Pozdně barokní kaple sv. Jana Nep. z r. 1767 je dílem arch. Anselma Luraga. Po celkové rekonstrukci v letech 2001-2004 nově vysvěcená kaple přešla do majetku obce. Opraveny byly i varhany z r. 1889. Nyní využívána ke kulturním a společenským účelům, církevně jen o květnových poutích.
Hlavní obrázek místa
Bukvice - kaple
© Jiří Špaček, 05/2017
První písemná zmínka o Bukvici pochází z roku 1327. Historie obce souvisí s nedalekým hradem Veliš. Hlavní obživu obyvatel představovalo vždy zemědělství a sadařství. Nyní žije v Bukvici asi 120 obyvatel. V letech 2000–2011 byly v obci vybudovány inženýrské sítě. Dne 5. dubna 2007 obdržela obec Bukvice z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dekret o udělení znaku a vlajky. V roce 2001 byla započata celková rekonstrukce barokní kaple sv. Jana Nepomuckého, která stojí na návsi. Po slavnostním novém vysvěcení r. 2004 přešla do majetku obce. Obcí prochází silnice II/501 spojující Staré Místo s Libání, nemá však železniční spojení ani tudy neprocházejí turisticky značené stezky.
28.5. 2017
historie

Na bukvické návsi se nachází velká pozdně barokní kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1767, která je od roku 2004 v majetku obce. Byla postavena v roce 1767. Je pravděpodobně druhým dílem významného architekta Anselma Martina Luraga na panství rodu Schliků na Jičínsku a patří k projevům pozdního baroka. Nové varhany, které nahradily varhanní pozitiv z poloviny 19. stol., byly pořízeny v roce 1889. Postavil je Josef Kobrle (1851-1919), varhanář z Lomnice nad Popelkou. Tehdy bylo nově upraveno i nejbližší okolí kaple – byla obezděna a kolem dokola oplocena. Kaple byla v majetku římskokatolické farnosti Veliš a spravoval ji Arciděkanský úřad Jičín. Od roku 2004 je jejím vlastníkem obec Bukvice. V roce 1999 statik oznámil havarijní stav objektu. Stavební práce byly zahájeny v roce 2001 a dokončeny v roce 2004. Do nově zhotovené kopule byly dne 4. července 2003 uloženy písemnosti – zdravice pro další generace,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 28.5. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Bukvice

Místa v okolí

 Loreta
 Veliš
 kostel sv. Václava
 Vokšice
 kostel sv. Prokopa
 Nadslav
 Ostružno
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Martina
 vodárenská věž
 synagoga
 Valdická brána
 Jičíněves
 Údrnice
 Jičíněves
 Čeřovka
 Čeřov
 Prachovské skály
 Brada
 Staré Hrady
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 kostel sv. Ducha
 Pařez
 kostel sv. Jiljí
 Mackov
 Lavice
 Milkovice
 Milíčeves
 kostel sv. Jiří
 Spařence
 popravčí kámen
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 Tuř
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 Kopidlno
 palmový skleník
 děkanství
 Železnice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Marka
 Češovské valy
 Dětenice
 Muzeum piva
 kostel sv. Vavřince
 Pařízek
 Křižánky
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jiří
 Humprecht
 Alainova věž
 Kozlov
 Volanice
 skalní město Apolena
 kostel sv. Matouše
 Vlčí Pole
 Dřevěnice
 Tábor
 obecní studna
 Nebákov
 Bradlec
 dům č. p. 14
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Trosky
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 Kovač
 skalní mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Kláštenec
 Semtinská lípa
 socha sv. Václava
 Kamenice
 kostel sv. Štěpána
 mariánský sloup
 radnice
 Vysoké Veselí
 Domousnice
 Konecchlumí
 Stav
 Kumburk
 Lomnice nad Popelkou
 Kost
 hradní pivovar
 Pekařova brána
 kostel sv. Václava
 Mokřice
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 panský dvůr Zájezd
 Sekeřice
 Sekeřice
 Ujkovice
 Řezníčkova vila
 Hrubá Skála
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 Adamovo lože
 socha sv. Prokopa
 Mariánská vyhlídka
 Radeč
 Staré Smrkovice
 kostel sv. Václava
 Chotělice
 kostel sv. Vavřince
 Belvín
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 venkovská usedlost
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 13392
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama