Původně gotický kostel ze 13. stol., barokně přestavěn pravděpodobně v letech 1674–1677. V r. 1792 upraven pozdně barokně. Jednolodní stavba obdélníkového půdorysu s trojboce uzavřeným presbytářem. Před západním průčelím hranolová věž. Původně farní, nyní filiální kostel.
Hlavní obrázek místa
kostel a márnice
© Jiří Čížek 04/2009
Malá ves Hradíšťko leží na návrší nad levým břehem Cidliny a je doložena od r. 1384 i s dominantním kostelem. Dnes je to osada asi s dvacítkou obyvatel, která je místní částí obce Žeretice, ležící na opačném břehu řeky. Hradíšťko se nachází na vedlejší silnici asi 2 km severně od města Vysoké Veselí. Asi 3,5 km dále na severovýchod je nejbližší železniční zastávka Butoves na trati 041 z Hradce Králové do Jičína. Kostel sv. Matouše na nejvyšším místě vsi je zdaleka viditelný.
30.10. 2017
historie

Jako gotický kostelík je prvně zmiňován již r. 1384. Barokně byl přestavěn pravděpodobně v letech 1674–1677 a r. 1792 proběhla významná pozdně barokní úprava. Kostel je jednolodní orientovaná stavba obdélníkového půdorysu s trojboce uzavřeným presbytářem. Před západním průčelím se tyčí hranolová věž s hlavním vchodem. Presbytář je sklenut valeně s konchou v závěru, loď pak valeně s výsečemi. Triumfální oblouk je půlkruhový. Strop kostela je vyzdoben štuky a malbami z konce 17. stol. Vnitřní zařízení je vesměs rokokové z doby kolem poloviny 18. stol. Hlavní oltář je opatřen obrazem z 2. poloviny 19. stol. Dva boční oltáře z 1. poloviny 18. stol. nesou obrazy českých malířů Jana Jiřího Köppela (1700-1769) a Josefa Kramolína (1730-1802). Další dva boční oltáře v lodi pocházejí z 50. let 18. stol. Mramorová kropenka je datována rokem 1674. Kostel sv. Matouše stojí na funkčním hřbitově, v jehož rohu se nachází…  číst dále

Podle UPČ1-467 Vlky, 26.4. 2009

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Hradíšťko

Místa v okolí

 Vysoké Veselí
 Volanice
 Milíčeves
 Tuř
 Staré Smrkovice
 Kovač
 kostel sv. Václava
 Chotělice
 Obora
 Češovské valy
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Jičíněves
 Konecchlumí
 kostel sv. Prokopa
 Jičíněves
 Sobčice
 Kamenice
 kostel sv. Stanislava
 Sekeřice
 kostel sv. Jiří
 Smidary
 Sekeřice
 kostel sv. Matouše
 Podlesí
 kostel sv. Vavřince
 Mlázovice
 kostel sv. Mikuláše
 Hradišťko
 Ostroměř
 Hlušice
 kostel sv. Václava
 Choteč
 Valdická brána
 Myštěves
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 kostel sv. Vojtěcha
 Veliš
 kaple sv. Marka
 Čeřov
 Skřivany
 Dřevěnice
 Valdštejnská lodžie
 Čeřovka
 Vysoká
 Holovousy
 Mokřice
 kostel sv. Jiří
 Vokšice
 palmový skleník
 Chloumky
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Sloupno
 Loreta
 popravčí kámen
 kostel sv. Martina
 Stav
 Údrnice
 Železnice
 Bašnice
 Husův sbor
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Nový Bydžov
 Železnice
 Lázně Bělohrad
 kostel sv. Prokopa
 Brada
 Nadslav
 radnice
 Bradlec
 kostel sv. Ducha
 Hořice
 Hořice
 Ostružno
 kostel sv. Martina
 smírčí kříž
 Libeň
 Prachovské skály
 Hrádek u Vřesníka
 Pařez
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Pecka
 Mackov
 mariánský sloup
 Nechanice
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Vysoké Veselí
Zahraničních hrdinů 139
507 03 Vysoké Veselí
Tel: 493 592 226
http://www.veselefarnosti.cz
Základní informace místa
ID místa: 7714
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama