Základní kámen kostela Navštívení Panny Marie byl položen 7.6.1858. Dne 25.11.1860 kostel posvětil liberecký vikář Franz Moysel. Plány vypracoval a hlavní stavební práce prováděl Josef Schwarzbach. Po r. 1948 kostel sloužil jako archiv a poté jako sklad. Dnes slouží jako sídlo stavební firmy.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2021
Starý Harcov (něm. Alt Harzdorf) tvoří jednu z východních částí statutárního města Liberec. K zajímavým historickým stavbám Starého Harcova patří vila Heinricha Liebiega, rozhledna s restaurací Liberecká výšina a bývalý kostel Navštívení Panny Marie, v jehož blízkosti je značně poškozené památkově chráněné sousoší Kalvárie. Kostel Navštívení Panny Marie stojící v ulici Na Zvonku kupodivu není kulturní památkou. Stavba bývá sice přístupná, ale po vstupu vás čeká velmi nemilé překvapení. Namísto v krásném svatostánku se ocitnete ve strohé moderní kanceláři stavební firmy.
Luděk Vláčil, 4.12. 2021
popis

Kostel je empírovou jednolodní stavbou se štíhlou věží s hodinami. Socha Panny Marie (Immaculata) nad vchodem je stejně jako sousoší Kalvárie na nedalekém lesním návrší dílem libereckého kameníka Josefa Gahlera z r. 1861.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.znicenekostely.cz/ a další, 4.12. 2021

historie

Původně byl ve Starém Harcově pouze zvonek z roku 1784, jenž stál v blízkosti starého hřbitova u dnešního kostela. V roce 1841 při Kadlické cestě vznikla kaplička. O výstavbu římskokatolického kostela se zasloužil liberecký kaplan a katecheta Anton Henke a místní učitel Anton Neumann. Dne 7.6.1858 byl položen základní kámen empírové stavby podle návrhu stavitele Josefa Schwarzbacha, který také prováděl hlavní stavební práce. Dne 25.11.1860 byl chrám slavnostně vysvěcen libereckým vikářem Franzem Moyselem. Hlavní oltář s obrazem Navštívení Panny Marie zhotovil liberecký rodák Eduard Appelt. První varhany postavil v roce 1862 Karl Fröhlich ze Zawidówa, ale již roku 1890 byly pořízeny nové varhany z dílny bratří Riegrů v Krnově. Roku 1887 byly do věže zavěšeny první zvony. Kvůli instalaci věžních hodin roku 1898 musela být zvýšena věž o 1,5 metru. V době výstavby se u kostela nacházel starý hřbitov, jenž byl…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.znicenekostely.cz/ a další, 4.12. 2021

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec XV - Starý Harcov

Místa v okolí

 Liberecká výšina
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 nová radnice
 synagoga
 Appeltův dům
 Jezdec
 Šolcův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 Hašlerova chata
 Trniště
 kostel sv. Antonína
 kaple Panny Marie
 Královka
 kostel sv. Jakuba
 Melzerův pomník
 Císařský kámen
 kostel sv. Bonifáce
 vodní nádrž Mšeno
 hlavní pošta
 městské divadlo
 Nová Louka
 kostel sv. Anny
 fara
 stará radnice
 nová radnice
 Slovanka
 vodní nádrž Fojtka
 Neysseburg
 kostel sv. Mikuláše
 Bramberk
 Petřín
 Rašovka
 Haléřova tvrz
 Ještěd
 Nisanka
 Hamrštejn
 mohyla letců
 Holubník
 pramen Nisy
 automobilka Kaipan
 Finkův kámen
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 vodopády Jedlové
 silniční most
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Smržovka
 železniční most
 trojiční sloup
 Černá Studnice
 kostel sv. Josefa
 Štolpišská silnice
 Kittelův dům (Burk)
 Skalní hrad
 kostel sv. Kryštofa
 Ořešník
 Kopanina
 Vysoký
 Curia Vítkov
 Tanvaldský Špičák
 Protržená přehrada
 Schmittův zámek
 Jizera
 radnice
 Frýdštejn
 mariánský sloup
 Světlý vrch
 rozhledna Špička
 městský špitál
 kostel sv. Mikuláše
 Blaschkeho vila
 kostel sv. Maxmiliána
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kostel sv. Víta
 Vranov-Pantheon
 radnice
 horská chata Smědava
 Heřmanická rozhledna
 Obří sud
 Boučkův statek
 Chrastná
 fara
 kaple sv. Trojice
 Scholzeho mlýn
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 Smrk
 Křída
 vodní elektrárna
Základní informace místa
ID místa: 15887
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama