Hřbitov svob. pánů Loudonů a jejich příbuzných vybudovaný v r. 1894 Arnoštem Loudonem. V areálu mnoho samostatných náhrobků šlechty, kterým dominuje hřbitovní kaple dle projektu Arch. K. Mayeredera. Uvnitř oltářní obrazy akad. Malíře H. Schwaigera.
Hlavní obrázek místa
tzv. laudonská hřbitovní kaple
průčelí
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Netypický a z vlastního městského hřbitova vydělený okrsek označovaný jako tzv. Laudonský hřbitov. Nachází se zde několik větších i menších náhrobků potomků rodu svobodných pánů z Loudonů (Laudonů) a jejich příbuzných, kteří bystřické panství jako poslední šlechtici vlastnili. Hřbitov se nachází v těsném sousedství městského hřbitova, s nímž je v současné době propojen, při silnici z Bystřice pod Hostýnem k poutnímu místu na Svatém Hostýně. Areál je přístupný v návštěvní době shodné s provozní dobou městského hřbitova.
Jan P. Štěpánek, 14.5. 2009
historie

Šlechtický hřbitov potomků slavného generála a polního maršála Ernsta (Arnošta) Gideona Loudona, vojevůdce císařovny Marie Teresie, nechal vybudovat v r. 1894 majitel bystřického panství, svobodný pán Arnošt (Ernst) Loudon, který byl c. a k. komořím a tajným radou ve Vídni. Spolu se svou ženou Henriettou hr. Seilernovou mají náhrobek ve střední části areálu. Hřbitovu dominuje novogotická pohřební kaple, kterou vyprojektoval pro Loudony vídeňský architekt Karel Mayereder. Interiéru kaple, jejíž interiér kupodivu není využíván jako hrobka, vévodí barevný triptych od akademického malíře Hanuše Schwaigera. Loudonové získali bystřické panství dědictvím po hrabatech Wengerských de l´Abate v roce 1804. Prvním majitelem panství se tak stal Jan Ludvík Alexander Loudon. Jeho náhrobek, stejně jako náhrobek jeho manželky Amálie rozené hraběnky z Pětikostelí (Fünfkirchenu) je možno na hřbitově také nalézt. Krom náhrobků svobodných pánů Loudonů je možno na hřbitově…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle turistických průvodců Hostýnskem, 14.5. 2009

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Slavkov pod Hostýnem
 Hostýn
 Hostýn
 Chvalčov
 Chvalčov
 Chlum
 Panský mlýn
 Skalný
 Loukov
 Křídlo
 Libosváry
 Obřany
 Kasařov
 hraniční kameny
 Horní Újezd
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Lhotsko
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Dobrotice
 Hrádek u Přílep
 Komárno
 kaple sv. Anny
 Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Nahošovice
 Všechovice
 Oprostovice
 Přílepy
 Kostelec u Holešova
 Holešov
 židovský hřbitov
 pivovar
 morový sloup
 Šachova synagoga
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Šišma
 Domaželice
 Lukov
 smírčí kříž
 Hradčany
 Čechy
 Hradiště
 kostel sv. Floriána
 Kostelec u Holešova
 Kladníky
 Malhotice
 Loučka
 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Rymice
 Malhotice
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 Rymice
 Rymice
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Prusy
 Pavlovice u Přerova
 Podolí
 Žeranovice
 Hlinsko
 Kelč
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Količín
 Želatovice
 Hošťálková
 Týn nad Bečvou
 evangelický kostel
 Helfštýn
 Přestavlky
 Přestavlky
 Dobrčice
 Štulbach
 Švédské šance
 Štípa
 Ústí
 Janůvka
 Rybáře
 mlýnský náhon
 Skalička
 Skalička
 Floriánská kašna
 kaple sv. Josefa
 synagoga
 Lipník nad Bečvou
 radnice
 mariánský sloup
 obecní špitál
 kaple sv. Rocha
 zvonice
 městské opevnění
 kaple sv. Petra
 Kurovice
 Kladeruby
 kostel sv. Kunhuty
 Prosenice
 Veselíčko
 Hustopeče nad Bečvou
 Hustopeče nad Bečvou
Základní informace místa
ID místa: 7314
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama