Reliéfní náznaky tvrze, nedávno částečně srovnané se zemí
Hlavní obrázek místa
Slavkov pod Hostýnem - foto lokality hrádku
© Karel Světlík, 01/2010
Terénní náznaky tvrze se nachází na východním, značně stoupajícím konci obce, ve svahu nad krátkou, ale strmou přírodní strží. Její situování, kdy ji stavebník vyřízl do svahu není tak neobvyklá, podobně byla situována například tvrz Buk či Nevojice. Nechybělo mnoho a tvrziště se dalo považovat za zcela zaniklé bez známek po její existenci. Jako poslední za to můžou terénní úpravy provedené majitelem v sedmdesátých létech minulého století, který z místa odvezl (dle údajů M.Plačka) asi 150 m3 zeminy. Tvrz měla klasický, patrně pravidelný okrouhlý tvar, s centrálním pahorkem, obtočeným příkopem a vnějším valem. Vzhledem k situování nad strží je docela možné, že na této, jihozápadní straně příkop ani být nemusel, byl by zdá se zbytečný, protože příroda poskytla sama mnohem lepší ochranu. O té se nedá mluvit na východní straně, kde terén stoupá a tvrz byla tak snadno od tohoto směru ohrozitelná. Vzhledem k tomu, že došlo k odvozu zeminy, je dnes centrální pohorek odtěžený, přesto je na jihovýchodě nepatrná, asi 10 m dlouhá vyvýšenina ledvinovitého tvaru, asi jen 40 cm vysoká, patrně ještě jeho malý pozůstatek. V době mé návštěvy se i tak z něj viditelně odkrajuje hlína a za chvíli zmizí zcela. Jediným pozůstatkem po tvrzišti je tak východní zaříznutí do svahu, tedy oblouk vnější strany příkopu. Ten je dost výrazný a asi 3 m vysoký. Na jihu se také jeví krátký úsek vnějšího valu, který snad obíhal z vnější strany kolem celého příkopu. Šířka příkopu a rozměry centrálního pahorku se dnes dají jen odhadovat a vychází přibližně na 10 m šířky příkopu a na pahorek by zbyl asi 20 m průměr. Na srovnané ploše tvrziště dnes stojí stavení č.p.18, ve tvaru L a jihozápadní části ještě samostatný dům. Jen několik metrů severně od stavení pramení ve svahu potůček, o jeho případném využití v době existence tvrze patrně není pochyb. Pro případné návštěvníky jen malé upozornění,…  číst dále
Roman Řezáč, 24.6. 2006
historie

Nejstarší zmínkou o vesnici je deskový zápis z roku 1349, podle něhož je Oneš ze Slavkova společný na své zboží s matkou Bětkou. Ke statku patřilo i Brusné, na němž a na Slavkově v roce 1358 zapsal Oneš věno své manželce Anně (ZDO I, č.122 a č. 577). O sedm let později podlehl tlaku Bočka z Kunštátu, který v Hostýnských vrších hodlal zřídit další rodové dominium, a prodal mu obě vsi i s tvrzí ve Slavkově k nově budovanému hradu Obřany. Lze očekávat rychlé opuštění tvrze, neboť při vynuceném odprodeji obřanského panství markraběti v roce 1373 se uvádí jen celá ves Slavkov a tvrz se nejmenuje ani v dalších zápisech o zboží, jehož součástí nadále zůstala (ZDO I, č. 929; II, č. 307; X, č. 640; srov. Štěpán 1982; 1983).

Roman Řezáč (citace z:Plaček, M., Nové a revidované lokality 2005), 24.6. 2006

Půdorys místa


M.Plaček, Nové a revidované lokality 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Slavkov pod Hostýnem

Místa v okolí

 Hostýn
 Hostýn
 Chlum
 Panský mlýn
 Křídlo
 kostel sv. Jiljí
 Chvalčov
 Skalný
 Chvalčov
 Obřany
 Kasařov
 Loukov
 Hrádek u Přílep
 hraniční kameny
 Prusinovice
 Libosváry
 Dobrotice
 kostel sv. Kateřiny
 Přílepy
 zvonice
 Dřevohostice
 Holešov
 pivovar
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 morový sloup
 Horní Újezd
 Lhotsko
 Kostelec u Holešova
 smírčí kříž
 Lukov
 Šaumburk
 Nahošovice
 Nový Šaumburk
 Komárno
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Floriána
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec u Holešova
 Všechovice
 Domaželice
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Rymice
 Oprostovice
 Žeranovice
 Rymice
 Rymice
 Šišma
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Čechy
 Hradčany
 Hradiště
 Količín
 Kladníky
 Prusy
 Loučka
 Štípa
 Pavlovice u Přerova
 Pavlovice u Přerova
 Kladníky
 Malhotice
 Janůvka
 Hošťálková
 Malhotice
 Přestavlky
 Podolí
 Želatovice
 evangelický kostel
 Přestavlky
 Dobrčice
 Hlinsko
 Kelč
 Štulbach
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Švédské šance
 Mysločovice
 mlýnský náhon
 Skalička
 Kladeruby
 Prosenice
 Tlumačov
 Kvasice
Základní informace místa
ID místa: 4332
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama