Základní kámen kostela Navštívení Panny Marie byl položen 7.6.1858. Dne 25.11.1860 kostel posvětil liberecký vikář Franz Moysel. Plány vypracoval a hlavní stavební práce prováděl Josef Schwarzbach. Po r. 1948 kostel sloužil jako archiv a poté jako sklad. Dnes slouží jako sídlo stavební firmy.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2021
Starý Harcov (něm. Alt Harzdorf) tvoří jednu z východních částí statutárního města Liberec. K zajímavým historickým stavbám Starého Harcova patří vila Heinricha Liebiega, rozhledna s restaurací Liberecká výšina a bývalý kostel Navštívení Panny Marie, v jehož blízkosti je značně poškozené památkově chráněné sousoší Kalvárie. Kostel Navštívení Panny Marie stojící v ulici Na Zvonku kupodivu není kulturní památkou. Stavba bývá sice přístupná, ale po vstupu vás čeká velmi nemilé překvapení. Namísto v krásném svatostánku se ocitnete ve strohé moderní kanceláři stavební firmy.
Luděk Vláčil, 4.12. 2021
popis

Kostel je empírovou jednolodní stavbou se štíhlou věží s hodinami. Socha Panny Marie (Immaculata) nad vchodem je stejně jako sousoší Kalvárie na nedalekém lesním návrší dílem libereckého kameníka Josefa Gahlera z r. 1861.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.znicenekostely.cz/ a další, 4.12. 2021

historie

Původně byl ve Starém Harcově pouze zvonek z roku 1784, jenž stál v blízkosti starého hřbitova u dnešního kostela. V roce 1841 při Kadlické cestě vznikla kaplička. O výstavbu římskokatolického kostela se zasloužil liberecký kaplan a katecheta Anton Henke a místní učitel Anton Neumann. Dne 7.6.1858 byl položen základní kámen empírové stavby podle návrhu stavitele Josefa Schwarzbacha, který také prováděl hlavní stavební práce. Dne 25.11.1860 byl chrám slavnostně vysvěcen libereckým vikářem Franzem Moyselem. Hlavní oltář s obrazem Navštívení Panny Marie zhotovil liberecký rodák Eduard Appelt. První varhany postavil v roce 1862 Karl Fröhlich ze Zawidówa, ale již roku 1890 byly pořízeny nové varhany z dílny bratří Riegrů v Krnově. Roku 1887 byly do věže zavěšeny první zvony. Kvůli instalaci věžních hodin roku 1898 musela být zvýšena věž o 1,5 metru. V době výstavby se u kostela nacházel starý hřbitov, jenž byl…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.znicenekostely.cz/ a další, 4.12. 2021

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec XV - Starý Harcov

Místa v okolí

 Liberecká výšina
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 nová radnice
 synagoga
 Appeltův dům
 Jezdec
 Šolcův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 Hašlerova chata
 Trniště
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jakuba
 Královka
 Melzerův pomník
 Císařský kámen
 kostel sv. Bonifáce
 vodní nádrž Mšeno
 hlavní pošta
 městské divadlo
 Nová Louka
 sokolovna
 kostel sv. Anny
 fara
 stará radnice
 nová radnice
 Slovanka
 vodní nádrž Fojtka
 Neysseburg
 galerie Belveder
 kostel sv. Mikuláše
 Bramberk
 Petřín
 Kristiánov
 Rašovka
 Haléřova tvrz
 Ještěd
 Nisanka
 Hamrštejn
 mohyla letců
 Karlovské bučiny
 Holubník
 kostel sv. Mikuláše
 pramen Nisy
 automobilka Kaipan
 Finkův kámen
 radnice
 Skalákovna
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 vodopády Jedlové
 silniční most
 Smržovka
 kašna
 sousoší Panny Marie
 železniční most
 Černá Studnice
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 Velký Štolpich
 Skalní hrad
 Kittelův dům (Burk)
 Loupežnická jeskyně
 Štolpišská silnice
 kostel sv. Kryštofa
 Na Čihadle
 Ořešník
 Kopanina
 Vysoký
 Curia Vítkov
 Fanterova skála
 Solvayův lom
 Tanvaldský Špičák
 kaple sv. Kryštofa
 Protržená přehrada
 Schmittův zámek
 Jizera
 Frýdštejn
 mariánský sloup
 radnice
 Světlý vrch
 městský špitál
 rozhledna Špička
 kostel sv. Mikuláše
 Blaschkeho vila
 kostel sv. Maxmiliána
 kostel sv. Anny
 Malá Skála
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kaple sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
 Čertova zeď
 Vranov-Pantheon
 radnice
 horská chata Smědava
 Krkavčí skály
 Heřmanická rozhledna
 Obří sud
 Boučkův statek
 Paličník
 Chrastná
 fara
 kaple sv. Trojice
 Scholzeho mlýn
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 Smrk
 Křída
 vodní elektrárna
Základní informace místa
ID místa: 15887
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama