Hřbitov svob. pánů Loudonů a jejich příbuzných vybudovaný v r. 1894 Arnoštem Loudonem. V areálu mnoho samostatných náhrobků šlechty, kterým dominuje hřbitovní kaple dle projektu Arch. K. Mayeredera. Uvnitř oltářní obrazy akad. Malíře H. Schwaigera.
Hlavní obrázek místa
tzv. laudonská hřbitovní kaple
průčelí
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Netypický a z vlastního městského hřbitova vydělený okrsek označovaný jako tzv. Laudonský hřbitov. Nachází se zde několik větších i menších náhrobků potomků rodu svobodných pánů z Loudonů (Laudonů) a jejich příbuzných, kteří bystřické panství jako poslední šlechtici vlastnili. Hřbitov se nachází v těsném sousedství městského hřbitova, s nímž je v současné době propojen, při silnici z Bystřice pod Hostýnem k poutnímu místu na Svatém Hostýně. Areál je přístupný v návštěvní době shodné s provozní dobou městského hřbitova.
Jan P. Štěpánek, 14.5. 2009
historie

Šlechtický hřbitov potomků slavného generála a polního maršála Ernsta (Arnošta) Gideona Loudona, vojevůdce císařovny Marie Teresie, nechal vybudovat v r. 1894 majitel bystřického panství, svobodný pán Arnošt (Ernst) Loudon, který byl c. a k. komořím a tajným radou ve Vídni. Spolu se svou ženou Henriettou hr. Seilernovou mají náhrobek ve střední části areálu. Hřbitovu dominuje novogotická pohřební kaple, kterou vyprojektoval pro Loudony vídeňský architekt Karel Mayereder. Interiéru kaple, jejíž interiér kupodivu není využíván jako hrobka, vévodí barevný triptych od akademického malíře Hanuše Schwaigera. Loudonové získali bystřické panství dědictvím po hrabatech Wengerských de l´Abate v roce 1804. Prvním majitelem panství se tak stal Jan Ludvík Alexander Loudon. Jeho náhrobek, stejně jako náhrobek jeho manželky Amálie rozené hraběnky z Pětikostelí (Fünfkirchenu) je možno na hřbitově také nalézt. Krom náhrobků svobodných pánů Loudonů je možno na hřbitově…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle turistických průvodců Hostýnskem, 14.5. 2009

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Slavkov pod Hostýnem
 Hostýn
 Hostýn
 Chvalčov
 Chvalčov
 Chlum
 Skalný
 Loukov
 Křídlo
 Libosváry
 Obřany
 Kasařov
 Horní Újezd
 hraniční kameny
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Lhotsko
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Dobrotice
 Hrádek u Přílep
 Komárno
 kaple sv. Anny
 Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Nahošovice
 Všechovice
 Oprostovice
 Přílepy
 Kostelec u Holešova
 Holešov
 židovský hřbitov
 pivovar
 morový sloup
 Šachova synagoga
 Rajnochovice
 Šišma
 Domaželice
 Lukov
 smírčí kříž
 Hradčany
 Čechy
 Hradiště
 kostel sv. Floriána
 Kostelec u Holešova
 Kladníky
 Malhotice
 Loučka
 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Rymice
 Malhotice
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 Rymice
 Rymice
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Prusy
 Pavlovice u Přerova
 Podolí
 Žeranovice
 Hlinsko
 Kelč
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Količín
 Želatovice
 Hošťálková
 Týn nad Bečvou
 evangelický kostel
 Helfštýn
 Přestavlky
 Přestavlky
 Dobrčice
 Štulbach
 Švédské šance
 Štípa
 Ústí
 Rybáře
 Janůvka
 mlýnský náhon
 Skalička
 Skalička
 Floriánská kašna
 kaple sv. Josefa
 synagoga
 Lipník nad Bečvou
 obecní špitál
 kaple sv. Rocha
 radnice
 mariánský sloup
 zvonice
 městské opevnění
 kaple sv. Petra
 Kurovice
 Kladeruby
 kostel sv. Kunhuty
 Prosenice
 Veselíčko
 Hustopeče nad Bečvou
 Hustopeče nad Bečvou
Základní informace místa
ID místa: 7314
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama