Původně gotický kostel ze 13. stol., barokně přestavěn pravděpodobně v letech 1674–1677. V r. 1792 upraven pozdně barokně. Jednolodní stavba obdélníkového půdorysu s trojboce uzavřeným presbytářem. Před západním průčelím hranolová věž. Původně farní, nyní filiální kostel.
Hlavní obrázek místa
kostel a márnice
© Jiří Čížek 04/2009
Malá ves Hradíšťko leží na návrší nad levým břehem Cidliny a je doložena od r. 1384 i s dominantním kostelem. Dnes je to osada asi s dvacítkou obyvatel, která je místní částí obce Žeretice, ležící na opačném břehu řeky. Hradíšťko se nachází na vedlejší silnici asi 2 km severně od města Vysoké Veselí. Asi 3,5 km dále na severovýchod je nejbližší železniční zastávka Butoves na trati 041 z Hradce Králové do Jičína. Kostel sv. Matouše na nejvyšším místě vsi je zdaleka viditelný.
30.10. 2017
historie

Jako gotický kostelík je prvně zmiňován již r. 1384. Barokně byl přestavěn pravděpodobně v letech 1674–1677 a r. 1792 proběhla významná pozdně barokní úprava. Kostel je jednolodní orientovaná stavba obdélníkového půdorysu s trojboce uzavřeným presbytářem. Před západním průčelím se tyčí hranolová věž s hlavním vchodem. Presbytář je sklenut valeně s konchou v závěru, loď pak valeně s výsečemi. Triumfální oblouk je půlkruhový. Strop kostela je vyzdoben štuky a malbami z konce 17. stol. Vnitřní zařízení je vesměs rokokové z doby kolem poloviny 18. stol. Hlavní oltář je opatřen obrazem z 2. poloviny 19. stol. Dva boční oltáře z 1. poloviny 18. stol. nesou obrazy českých malířů Jana Jiřího Köppela (1700-1769) a Josefa Kramolína (1730-1802). Další dva boční oltáře v lodi pocházejí z 50. let 18. stol. Mramorová kropenka je datována rokem 1674. Kostel sv. Matouše stojí na funkčním hřbitově, v jehož rohu se nachází…  číst dále

Podle UPČ1-467 Vlky, 26.4. 2009

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Hradíšťko

Místa v okolí

 Vysoké Veselí
 Volanice
 Milíčeves
 Tuř
 Staré Smrkovice
 Kovač
 kostel sv. Václava
 Chotělice
 Obora
 Češovské valy
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Jičíněves
 Konecchlumí
 kostel sv. Prokopa
 Jičíněves
 Sobčice
 Kamenice
 kostel sv. Stanislava
 Sekeřice
 kostel sv. Jiří
 Smidary
 Sekeřice
 kostel sv. Matouše
 Podlesí
 kostel sv. Vavřince
 Mlázovice
 kostel sv. Mikuláše
 Hradišťko
 Ostroměř
 Hlušice
 kostel sv. Václava
 Choteč
 Valdická brána
 Myštěves
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 kostel sv. Vojtěcha
 Veliš
 kaple sv. Marka
 Čeřov
 vodárenská věž
 Skřivany
 Dřevěnice
 Valdštejnská lodžie
 Čeřovka
 Vysoká
 Holovousy
 Mokřice
 kostel sv. Jiří
 Vokšice
 palmový skleník
 Chloumky
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Sloupno
 Loreta
 popravčí kámen
 kostel sv. Martina
 Stav
 Údrnice
 Železnice
 Bašnice
 Husův sbor
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Nový Bydžov
 Železnice
 Lázně Bělohrad
 kostel sv. Prokopa
 Brada
 Nadslav
 radnice
 Bradlec
 kostel sv. Ducha
 Hořice
 Hořice
 Ostružno
 kostel sv. Martina
 smírčí kříž
 Libeň
 Prachovské skály
 Hrádek u Vřesníka
 Pařez
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Pecka
 Mackov
 mariánský sloup
 Nechanice
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Vysoké Veselí
Zahraničních hrdinů 139
507 03 Vysoké Veselí
Tel: 493 592 226
http://www.veselefarnosti.cz
Základní informace místa
ID místa: 7714
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama