Tvrziště v údolí potoka na S vsi u č. 20, o níž je první zmínka r. 1386, kdy část patří Bohuňkovi Křepelkovi ze Sekeřic. Další část patřila do husitských válek klášteru na Zderaze, dále Voděradským ze Sekeřic. V r. 1518 Jan Litoborský z Chlumu prodává pustou tvrz, dvůr a ves Vilémovi z Pernštejna.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 11/2017
Tvrziště umístěné v údolí potůčku, který vytéká z rybníku umístěného nedaleko jižně a tvrziště obtéká ze západu. Je tvořeno oválným pahorkem na severovýchodní straně narušeným terénními úpravami. Pahorek je dokola obklopen pravděpodobně původně vodním příkopem, obklopeným na jihu a západě valem, který zanikl na severu při terénních úpravách. Na tvrzišti byly nalezeny zlomky vypálené mazanice, což naznačuje existenci dřevěných konstrukcí, zaniklých požárem.
31.10. 2017
historie

Ves byla rozdělena na několik částí, to potvrzuje i existence terénních pozůstatků dvou panských sídel. První zmínka o vsi je z roku 1386, kdy část patřila Bohuňkovi Křepelkovi ze Sekeřic. Dalším majitelem této části byl Myslibor ze Sekeřic, uváděný v letech 1393-1400 a v roce 1407 Mach ze Sekeřic. Jiná část obce byla prodána v roce 1393 Machem z Chotělic Zbyňkovi Mikulášovi z Kněžic. Další část vsi patřila do husitských válek klášteru na Zderaze. Během husitských válek se stává majetkem zakladatelů rodu Voděradských ze Sekeřic, bratrů Jana a Ota. Další zmínka je z roku 1518, kdy Jan Litoborský z Chlumu prodává pustou tvrz, dvůr a ves Sekeřice Vilémovi z Pernštejna. Nelze určit, které tvrze se prodej týkal.

31.10. 2017

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Sekeřice

Místa v okolí

 Sekeřice
 kostel sv. Václava
 Hlušice
 Češovské valy
 Volanice
 kostel sv. Vavřince
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Vojtěcha
 Chotělice
 Smidary
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 palmový skleník
 Kopidlno
 Sloupno
 Skřivany
 Husův sbor
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Staré Smrkovice
 Jičíněves
 Vlkov nad Lesy
 Jičíněves
 synagoga
 Milíčeves
 Nový Bydžov
 popravčí kámen
 Ohnišťany
 Drahoraz
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matouše
 Podlesí
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Tuř
 Obora
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Údrnice
 Myštěves
 kostel sv. Prokopa
 Luková
 Kovač
 Sobčice
 Libeň
 Mlékosrby
 Vysoká
 kostel sv. Mikuláše
 Dymokury
 kostel sv. Václava
 Bolice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Konecchlumí
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Veliš
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Ducha
 Barchůvek
 Kamenice
 Karlova Koruna
 Kosice
 loretánská kaple
 Hradišťko
 Loreta
 Kozelkova vila
 Ostroměř
 Stará Báň
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Voršily
 Staré Hrady
 Přestavlky
 Mastnice
 Barchov
 Mlázovice
 Kosice
 kostel sv. Prokopa
 Holovousy
 Milkovice
 Nadslav
 Chloumky
 Babice
 Obědovice
Základní informace místa
ID místa: 13624
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.7.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama