Hradiště s mohutnými valy u vsi Češova má rozlohu téměř 40 ha a složité opevnění s impozantními valy, které se zachovaly až do výše 12 m. Při základně jsou až 50 m široké a chrání je až 5 m hluboký příkop. Nebylo dosud důkladně zkoumáno. Pro teorii, že jde o keltské oppidum, svědčí některé nálezy.
Hlavní obrázek místa
Koruna valu.
Po koruně valu lze pohodlně obejít celé hradiště. Pouze na dvou místech je přerušen oplocenkou.
2003 ©Martin Zdrůbek
Češovské valy jsou opravdu impozantní ukázkou historického opevnění patrně z doby počátku letopočtu. Sice panuje několik názorů na původ vzniku rozsáhlého díla, ale mnohé napovídá tomu, že opravdu místo obývali již Keltové okolo 1. stol. n. l. Celý areál je neuvěřitelně dobře zachovalý. Valy dosahují úctyhodné výše a jsou minimálně porušeny. Lze je velmi pohodlně projít po celé koruně. Dokonce jsou zachovány i původní brány, které mají svůj charakteristický tvar. Velmi dobře je zachována dispozice valů včetně akropole. Celé místo je jen minimálně narušeno, přestože v prostoru mezi valy je dnes pole a na akropoli je oplocenka.
Netopyrek, 21.4. 2003
turistické

Místo je volně přístupné po celý rok. Přístup vede nejlépe přímo od Češova polní cestou po slepé odbočce naučné stezky Češov-Vysoké Veselí. Hradiště je ukryto v zalesněném terénu, valy se též nacházejí v poli, skryty remízkem.

Netopyrek, 21.4. 2003

Další texty turistické
historie

Hradiště s mohutnými valy leží u vsi Češova v okrese Jičín. Do Češova se dostaneme po staré silnici vedoucí z Jičína směrem na Městec Králové. Češovské hradiště má rozlohu téměř 40 ha a má složité opevnění tvořené impozantními valy, které se místy zachovaly až do výše 12 m. Valy mají při své základně více než 50 m a chrání je místy až 5 m hluboký příkop. Celé opevnění tvoří nepravidelný obdélník o délce stran 940x600x930x601 m. Protože hradiště nebylo důkladně zkoumáno a není z něj proto známo příliš mnoho nálezů, nelze s jistotou tvrdit, kdo jej postavil a proč. Pro teorii, že jde o keltské oppidum, mluví nálezy několika zlatých keltských mincí, dvě typické laténské klešťovité brány i dva pravděpodobně kultovní objekty obdélníkovitého tvaru, nacházejícího se v malé vzdálenosti od hradištních valů směrem na východ.

Z.Knápek: Kniha pro každého Kelta aneb pravda o keltském původu našeho národa, Rubico Olomouc 1999, s.186 - 187, 21.4. 2003

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Češov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Volanice
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Marka
 Jičíněves
 Jičíněves
 Sekeřice
 Sekeřice
 palmový skleník
 Kopidlno
 kostel sv. Matouše
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 popravčí kámen
 Milíčeves
 kostel sv. Matouše
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Martina
 Hlušice
 Údrnice
 Tuř
 kostel sv. Václava
 Chotělice
 Veliš
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Ducha
 Smidary
 Loreta
 Staré Smrkovice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Vokšice
 kostel sv. Martina
 Kovač
 Staré Hrady
 kostel sv. Jiří
 Ohnišťany
 Valdická brána
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 vodárenská věž
 Nadslav
 Obora
 Milkovice
 Čeřov
 Čeřovka
 Konecchlumí
 Rožďalovice
 Podlesí
 kostel sv. Prokopa
 Kamenice
 kostel sv. Havla
 Sobčice
 Valdštejnská lodžie
 Skřivany
 Dětenice
 Muzeum piva
 Sloupno
 Ostružno
 kostel sv. Jiří
 Dymokury
 zvonička
 Husův sbor
 kostel sv. Markéty
 dub červený
 synagoga
 Vlkov nad Lesy
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Brada
 kostel sv. Jiří
 Železnice
 Dřevěnice
 Mlázovice
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Hradišťko
 Ostroměř
 Kuncberk
 Křižánky
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Choteč
 Mokřice
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Spařence
 Lavice
 Mackov
 Stav
 Libeň
 Mlékosrby
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 stará radnice
 Barchůvek
Základní informace místa
ID místa: 1462
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.4.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama