Kostel ve Slovči doložen od r. 1278. Gotická stavba r. 1711 nahrazena novou barokní s dřevěnou zvonicí, zbořenou r. 1872. Nynější novorománská stavba dokončena r. 1886, zařízení novorománské z doby stavby. Filiální kostel ve farnosti Městec Králové.
Hlavní obrázek místa
Sloveč - kostel
© Jiří Špaček, 09/2016
Obec Sloveč je prvně zmiňována již r. 1278 a v současnosti má asi 400 obyvatel. Severojižním směrem jí prochází silnice II/328 z Jičíněvsi do Kolína. Sloveč leží mimo značené turistické trasy i železniční síť. Nejbližší nádraží Městec Králové na regionální trati 062 z Chlumce nad Cidlinou do Křince leží asi 3 km jihozápadně. Dominantní novorománský kostel sv. Martina se nachází na hřbitově v centru obce. Před hřbitovem je také hodnotná socha Panny Marie s Jezulátkem z r. 1875.
19.9. 2016
historie

Ves Sloveč je poprvé připomínána v r. 1278, kdy odtud byly brány desátky. Ve 14. stol. patřila klášteru křižovníků v Praze na Zderaze. Po husitských válkách byla v držení drobné šlechty a královské komory. Od poloviny 16. stol. byla Sloveč součástí králové-městeckého panství a poté i dymokurského. Ve středu obce stojí kostel zasvěcený svatému Martinu. Původní kostel spravovali od 14. stol. křižovníci. Během staletí však zpustl. V r. 1711 byl postaven nový s dřevěnou zvonicí, ale i ten byl zbořen v r. 1872. Nynější novorománská stavba byla dokončena v r. 1886 stavitelem Aloisem Marešem. Vnitřní zařízení kostela je také novorománské, vesměs od J. Stoklasy st. Z původní stavby je uchován pod kruchtou obraz sv. Anny z 2. poloviny 18. stol., snad z dílny Ignáce Raaba. Varhany, a to stroj i skříň dodala firma Vanický v době stavby. Na věži jsou hodiny s ciferníkem natočeným směrem k polím, aby…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 19.9. 2016

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Sloveč

Místa v okolí

 synagoga
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Vlkov nad Lesy
 Bolice
 Hlušice
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Sekeřice
 kostel sv. Václava
 Sekeřice
 Stará Báň
 kostel sv. Havla
 Mastnice
 Dymokury
 Choťovice
 Korce
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 panský dvůr
 kostel sv. Vavřince
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 kaple sv. Marka
 Češovské valy
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Prokopa
 palmový skleník
 Kopidlno
 Husův sbor
 děkanství
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Karlova Koruna
 stará radnice
 Nový Bydžov
 synagoga
 popravčí kámen
 Luková
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Voršily
 rozhledna Pod Strání
 Volanice
 Sloupno
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Stanislava
 evangelický kostel
 Smidary
 Mlékosrby
 Skřivany
 kostel sv. Vavřince
 Vysoké Veselí
 Hradišťko
 Chotělice
 kostel sv. Jiljí
 Kuncberk
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Křinec
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Kosice
 Přestavlky
 kostel sv. Matouše
 Libice nad Cidlinou
 kostel sv. Jiří
 venkovská usedlost
 Staré Smrkovice
 Žižkův pramen
 Klamoš
 pramen Trnka
 vodárenská věž
 Podlesí
 Ohnišťany
 pomník J. E. Purkyně
 kostel sv. Václava
 Riegrův pramen
 špitál Kunhuta
 děkanství
 květinové hodiny
 socha sv. Václava
 Svatojánský pramen
 Obereignerova vila
 vila Kouřimka
 Eliščin pramen
 zdymadlo Poděbrady
 stará radnice
 Bülowův pramen
 kamenná kašna
 mariánský sloup
 Poděbrady
 Zámecký pramen
 Nová radnice
 inundanční most
 Obora
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Městec Králové
Přemysla Otakara II. 23
289 03 Městec Králové
Tel: 604 754 391
http://www.farnostmestec.cz
fara@farnostmestec.cz
Základní informace místa
ID místa: 13093
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama