Na hřbitově raně gotický kostel Nalezení sv. Kříže z pol. 14. stol. s barokně upravenou lodí. Jednolodní stavba s mohutnou hranolovou věží před západním průčelím, v ní zachována střílnová okénka. V interiéru dva gotické hrotité portály, sanktuarium, sedile. Zařízení kostela nyní pseudoslohové.
Hlavní obrázek místa
Kostel Zliv
© Jiří Špaček, 06/2016
Vesnička Zliv má dnes jen asi 50 obyvatel a je místní částí města Libáň. Její historie je však dlouhá, neboť r. 1327 se podle ní psal Jaroslav ze Zlivi a ještě o století dříve tu již stál kostel. Zliv leží na silnici II/280 spojující Libáň a Kopidlno, a to asi 2 km jihovýchodně od vlastní Libáně. Turistické značky se vsi vyhýbají stejně jako železnice a značené cyklotrasy.
25.6. 2016
historie

Vesnička Zliv je dnes malá a bezvýznamná, ve středověku však byla centrem panství, které je prvně doloženo r. 1327 v přídomku Jaroslava ze Zlivi. Na severním okraji vsi na malé vyvýšenině se hřbitovem stojí kostel, vedle něhož stávala gotická tvrz z počátku 15. stol. Tvrz je prvně doložena r. 1422, když však r. 1525 byla se dvorem a vsí prodána ke starohradskému panství, přestala být panským sídlem a zanikla. V 70. letech 19. století byly při stavbě silnice, která obloukem obchází kostel se hřbitovem, nalezeny zbytky základového zdiva této tvrze. Od té doby se již žádné její stavební pozůstatky nezachovaly. Na hřbitově stále stojí kostel Nalezení sv. Kříže, jehož vznik je nyní datován do doby kolem roku 1340. Snad kolem roku 1400 byla přistavěna věž, další úpravy proběhly snad před třetinou 16. století (jižní portál a okna lodi) a v baroku (podvěží, kruchta). V základě je to jednolodní gotická stavba s obdélnou sakristií na severní…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4, Academia 1982; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI, Svoboda 1989), 25.6. 2016

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Zliv

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Ducha
 Údrnice
 kostel sv. Martina
 Staré Hrady
 Milkovice
 popravčí kámen
 Dětenice
 Muzeum piva
 stará radnice
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 Kopidlno
 palmový skleník
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Vojtěcha
 Nadslav
 kostel sv. Prokopa
 Křižánky
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Jičíněves
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Jičíněves
 Spařence
 Veliš
 židovský hřbitov
 Vlčí Pole
 Ostružno
 Češovské valy
 Domousnice
 Ujkovice
 Vokšice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Štěpána
 Lavice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 zvonice
 Mackov
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Kuncberk
 venkovská usedlost
 Milíčeves
 Valdická brána
 Křinec
 stará radnice
 synagoga
 vodárenská věž
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Prachovské skály
 Volanice
 Humprecht
 Dymokury
 Mcely
 Pařez
 Čeřovka
 Čeřov
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Sekeřice
 Brada
 Sekeřice
 Tuř
 Čtvrtě
 boží muka
 obecní studna
 skalní mlýn
 dům č. p. 14
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matouše
 Újezdec u Pěčic
 Pařízek
 Valdštejnská lodžie
 Lužické hradiště
 kostel sv. Václava
 Semtinská lípa
 kostel sv. Prokopa
 Vysoké Veselí
 Kost
 hradní pivovar
 kostel sv. Martina
 panský dvůr Zájezd
 Chvistonosy
 Sukorady
 pomník Helma
 Romanka
 kostel sv. Václava
 Železnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Hlušice
 Železnice
 Nový Ronov
 Solec
 rozhledna Čížovka
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 Soleček
 U tří mostů
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Bradlec
 Kněžmost
 radnice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost-děkanství Libáň
T. G. Masaryka 1
507 23 Libáň
Tel: 493 598 136
Základní informace místa
ID místa: 12906
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama