Reliéfní náznaky tvrze, nedávno částečně srovnané se zemí
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od jihovýchodu na místo, kde stávala tvrz.
© Roman Řezáč 06/2006
Terénní náznaky tvrze se nachází na východním, značně stoupajícím konci obce, ve svahu nad krátkou, ale strmou přírodní strží. Její situování, kdy ji stavebník vyřízl do svahu není tak neobvyklá, podobně byla situována například tvrz Buk či Nevojice. Nechybělo mnoho a tvrziště se dalo považovat za zcela zaniklé bez známek po její existenci. Jako poslední za to můžou terénní úpravy provedené majitelem v sedmdesátých létech minulého století, který z místa odvezl (dle údajů M.Plačka) asi 150 m3 zeminy. Tvrz měla klasický, patrně pravidelný okrouhlý tvar, s centrálním pahorkem, obtočeným příkopem a vnějším valem. Vzhledem k situování nad strží je docela možné, že na této, jihozápadní straně příkop ani být nemusel, byl by zdá se zbytečný, protože příroda poskytla sama mnohem lepší ochranu. O té se nedá mluvit na východní straně, kde terén stoupá a tvrz byla tak snadno od tohoto směru ohrozitelná. Vzhledem k tomu, že došlo k odvozu zeminy, je dnes centrální pohorek odtěžený, přesto je na jihovýchodě nepatrná, asi 10 m dlouhá vyvýšenina ledvinovitého tvaru, asi jen 40 cm vysoká, patrně ještě jeho malý pozůstatek. V době mé návštěvy se i tak z něj viditelně odkrajuje hlína a za chvíli zmizí zcela. Jediným pozůstatkem po tvrzišti je tak východní zaříznutí do svahu, tedy oblouk vnější strany příkopu. Ten je dost výrazný a asi 3 m vysoký. Na jihu se také jeví krátký úsek vnějšího valu, který snad obíhal z vnější strany kolem celého příkopu. Šířka příkopu a rozměry centrálního pahorku se dnes dají jen odhadovat a vychází přibližně na 10 m šířky příkopu a na pahorek by zbyl asi 20 m průměr. Na srovnané ploše tvrziště dnes stojí stavení č.p.18, ve tvaru L a jihozápadní části ještě samostatný dům. Jen několik metrů severně od stavení pramení ve svahu potůček, o jeho případném využití v době existence tvrze patrně není pochyb. Pro případné návštěvníky jen malé upozornění,…  číst dále
Roman Řezáč, 24.6. 2006
historie

Nejstarší zmínkou o vesnici je deskový zápis z roku 1349, podle něhož je Oneš ze Slavkova společný na své zboží s matkou Bětkou. Ke statku patřilo i Brusné, na němž a na Slavkově v roce 1358 zapsal Oneš věno své manželce Anně (ZDO I, č.122 a č. 577). O sedm let později podlehl tlaku Bočka z Kunštátu, který v Hostýnských vrších hodlal zřídit další rodové dominium, a prodal mu obě vsi i s tvrzí ve Slavkově k nově budovanému hradu Obřany. Lze očekávat rychlé opuštění tvrze, neboť při vynuceném odprodeji obřanského panství markraběti v roce 1373 se uvádí jen celá ves Slavkov a tvrz se nejmenuje ani v dalších zápisech o zboží, jehož součástí nadále zůstala (ZDO I, č. 929; II, č. 307; X, č. 640; srov. Štěpán 1982; 1983).

Roman Řezáč (citace z:Plaček, M., Nové a revidované lokality 2005), 24.6. 2006

Půdorys místa


M.Plaček, Nové a revidované lokality 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Slavkov pod Hostýnem

Místa v okolí

 Hostýn
 Hostýn
 Chlum
 kostel sv. Jiljí
 Křídlo
 Chvalčov
 Skalný
 Chvalčov
 Obřany
 Kasařov
 Loukov
 hraniční kameny
 Hrádek u Přílep
 Prusinovice
 Libosváry
 kostel sv. Kateřiny
 Dobrotice
 Přílepy
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Holešov
 pivovar
 židovský hřbitov
 morový sloup
 Šachova synagoga
 Horní Újezd
 Lhotsko
 smírčí kříž
 Kostelec u Holešova
 Lukov
 Šaumburk
 Nahošovice
 Komárno
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 kostel sv. Floriána
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Kostelec u Holešova
 Všechovice
 Domaželice
 Rymice
 Oprostovice
 Rajnochovice
 Žeranovice
 Rymice
 Rymice
 Čechy
 Šišma
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Hradčany
 Hradiště
 Količín
 Kladníky
 Prusy
 Loučka
 Štípa
 Pavlovice u Přerova
 Kladníky
 Malhotice
 Pavlovice u Přerova
 Janůvka
 Hošťálková
 Malhotice
 Podolí
 Přestavlky
 evangelický kostel
 Přestavlky
 Želatovice
 Dobrčice
 Hlinsko
 Štulbach
 Kelč
 kostel sv. Kunhuty
 Švédské šance
 Kurovice
 Mysločovice
 mlýnský náhon
 Skalička
 Kladeruby
 Prosenice
 Tlumačov
 Kvasice
Základní informace místa
ID místa: 4332
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama