Kostel na místě původního gotického kostela postaven v letech 1761–1763 hraběnkou Annou Šlikovou. Nekolikrát stavebně upravován. Kolem kostela hřbitov obehnaný rokokovou zdí z r. 1761. Dřevěná zvonice pochází z poslední čtvrtiny 17. století.
Hlavní obrázek místa
kostel ve Slatiňanech
© Jiří Čížek 03/2009
Na místě původního gotického kostela na návrší uprostřed vsi postavený letech 1761–1763 hraběnkou Annou Šlikovou kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kostel byl několikrát stavebně upravován a opravován. V roce 1869 byla upravena lucerna báně, v roce 1944 proběhla větší obnova. Kostel má rokokový ráz s výraznými gotizujícími prvky. Při stavbě bylo použito obvodových zdí starého kostela. Kostel je jednolodní stavba, která má téměř čtvercový půdorys s venkovním polygonálním a vnitřně segmentově uzavřeným presbytářem s obdélníkovou sakristií a oratoří v patře. Na všech nárožích při stěnách lodi můžete spatřit opěráky zakončené barokními volutami. Kolem kostela je hřbitov obehnaný rokokovou zdí postavenou v roce 1761. Na hřbitově bývaly 4 kaple, které byly zbořeny v roce 1854 – kromě jedné, která byla využívána jako márnice. Dřevěná zvonice pochází z poslední čtvrtiny 17. století.
JC podle Umělecké památky Čech, 15.3. 2009
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Slatiny

Místa v okolí

 Milíčeves
 Jičíněves
 Jičíněves
 Volanice
 kostel sv. Matouše
 Tuř
 Češovské valy
 kostel sv. Matouše
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Kovač
 Veliš
 Valdická brána
 Sekeřice
 synagoga
 Vokšice
 Sekeřice
 kaple sv. Marka
 vodárenská věž
 Konecchlumí
 kostel sv. Vojtěcha
 Kamenice
 Loreta
 palmový skleník
 kostel sv. Martina
 Čeřov
 Čeřovka
 Kopidlno
 stará radnice
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 Staré Smrkovice
 popravčí kámen
 Chotělice
 Údrnice
 Obora
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 Dřevěnice
 Smidary
 kostel sv. Jiří
 Železnice
 Hlušice
 Nadslav
 Mlázovice
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Jiljí
 Brada
 Mokřice
 Podlesí
 Ostružno
 Železnice
 Choteč
 kostel sv. Jiří
 Staré Hrady
 Stav
 Hradišťko
 Ostroměř
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Prachovské skály
 Milkovice
 Bradlec
 Skřivany
 Myštěves
 Holovousy
 Chloumky
 Pařez
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Sloupno
 Vysoká
 Kumburk
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Mackov
 Husův sbor
 synagoga
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Lavice
 sloup jezuity Burnatia
 Nový Bydžov
 Lázně Bělohrad
 Spařence
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Pařízek
 zvonička
 dub červený
 Dymokury
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Nebákov
Základní informace místa
ID místa: 7552
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama