Chátrající budova renes. tvrze postavené asi Janem ml. z Valdštejna mezi lety 1571–1574. Počátkem třicetileté války připojeno k Valdštejnovu velišskému panství, později přechází na rod Schliků. Po postavení zámku (1715–1717) tvrz sloužila pro ubytování úředníků velkostatku a státního statku.
Hlavní obrázek místa
Budova tvrze
© Petr Nožička 02/2011
V roce 1360 se poprvé zmiňuje ves Jičíněves, a to v přídomku svého majitele Diviše z Jičíněvsi. Od roku 1403 se uvádí jako majitel Otík z Labouně a z Dřevěnice, roku 1436 se zde uvádí Václav Haléř z Jičíněvsi. V roce 1540 kupuje Jičíněves od opatrovnice nezletilého Viléma Otmara z Holohlav, Barbora z Boskovic (manželka Jiříka z Valdštejna a na Bradlci). Po Barboře z Boskovic dědí Jičíněves její vnuk Jan mladší z Valdštejna, který zde mezi roky 1571–1574 sídlí a pravděpodobně je zároveň stavebníkem tvrze. Počátkem třicetileté války připojuje Albrecht z Valdštejna Jičíněves k velišskému panství, které po jeho smrti přechází na rod Šliků. Kolem roku 1670 je Jičíněves prodána Zumsandovi ze Sandbergu hrabětem Františkem Arnoštem Šlikem s podmínkou předkupního práva, které je využito synem Františka Arnošta, Františkem Josefem Šlikem v roce 1686, Jičíněves je koupena zpět od Jana Jindřicha Zumsanda a znovu připojena k panství Veliš. V letech 1715–1717 byl vystavěn nedaleko zámek a tvrz dál sloužila jako ubytování úředníků velkostatku, dále zde byly byty zaměstnanců státního statku. Dnes je opuštěná a chátrá.
Petr Nožička, čerpáno z: Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku VI, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 28.3. 2012
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Jičíněves

Místa v okolí

 Jičíněves
 kostel sv. Matouše
 Milíčeves
 kostel sv. Václava
 Češovské valy
 Veliš
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Tuř
 Volanice
 Loreta
 Vokšice
 Údrnice
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Marka
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 palmový skleník
 Kopidlno
 Valdická brána
 kostel sv. Václava
 popravčí kámen
 děkanství
 synagoga
 vodárenská věž
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Čeřov
 Čeřovka
 Nadslav
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Ducha
 Staré Hrady
 Ostružno
 kostel sv. Jiří
 Sekeřice
 Kovač
 Sekeřice
 Brada
 Milkovice
 Železnice
 Konecchlumí
 Kamenice
 kostel sv. Jiljí
 Prachovské skály
 kostel sv. Jiří
 Železnice
 Dřevěnice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 kostel sv. Jiljí
 Dětenice
 Muzeum piva
 Chotělice
 Staré Smrkovice
 Pařez
 Obora
 kostel sv. Prokopa
 Mackov
 Hlušice
 Sobčice
 Lavice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Spařence
 kostel sv. Stanislava
 Mokřice
 Smidary
 Stav
 Mlázovice
 Bradlec
 Křižánky
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Choteč
 Rožďalovice
 sloup jezuity Burnatia
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 kostel sv. Havla
 Alainova věž
 Podlesí
 Tábor
 Kozlov
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Kumburk
 Vlčí Pole
 Pařízek
 stará radnice
 mariánský sloup
 Humprecht
 zvonička
 dub červený
 Skřivany
 skalní město Apolena
 kostel sv. Václava
 Dymokury
 Sloupno
 obecní studna
 dům č. p. 14
 Nebákov
 boží muka
 Kuncberk
 skalní mlýn
 Husův sbor
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Semtinská lípa
 kostel sv. Mikuláše
 Křinec
 Nový Bydžov
 kostel sv. Jiljí
 smírčí kříž
 Kost
 hradní pivovar
Základní informace místa
ID místa: 10760
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 25.6.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama