Tvrz prvně písemně připomínána r.1534. Za třicetileté války několikrát vypleněna, opravena až r.1643. R.1718 se stala sídlem hospodářské správy, nebyla udržována a r.1739 se uvádí jako zpustlá. Tehdy přestavěn na faru a takto sloužila až do r.1950.
Hlavní obrázek místa
Bývalá tvrz v Samšině
© Pavel Vítek 05/2007
Obec Samšina leží 10 km západně od Jičína. Nachází se asi 1 km severně od silnice I/16, Mladá Boleslav – Jičín. Dostupná je autobusy z Jičína. Obec se nachází na okraji CHKO Český ráj a nedaleko se rozprostírají turisticky atraktivní Prachovské skály. Tvrz stojí na nejvyšším místě obce, jižně od kostela. Je v soukromém vlastnictví a veřejnosti není přístupná.
Pavel Vítek, 5.5. 2007
popis

Původní patrová stavba tvrze byla v roce 1739 při přestavbě na faru snížena právě o první patro. Tím vznikla přízemní obdélníková budova, krytá valbovou střechou. V této podobě se v podstatě dochovala dodnes. Z původní tvrze se dochovaly valeně klenuté sklepy a část obvodového zdiva. Původní je rovněž renesanční portál.

Pavel Vítek, 5.5. 2007

historie

První písemná zmínka o obci je z roku 1352, kdy je zde uváděn farní kostel. Tvrz je ale připomínána až v roce 1534, kdy obec s tvrzí koupil Zikmund Seletický ze Smojna. Jeho syn prodal ves Samšinu i s tvrzí Abrahamovi Gersdorfovi z Malšvic. Snad tehdy byla tvrz přestavěna renesančně. Roku 1620 koupila od Abrahama Gersdorfa samšinský statek Barbora Berková ze Šumburka. Za třicetileté války byla tvrz švédskými vojsky několikrát vypleněna. Tvrz byla opravena až za Karla Hubryka z Hennersdorfu roku 1643. V roce 1718, kdy samšinský statek vlastnil František Josef Šlik z Holíče, se tvrz stala sídlem hospodářské správy. Nebyla udržována a v roce 1739 se uvádí jako zpustlá. Tehdy však v Samšině byla obnovena fara a objekt tvrze byl přestavěn jako byt faráře. Jako fara sloužila bývalá tvrz až do roku 1950, kdy přešla do vlastnictví JZD a byla využívána jako skladiště. V 70. letech 20. století byl objekt zrekonstruován…  číst dále

Pavel Vítek, 5.5. 2007

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Samšina

Místa v okolí

 zvonice
 kostel sv. Václava
 Mackov
 Lavice
 Ostružno
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Pařez
 Prachovské skály
 kostel sv. Jiljí
 Pařízek
 Nadslav
 kostel sv. Prokopa
 stará radnice
 mariánský sloup
 Humprecht
 Spařence
 obecní studna
 Nebákov
 dům č. p. 14
 Loreta
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Trosky
 kostel sv. Prokopa
 skalní mlýn
 Vokšice
 Brada
 Semtinská lípa
 Veliš
 Staré Hrady
 kostel sv. Václava
 Pekařova brána
 kostel sv. Kateřiny
 Kost
 hradní pivovar
 panský dvůr Zájezd
 Křižánky
 vodárenská věž
 Milkovice
 socha sv. Václava
 Vlčí Pole
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Valdická brána
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Martina
 Čeřovka
 Údrnice
 Čeřov
 kostel sv. Václava
 Kozlov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Řezníčkova vila
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 Mariánská vyhlídka
 Adamovo lože
 socha sv. Prokopa
 Valdštejnská lodžie
 kostel sv. Štěpána
 Alainova věž
 kostel sv. Matouše
 Muzeum piva
 Radeč
 kostel sv. Jiljí
 Dětenice
 Železnice
 Železnice
 lázně Sedmihorky
 rozhledna Čížovka
 Tábor
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Domousnice
 Čertova ruka
 Kláštenec
 Solec
 Jičíněves
 Jičíněves
 Belvín
 Kavčiny
 Valdštejn
 Komárovský rybník
 Soleček
 Lomnice nad Popelkou
 kostel sv. Vavřince
 Bradlec
 Hlavatice
 popravčí kámen
 Chvistonosy
 Kozlov
 stará radnice
 Dubecko
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 kostel sv. Jiří
 Ujkovice
 Milíčeves
 Hynšta
 palmový skleník
 Kněžmost
 radnice
 Staré Hrady
 Sukorady
 Tuř
 Obětní kámen
 židovský hřbitov
 Rotštejn
 kaple sv. Marka
 Kozákov
 radnice
 městská spořitelna
 kostel sv. Mikuláše
 Muzeum Českého ráje
 synagoga
 Husův sbor
 Mužský
 kostel sv. Vavřince
 Češovské valy
 Valečov
 Píčův statek
 hřbitovní kaple
 Klamorna
 Hrada
 Košťálov
 Kurovodice
 Drábské světničky
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 Volanice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Matouše
 Svijany
 Bažantnice
 Újezdec u Pěčic
 Vysoké Veselí
 Kundratice
Základní informace místa
ID místa: 5211
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama