Barokní kostel Rozeslání sv. apoštolů na starém hřbitově postaven v letech 1746-1748, opravován v letech 1817-1820 a 1844. Jednolodní obdélná stavba s pravoúhlým presbytářem a hranolovou věží před západním průčelím se zařízením vesměs barokním. Nyní filiální ve farnosti Městec Králové.
Hlavní obrázek místa
Chotěšice kostel
© Jiří Špaček, 06/2016
Starobylá obec Chotěšice je prvně zmiňována již r. 1199 v listině krále Přemysla Otakara I. Dnes má asi 300 obyvatel a leží na silnici III. třídy vedoucí od Rožďalovic k východu do Nového Bydžova, přičemž kříží silnice I/32 a II/328. Železnice stejně jako turistické nebo cyklistické značení se obci vyhýbají. Kostel Rozeslání sv. apoštolů se nachází na nízké vyvýšenině se starým hřbitovem při silnici na západním okraji zástavby.
15.6. 2016
historie

Gotický kostel v Chotěšicích je doložen již ve 14. stol., stával však západněji než ten dnešní a r. 1599 byl renesančně přestavován. Současný kostel Rozeslání sv. apoštolů je barokní z let 1746-1748. Opravován byl v letech 1817-1820 a 1844. Je to jednolodní obdélná stavba s pravoúhlým presbytářem a hranolovou věží před západním průčelím. Loď je plochostropá, zatímco presbytář je zaklenut plackou. Zařízení je vesměs barokní. Hlavní oltář z r. 1750 je doplněn dvěma anděly a sochami sv. Prokopa a Vojtěcha. Oltářní obraz pochází až z poloviny 19. stol. Boční oltář sv. Jana Nepomuckého je též z r. 1750, obraz je až z r. 1874. Druhý boční oltář Panny Marie byl zhotoven r. 1898 jako napodobenina protějšího a nese obraz z r. 1903 od Anastáze Papáčka. V lodi je ve skleněné skříni z r. 1761 uchovávána dřevořezba Korunování Panny Marie, patrně součást vybavení oltáře původního kostela z r. 1666. Barokní…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací na místní vývěsce), 15.6. 2016

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Chotěšice

Místa v okolí

 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Marka
 palmový skleník
 děkanství
 Dymokury
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 popravčí kámen
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Češovské valy
 židovský hřbitov
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Václava
 Kuncberk
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 kostel sv. Václava
 Bolice
 Hlušice
 Údrnice
 kostel sv. Martina
 venkovská usedlost
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Ducha
 evangelický kostel
 Volanice
 kostel sv. Matouše
 Jičíněves
 Jičíněves
 Vlkov nad Lesy
 Dětenice
 Muzeum piva
 Staré Hrady
 Mastnice
 Milkovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Krňovice
 Stará Báň
 pomník Janu Malátovi
 Romanka
 kostel sv. Prokopa
 Vysoké Veselí
 Nový Ronov
 Mcely
 evangelický kostel
 ZOO Chleby
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Matouše
 Milíčeves
 U tří mostů
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Choťovice
 Ujkovice
 Korce
 Křižánky
 Tuř
 židovský hřbitov
 Domousnice
 Žižkův pramen
 pramen Trnka
 Vlčí Pole
 pomník J. E. Purkyně
 vodárenská věž
 vila Kouřimka
 květinové hodiny
 Riegrův pramen
 děkanství
 socha sv. Václava
 Eliščin pramen
 Kovanice
 Obereignerova vila
 špitál Kunhuta
 Svatojánský pramen
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 Zámecký pramen
 Nová radnice
 Bülowův pramen
 kamenná kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Štěpána
 gloriet
 inundanční most
 Poděbrady
 Karlova Koruna
 židovský hřbitov
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Kovač
 Chlumec nad Cidlinou
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Městec Králové
Přemysla Otakara II. 23
289 03 Městec Králové
Tel: 604 754 391
http://www.farnostmestec.cz
fara@farnostmestec.cz
Základní informace místa
ID místa: 12890
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama