Tvrziště v údolí potoka na S vsi u č. 20, o níž je první zmínka r. 1386, kdy část patří Bohuňkovi Křepelkovi ze Sekeřic. Další část patřila do husitských válek klášteru na Zderaze, dále Voděradským ze Sekeřic. V r. 1518 Jan Litoborský z Chlumu prodává pustou tvrz, dvůr a ves Vilémovi z Pernštejna.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 11/2017
Tvrziště umístěné v údolí potůčku, který vytéká z rybníku umístěného nedaleko jižně a tvrziště obtéká ze západu. Je tvořeno oválným pahorkem na severovýchodní straně narušeným terénními úpravami. Pahorek je dokola obklopen pravděpodobně původně vodním příkopem, obklopeným na jihu a západě valem, který zanikl na severu při terénních úpravách. Na tvrzišti byly nalezeny zlomky vypálené mazanice, což naznačuje existenci dřevěných konstrukcí, zaniklých požárem.
31.10. 2017
historie

Ves byla rozdělena na několik částí, to potvrzuje i existence terénních pozůstatků dvou panských sídel. První zmínka o vsi je z roku 1386, kdy část patřila Bohuňkovi Křepelkovi ze Sekeřic. Dalším majitelem této části byl Myslibor ze Sekeřic, uváděný v letech 1393-1400 a v roce 1407 Mach ze Sekeřic. Jiná část obce byla prodána v roce 1393 Machem z Chotělic Zbyňkovi Mikulášovi z Kněžic. Další část vsi patřila do husitských válek klášteru na Zderaze. Během husitských válek se stává majetkem zakladatelů rodu Voděradských ze Sekeřic, bratrů Jana a Ota. Další zmínka je z roku 1518, kdy Jan Litoborský z Chlumu prodává pustou tvrz, dvůr a ves Sekeřice Vilémovi z Pernštejna. Nelze určit, které tvrze se prodej týkal.

31.10. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Sekeřice

Místa v okolí

 Sekeřice
 kostel sv. Václava
 Hlušice
 Češovské valy
 Volanice
 kostel sv. Vavřince
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Vojtěcha
 Chotělice
 Smidary
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 palmový skleník
 Kopidlno
 Sloupno
 Skřivany
 Husův sbor
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Staré Smrkovice
 Jičíněves
 Vlkov nad Lesy
 Jičíněves
 synagoga
 Milíčeves
 Nový Bydžov
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matouše
 Podlesí
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Tuř
 Obora
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Údrnice
 Myštěves
 kostel sv. Prokopa
 Luková
 Kovač
 Sobčice
 Libeň
 Mlékosrby
 Vysoká
 kostel sv. Mikuláše
 Dymokury
 kostel sv. Václava
 Bolice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Konecchlumí
 sušárna čekanky
 Veliš
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Ducha
 Barchůvek
 Kamenice
 Karlova Koruna
 loretánská kaple
 Loreta
 Hradišťko
 Kozelkova vila
 Ostroměř
 Stará Báň
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Voršily
 Staré Hrady
 Přestavlky
 Mastnice
 Barchov
 Kosice
 Mlázovice
 kostel sv. Prokopa
 Holovousy
 Milkovice
 Nadslav
 Chloumky
 Babice
 Obědovice
Základní informace místa
ID místa: 13624
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.7.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama