Farní kostel založen v roce 1352. Původně býval kostelem havířů. Roku 1364 byl pořízen nový oltář a současně s ním i gotická socha Panny Marie. Střecha doposud dosud krytá šindelem, na stěnách litinová křížová cesta z roku 1880.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
4 km západně od Hořovic cestou přes Komárov směrem na Hvozdec, okolo Červeného rybníku a rybníku Dráteník. Původně gotický kostel Narození Panny Marie, zbarokizován ve druhé polovině 18. století v obci Mrtník. Mrtník existoval pravděpodobně již ve 13. století a název obce vznikl asi ze staročeského “mrt” = staré chrastí, možné vysvětlení je také z původně možného názvu Brtníky po "brtnicích" = včelařích, hledajících roje lesních včel. Mrtník patřil rodu Pešíků z Komárova a náležel do roku 1622 ke komárovskému panství. Po tomto roce se komárovské panství stalo součástí panství hořovického.
29.7. 2002
historie

Kostel je jako farní uváděn v roce 1352, kdy byla za vlády Karla IV. kaple povýšena na plebánii. Původně býval kostelem havířů kutajících železnou rudu a rumělku na blízké Jedové hoře, kde se těžila železná ruda s vysokým obsahem rtuti (proto jedová). Roku 1364 byl pořízen nový oltář a současně s ním i gotická socha Panny Marie. Roku 1586 nechal poblíž kostela zbudovat Jiřík Pešík faru a školu a byl v roce 1601 v kostele pochován. Okolo roku 1600 je kostel uváděn jako protestantský. Mezi zajímavosti patří střecha, dosud krytá šindelem, litinová polychromovaná křížová cesta z roku 1880 na stěnách kostela, lavice s litinovými postranicemi a litinové víko křtitelnice z téže doby. Všechny práce z litiny, včetně kříže a sochy sv. Jana Nepomuckého z roku 1825 na přilehlém hřbitově, jsou dílem komárovských železáren. U zdi hřbitova před kostelem je památný javor klen (obvod 430cm), z něhož zbyl jen…  číst dále

29.7. 2002

pověsti

Nazí, zarostlí a umounění lidé, kteří si předávali fortel k práci se železem z pokolení na pokolení, tak viděl ve své povídce Václav Kliment Klicpera lidi pracující v železných hutích. Lidi dole tam, kde vchody do hutí otevřeny byly, kde do žhavých pecí bylo viděti, takže člověk nad tím obrazem trnul, domnívajíce se, že do pekel se dívá. Kováři nazí, zarostlí a umounění přede pecemi sem tam se mihali, zástěrami svými rachotíce a dřevěnkama klapajíce bezmála podobní se zdáli těm, jež v propasti pekelné majíce svou věčnou domácnost. Ale, kdyby náš vlastenec býval přišel na den sv. Vojtěcha, patrona slévačů, či sv. FLoriána, patrona hamerníků, uviděl by své "pekelníky" vymydlené a hladce oholené, oblečené do vyžehleného kroje svého stavu, jak s praporem v čele důstojně kráčejí na oslavy od mrtnického kostelíku.

29.7. 2002

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Mrtník

Místa v okolí

 Komárov
 Valdek
 Zálužský hrad
 sloup odsouzenců
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Hořovice
 Doubravka
 kostel sv. Martina
 Ostrý
 Tihava
 Třenická hora
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 Újezdec
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Plešivec
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Štěpána
 Otmíče
 pivovar
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Žebrák
 Lochovice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Drahlín
 Točník
 Strašice
 Zbiroh
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 Záhorsko
 Chlukov
 židovský hřbitov
 Tři Trubky
 Hluboš
 Řebřík
 Libomyšl
 Rovný
 mariánský sloup
 kaple se zvoničkou
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Vimberk
 Radeč
 muzeum Výtopna Zdice
 Neumětely
 Pičín
 Buková u Příbramě
 Hornický skanzen
 Viereckschanze
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 židovský hřbitov
 vodní hamr
 Hrad na Babské skále
 Švédský most
 Terešov
 sladovna
 dub sv. Václava
 Tmaň
 Ostrovecký mlýn
 židovský hřbitov
 Suchomasty
 kostel sv. Jiří
 Popovice
 kaple sv. Blažeje
 Kotýz
 kostel sv. Václava
 Dvorec
 Drštka
 Koněpruské jeskyně
 kříž sv. Ivana
Základní informace místa
ID místa: 1184
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama