Tvrziště v J části vsi na zahradě č.p.10. První zmínka o vsi je z r. 1386, kdy část patří Bohuňkovi Křepelkovi ze Sekeřic. Další část patřila do husitských válek klášteru na Zderaze, dále Voděradským ze Sekeřic. V r. 1518 Jan Litoborský z Chlumu prodává pustou tvrz, dvůr a ves Vilémovi z Pernštejna.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 12/2016
Tvrziště je elipsovitého tvaru obklopené příkopem, jenž je v západní části chráněn vnějším valem. Archeologické nálezy dokládají existenci ve 14. století.
31.10. 2017
historie

Ves byla rozdělena na několik částí, to potvrzuje i existence terénních pozůstatků dvou panských sídel. První zmínka o vsi je z roku 1386, kdy část patřila Bohuňkovi Křepelkovi ze Sekeřic. Dalším majitelem této části byl Myslibor ze Sekeřic, uváděný v letech 1393-1400 a v roce 1407 Mach ze Sekeřic. Jiná část obce byla prodána v roce 1393 Machem z Chotělic Zbyňkovi Mikulášovi z Kněžic. Další část vsi patřila do husitských válek klášteru na Zderaze. Během husitských válek se stává majetkem zakladatelů rodu Voděradských ze Sekeřic, bratrů Jana a Ota. Další zmínka je z roku 1518, kdy Jan Litoborský z Chlumu prodává pustou tvrz, dvůr a ves Sekeřice Vilémovi z Pernštejna. Nelze určit, které tvrze se prodej týkal.

Petr Nožička, čerpáno z:Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 31.10. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Sekeřice

Místa v okolí

 Sekeřice
 Hlušice
 kostel sv. Václava
 Češovské valy
 Volanice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Stanislava
 Chotělice
 kostel sv. Vojtěcha
 Smidary
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Sloupno
 Skřivany
 Husův sbor
 palmový skleník
 radnice
 Vlkov nad Lesy
 Kopidlno
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 synagoga
 Nový Bydžov
 Staré Smrkovice
 Jičíněves
 Jičíněves
 Milíčeves
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Podlesí
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Tuř
 židovský hřbitov
 Obora
 kostel sv. Martina
 Luková
 Údrnice
 Libeň
 Myštěves
 Mlékosrby
 kostel sv. Prokopa
 Kovač
 Sobčice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Vysoká
 Bolice
 Dymokury
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 sušárna čekanky
 Konecchlumí
 Barchůvek
 zvonička
 dub červený
 Veliš
 Karlova Koruna
 kostel sv. Ducha
 loretánská kaple
 Kamenice
 Kozelkova vila
 Hradišťko
 Stará Báň
 kostel sv. Voršily
 kostel sv. Havla
 Loreta
 Přestavlky
 Ostroměř
 Chlumec nad Cidlinou
 Mastnice
 Staré Hrady
 Kosice
 Barchov
 Mlázovice
 kostel sv. Prokopa
 Holovousy
 Milkovice
 Nadslav
 Babice
 Chloumky
 Obědovice
Základní informace místa
ID místa: 13623
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.7.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama