Nevýrazná zřícenina hradu založeného v polovině 13. století Načeratem Hronovicem. Zpustl během poslední třetiny 15. století, od roku 1500 je již uváděn jako pustý. Zbytky hradu byly silně poničeny během prusko-rakouské války r. 1866 a později těžbou pískovce.
Hlavní obrázek místa
Fragment zdiva
© Jiří Čížek 03/2007
Zbytky tohoto hradu leží nad obcí Brada, 5 km S-SZ od Jičína, v sousedství Prachovských skal a Jinolických rybníků. Autem se dostanete až pod hrad. Pojedete po silnici E442 ve směru Jičín-Turnov a mezi obcemi Kbelnice a Podůlší odbočíte vlevo. Zaparkujete u kostelíka a asi po 100 metrech cestou kolem penzionu dorazíte pod hrad. A pokud půjdete dále po značené turistické cestě, narazíte zhruba po 200 metrech vlevo na Rumcajsovu jeskyni.
Oldřich Vítek, 25.8. 2003
turistické

Z hradu Brada jsou zachovány jen nepatrné zbytky zdiva a i ty jsou ukryty na svahu a musíte je hledat. Jak je najdete? Hrad Brada leží na stejnojmenném kopci ve stejnojmenné obci. Můžete jet na kole, autem nebo pěšky z Jičína směrem na Turnov. Před obcí Podulší odbočíte vlevo do kopce po modré a dáte se stále vzhůru k penzionu Sportcentrum - Brada. Hned za ním je skála vysoká asi 4 m a za skálou začíná stezka vzhůru přes skálu. Když se vyškrábete nahoru dostanete se na plošinu, na které je vztyčen kříž a dvě sochy (sv. Petra a sv. Pavla) na paměť bitvy z roku 1866 mezi pruskou armádou a saskými a rakouskými vojsky. Zvlněný povrch palouku nechává tušit, kde stály hradní budovy, prohlubenina je snad na místě bývalé studny. Dopředu se nám otevře pěkný výhled na Jičín a dozadu k lesu je prudký sráz a při jeho okraji, hned na začátku palouku jsou zbytky zdiva hradu. Nejstarší zprávy o hradu Brada jsou z let…  číst dále

3.10. 2003

historie

Hrad Brada.

Hrad založil okolo 13. století Načerat z rodu Hronoviců, který se po něm psal poprvé roku 1258. Jeho synovi Lévovi Bradu roku 1304 odňal král Václav II. nucenou výměnou za ves Štítary. Jak dlouho zůstal hrad v královských rukách, není jasné. V roce 1371 ho již drželi zřejmě páni z Vartemberka, kteří zde ovšem nesídlili. Husitské války se Brady nedotkly. Od Vartemberků ji zdědila roku 1434 Machna z Veselé, od níž se přes Haška z Valdštejna dostala koupí před rokem 1452 do držení Markvarta z Labouně. Tehdy se opět stal hrad rezidenčním objektem (dlouho před tím byl využíván pouze jako mocenský opěrný a správní bod). Markvartův syn Otík ho v osmdesátých letech prodal Mikuláši Lickovi z Rýzmburka. Když Mikuláš v roce 1500 hrad dále prodával Mikuláši Trčkovi z Lípy a na Vlašimi, uvádí se Brada již jako pustý hrad. Za prusko-rakouské války byla roku 1866 ve zříceninách umístěna rakouská baterie. Zhruba v téže době zničily…  číst dále

25.8. 2003

Další texty historie

Půdorys místa

Terenní náčrt hradu, Brada. Terénní náčrt hradu (podle T. Tomíčka a J. Úlovce)
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000, str. 77, obr. 116
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Brada

Místa v okolí

 Prachovské skály
 vodárenská věž
 Čeřovka
 Čeřov
 synagoga
 Valdická brána
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Železnice
 Pařez
 kostel sv. Martina
 Vokšice
 Alainova věž
 Kozlov
 Tábor
 Ostružno
 Loreta
 Veliš
 kostel sv. Václava
 Bradlec
 Kláštenec
 zvonice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Samšina
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 Nadslav
 Mackov
 Lomnice nad Popelkou
 Pařízek
 socha sv. Václava
 Dřevěnice
 Lavice
 radnice
 Trosky
 Kumburk
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matouše
 Nebákov
 Jičíněves
 Tuř
 Stav
 Jičíněves
 kostel sv. Jiljí
 Milíčeves
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Mokřice
 Humprecht
 obecní studna
 Spařence
 Údrnice
 dům č. p. 14
 Staré Hrady
 Košťálov
 kostel sv. Prokopa
 Kamenice
 boží muka
 Řezníčkova vila
 kostel sv. Vavřince
 Kovač
 Pekařova brána
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 Konecchlumí
 Semtinská lípa
 socha sv. Prokopa
 skalní mlýn
 Mariánská vyhlídka
 kostel sv. Vavřince
 Milkovice
 Adamovo lože
 kostel sv. Jiří
 lázně Sedmihorky
 kostel sv. Mikuláše
 Choteč
 Radeč
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Matouše
 Kost
 hradní pivovar
 Ždírec
 Křižánky
 Koštofrank
 Čertova ruka
 panský dvůr Zájezd
 Kozákov
 kostel sv. Jiří
 Dubecko
 Mlázovice
 kostel sv. Kateřiny
 Češovské valy
 Kundratice
 Volanice
 Vlčí Pole
 Levín
 dub letní
 popravčí kámen
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 Žďár
 stará radnice
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 boží muka
 palmový skleník
 Dětenice
 Kavčiny
 Muzeum piva
 Valdštejn
 Rotštejn
 Levínská Olešnice
 židovský hřbitov
 Klokočský hrádek
 Hlavatice
 Vysoké Veselí
 Postojna
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Obora
 Kozlov
 radnice
 židovský hřbitov
 městská spořitelna
 Muzeum Českého ráje
 synagoga
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 Dlaskův statek
 Staré Smrkovice
 Hrubý Rohozec
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 536
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama