík faru a školu a byl v roce 1601 v kostele pochován. Okolo roku 1600 je kostel uváděn jako protestantský. Mezi zajímavosti patří střecha, dosud krytá šindelem, litinová polychromovaná křížová cesta z roku 1880 na stěnách kostela, lavice s litinovými postranicemi a litinové víko křtitelnice z téže doby. Všechny práce z litiny, včetně kříže a sochy sv. Jana Nepomuckého z roku 1825 na přilehlém hřbitově, jsou dílem komárovských železáren. U zdi hřbitova před kostelem je památný javor klen (obvod 430cm), z něhož zbyl jen…  číst dále

29.7. 2002

pověsti

Nazí, zarostlí a umounění lidé, kteří si předávali fortel k práci se železem z pokolení na pokolení, tak viděl ve své povídce Václav Kliment Klicpera lidi pracující v železných hutích. Lidi dole tam, kde vchody do hutí otevřeny byly, kde do žhavých pecí bylo viděti, takže člověk nad tím obrazem trnul, domnívajíce se, že do pekel se dívá. Kováři nazí, zarostlí a umounění přede pecemi sem tam se mihali, zástěrami svými rachotíce a dřevěnkama klapajíce bezmála podobní se zdáli těm, jež v propasti pekelné majíce svou věčnou domácnost. Ale, kdyby náš vlastenec býval přišel na den sv. Vojtěcha, patrona slévačů, či sv. FLoriána, patrona hamerníků, uviděl by své "pekelníky" vymydlené a hladce oholené, oblečené do vyžehleného kroje svého stavu, jak s praporem v čele důstojně kráčejí na oslavy od mrtnického kostelíku.

29.7. 2002

Komentáře

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Mrtník

Místa v okolí

 Komárov
 Valdek
 Zálužský hrad
 sloup odsouzenců
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Hořovice
 Doubravka
 kostel sv. Martina
 Ostrý
 Tihava
 Třenická hora
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 Újezdec
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Plešivec
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Štěpána
 Otmíče
 pivovar
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Žebrák
 Lochovice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Drahlín
 Točník
 Strašice
 Zbiroh
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 Záhorsko
 Chlukov
 židovský hřbitov
 Čertova skála
 Tři Trubky
 Hluboš
 Řebřík
 Libomyšl
 Rovný
 mariánský sloup
 kaple se zvoničkou
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Vimberk
 Radeč
 muzeum Výtopna Zdice
 Neumětely
 Pičín
 Buková u Příbramě
 Hornický skanzen
 Kohoutov
 Viereckschanze
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 židovský hřbitov
 vodní hamr
 Hrad na Babské skále
 Švédský most
 Terešov
 sladovna
 dub sv. Václava
 Tmaň
 Ostrovecký mlýn
 židovský hřbitov
 Suchomasty
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Blažeje
 Popovice
 Kotýz
 kostel sv. Václava
 Dvorec
 Drštka
 Koněpruské jeskyně
 kříž sv. Ivana
Základní informace místa
ID místa: 1184
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama