Tvrz se připomíná r. 1553, kdy patřila Janu z Rokytníka. Po roce 1609 ji Smiřičtí ze Smiřic přeměnili na hospodářkou budovu statku. Po konfiskacích vlastnictví Albrechta z Valdštejna a posléze kláštera ve Valdicích. Dnes soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2008
Původně dvoupatrová budova o rozměrech 14 x 11 metrů se zdmi 0,8–1 m silnými. V přízemí je dosud zřetelná původní dispozice. V západní části byla vstupní síň a při západní stěně schodiště do patra, ve východní části velká místnost a za ní kuchyň. Dnešní vzhled stavby – zapojení do fronty budov, liseny a mansardová střecha – vznikl při poslední výrazné přestavbě v 18. stol.
Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, Argo, Praha 1997), 13.4. 2008
historie

Vesnice Hradišťko je poprvé uváděna v roce 1143. Tehdy patřila Strahovskému klášteru. Od roku 1389 patřilo Hradišťko pod nedalekou Ostroměř. V 15. století ves zanikla, v 16. století je v Hradišťku uváděn jen dvůr. Při něm bratři Václav a Jan z Rokytníka v polovině 16. století vystavěli tvrz. Poprvé je uváděna v r. 1553, kdy ji při dělení majetku mezi bratry dostal Jan z Rokytníka. V r. 1609 po smrti Adama Ostroměřského z Rokytníka získal tvrz a dvůr Hradišťko Jaroslav Smiřický ze Smiřic. Ten ji připojil ke svému hořickému panství a z tvrze se stala hospodářská budova. V r. 1623, když byl rodu Smiřických zkonfiskován majetek, získal dvůr s tvrzí Albrecht z Valdštejna, který je v roce 1629 dal do užívání Alžbětě Štosové. Po Valdštejnově zůstal dvůr Alžbětě a byl přeměněn v dědičný statek. V r. 1680 získal dvůr klášter ve Valdicích. V 18. století byla tvrz opatřena mansardovou…  číst dále

Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, Argo, Praha 1997), 13.4. 2008

Půdorys místa


© L. Svoboda v Encyklopedii českých tvrzí 1., ARGO, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Ostroměř

Místa v okolí

 Ostroměř
 Holovousy
 Chloumky
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Obora
 kostel sv. Mikuláše
 Mlázovice
 Konecchlumí
 radnice
 Lázně Bělohrad
 Hořice
 Hořice
 Bašnice
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Kovač
 Staré Smrkovice
 Choteč
 Kamenice
 Hořice
 Myštěves
 Podlesí
 Vysoká
 Pustohrad u Hořic
 Hrádek u Vřesníka
 kostel sv. Jiří
 Mokřice
 Chotělice
 kostel sv. Matouše
 Miletín
 zvonice
 Vysoké Veselí
 Tuř
 Jeřice
 Hrad u Bezníka
 Stračov
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Stračov
 smírčí kříž
 Stav
 Šluspárk
 Dřevěnice
 Milíčeves
 Pecka
 mariánský sloup
 Volanice
 Skřivany
 kostel sv. Jiří
 Bílé Poličany
 kostel sv. Mikuláše
 Sloupno
 Dohalice
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Václava
 Velehrádek
 Kumburk
 kostel sv. Prokopa
 pomník Janu Malátovi
 Valdštejnská lodžie
 Zátluky
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 Čeřov
 Sekeřice
 radnice
 Čeřovka
 Sekeřice
 kostel sv. Vavřince
 Železnice
 Valdická brána
 Češovské valy
 Husův sbor
 Bradlec
 synagoga
 Nechanice
 kostel sv. Jiljí
 akvadukt u Komárova
 Železnice
 Hlušice
 Chlum
 kostel Všech svatých
 Bradlo
 Alainova věž
 Tábor
 Nové Zámky
Základní informace místa
ID místa: 6093
Typ místa: tvrz
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama