Hradiště s mohutnými valy u vsi Češova má rozlohu téměř 40 ha a složité opevnění s impozantními valy, které se zachovaly až do výše 12 m. Při základně jsou až 50 m široké a chrání je až 5 m hluboký příkop. Nebylo dosud důkladně zkoumáno. Pro teorii, že jde o keltské oppidum, svědčí některé nálezy.
Hlavní obrázek místa
Češovské valy
© Lukáš Pechánek, 07/2006
Češovské valy jsou opravdu impozantní ukázkou historického opevnění patrně z doby počátku letopočtu. Sice panuje několik názorů na původ vzniku rozsáhlého díla, ale mnohé napovídá tomu, že opravdu místo obývali již Keltové okolo 1. stol. n. l. Celý areál je neuvěřitelně dobře zachovalý. Valy dosahují úctyhodné výše a jsou minimálně porušeny. Lze je velmi pohodlně projít po celé koruně. Dokonce jsou zachovány i původní brány, které mají svůj charakteristický tvar. Velmi dobře je zachována dispozice valů včetně akropole. Celé místo je jen minimálně narušeno, přestože v prostoru mezi valy je dnes pole a na akropoli je oplocenka.
Netopyrek, 21.4. 2003
turistické

Místo je volně přístupné po celý rok. Přístup vede nejlépe přímo od Češova polní cestou po slepé odbočce naučné stezky Češov-Vysoké Veselí. Hradiště je ukryto v zalesněném terénu, valy se též nacházejí v poli, skryty remízkem.

Netopyrek, 21.4. 2003

Další texty turistické
historie

Hradiště s mohutnými valy leží u vsi Češova v okrese Jičín. Do Češova se dostaneme po staré silnici vedoucí z Jičína směrem na Městec Králové. Češovské hradiště má rozlohu téměř 40 ha a má složité opevnění tvořené impozantními valy, které se místy zachovaly až do výše 12 m. Valy mají při své základně více než 50 m a chrání je místy až 5 m hluboký příkop. Celé opevnění tvoří nepravidelný obdélník o délce stran 940x600x930x601 m. Protože hradiště nebylo důkladně zkoumáno a není z něj proto známo příliš mnoho nálezů, nelze s jistotou tvrdit, kdo jej postavil a proč. Pro teorii, že jde o keltské oppidum, mluví nálezy několika zlatých keltských mincí, dvě typické laténské klešťovité brány i dva pravděpodobně kultovní objekty obdélníkovitého tvaru, nacházejícího se v malé vzdálenosti od hradištních valů směrem na východ.

Z.Knápek: Kniha pro každého Kelta aneb pravda o keltském původu našeho národa, Rubico Olomouc 1999, s.186 - 187, 21.4. 2003

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Češov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Volanice
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Marka
 Jičíněves
 Jičíněves
 Sekeřice
 Sekeřice
 palmový skleník
 Kopidlno
 kostel sv. Matouše
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 popravčí kámen
 Milíčeves
 kostel sv. Matouše
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Martina
 Hlušice
 Údrnice
 Tuř
 kostel sv. Václava
 Chotělice
 Veliš
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 kostel sv. Ducha
 Loreta
 Staré Smrkovice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Vokšice
 kostel sv. Martina
 Kovač
 Staré Hrady
 kostel sv. Jiří
 Ohnišťany
 Valdická brána
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 vodárenská věž
 Nadslav
 Obora
 Čeřovka
 Milkovice
 Čeřov
 Konecchlumí
 Rožďalovice
 Podlesí
 kostel sv. Prokopa
 Kamenice
 kostel sv. Havla
 Sobčice
 Dětenice
 Valdštejnská lodžie
 Skřivany
 Muzeum piva
 Sloupno
 Ostružno
 kostel sv. Jiří
 Dymokury
 Husův sbor
 zvonička
 kostel sv. Markéty
 dub červený
 synagoga
 Vlkov nad Lesy
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Brada
 kostel sv. Jiří
 Železnice
 Dřevěnice
 Mlázovice
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Hradišťko
 Kuncberk
 Ostroměř
 Křižánky
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Choteč
 Křinec
 Mokřice
 kostel sv. Jiljí
 Spařence
 Lavice
 Mackov
 Stav
 Libeň
 Mlékosrby
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 stará radnice
 Barchůvek
Základní informace místa
ID místa: 1462
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.4.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama