Kaple Panny Marie v Bydžovské Lhotce je prostá stavba barokního původu. Podle nápisu nad vchodem byla postavena r. 1669 a obnovena r. 1982. K pravidelným bohoslužbám se nepoužívá.
Hlavní obrázek místa
kaple P. Marie
© Jiří Špaček 08/2017
Ves Bydžovská Lhotka je doložena od 14. století pod názvem Něprova Lhota. Od 15. stol. byla až do konce feudalismu majetkem města Nový Bydžov. To je též důvod jejího současného přídomku. Ves leží na vedlejší silnici asi 5 km jihovýchodně od Nového Bydžova. V současnosti má kolem 150 obyvatel a je místní částí obce Měník. Kaple Panny Marie stojí na návsi.
22.5. 2021
popis

Kaple Panny Marie v Bydžovské Lhotce je barokního původu. Vlastní kaple je prostá stavba na čtvercovém půdorysu, která je orientována k severovýchodu. Její boční stěny jsou prolomeny vždy jedním půlkruhovým oknem, v presbytáři je okno kruhové. Před kaplí stojí prostorná předsíň také na přibližně čtvercovém půdorysu, je však poněkud užší a téměř o polovinu nižší než vlastní kaple. V půlkruhovém vstupu je nade dveřmi dvouřádkový nápis. Horní, půlkruhový zní: "Zbudováno L.P. 1669", dolní vodorovný zní: "Obnoveno L.P. 1982". Ve štítě na vchodem do předsíně je kryptogram slova "MARIA" a na vrcholu štítu kovový křížek. Štít vlastní kaple vrcholí zvoničkou, v jejímž okně je zavěšen zvonek. Také na vrcholu zvoničky se nachází kovový křížek. Sedlové střechy kaple i předsíně jsou kryty taškami.

26.5. 2021

historie

První zmínka o Bydžovské Lhotce má pocházet z roku 1357, některé jiné zdroje uvádějí rok 1362. Zmínka je spojena s místním kostelem. V r. 1369 byly z kostela prokazatelně odváděny papežské desátky. Panství i podací právo drželi tehdy páni z Kosic. Ves však ve 14. stol. byla nazývána Něprova Lhota. V 15. stol. se stala majetkem královského věnného města Nový Bydžov, a to až do zrušení poddanství a zavedení zřízení obecního. Od r. 1849 byla Bydžovská Lhotka samostatnou obcí až do r. 1964, kdy se stala místní částí (osadou) obce Měník. Kdy došlo ve vsi k zániku kostela, není zcela zřejmé. Jako majetek města Nový Bydžov byla přifařena k novobydžovské farnosti. Od r. 1669 je ve vsi doložena kaple Panny Marie, která zřejmě suplovala místní kostel. Kaple ve vsi stojí dosud, obnovena byla r. 1982. Její exteriér je udržovaný, bohoslužby se tu však nekonají, takže je nepřístupná. Církevně je kaple v působnosti farnosti při…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 26.5. 2021

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Bydžovská Lhotka

Místa v okolí

 sušárna čekanky
 Barchůvek
 Kosice
 Mlékosrby
 Kosice
 Barchov
 Libeň
 Přestavlky
 Luková
 Babice
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Husův sbor
 Obědovice
 Kratonohy
 Sloupno
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Skřivany
 Karlova Koruna
 Kunčice
 Nechanice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 Klamoš
 akvadukt u Komárova
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Kasalice
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 Žáravice
 Vlkov nad Lesy
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Jiří
 Radíkovice
 Libčany
 Libčany
 Hlušice
 Hradišťko
 Vysoká
 Podlesí
 Chotělice
 Škroupův dům
 Myštěves
 kostel sv. Prokopa
 fara
 evangelický kostel
 Stračov
 Dolní Přím
 Stračov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Sekeřice
 Sekeřice
 Staré Smrkovice
 Korce
 panský dvůr
 kostel sv. Vojtěcha
 Dohalice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 Bašnice
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Václava
 socha sv. Marka
 mlynářská vila
 kostel sv. Mikuláše
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Chlum
 radnice
 Volanice
 Češovské valy
Základní informace místa
ID místa: 15715
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama