Hradiště s mohutnými valy u vsi Češova má rozlohu téměř 40 ha a složité opevnění s impozantními valy, které se zachovaly až do výše 12 m. Při základně jsou až 50 m široké a chrání je až 5 m hluboký příkop. Nebylo dosud důkladně zkoumáno. Pro teorii, že jde o keltské oppidum, svědčí některé nálezy.
Hlavní obrázek místa
Češovské valy
© Lukáš Pechánek, 07/2006
Češovské valy jsou opravdu impozantní ukázkou historického opevnění patrně z doby počátku letopočtu. Sice panuje několik názorů na původ vzniku rozsáhlého díla, ale mnohé napovídá tomu, že opravdu místo obývali již Keltové okolo 1. stol. n. l. Celý areál je neuvěřitelně dobře zachovalý. Valy dosahují úctyhodné výše a jsou minimálně porušeny. Lze je velmi pohodlně projít po celé koruně. Dokonce jsou zachovány i původní brány, které mají svůj charakteristický tvar. Velmi dobře je zachována dispozice valů včetně akropole. Celé místo je jen minimálně narušeno, přestože v prostoru mezi valy je dnes pole a na akropoli je oplocenka.
Netopyrek, 21.4. 2003
turistické

Místo je volně přístupné po celý rok. Přístup vede nejlépe přímo od Češova polní cestou po slepé odbočce naučné stezky Češov-Vysoké Veselí. Hradiště je ukryto v zalesněném terénu, valy se též nacházejí v poli, skryty remízkem.

Netopyrek, 21.4. 2003

Další texty turistické
historie

Hradiště s mohutnými valy leží u vsi Češova v okrese Jičín. Do Češova se dostaneme po staré silnici vedoucí z Jičína směrem na Městec Králové. Češovské hradiště má rozlohu téměř 40 ha a má složité opevnění tvořené impozantními valy, které se místy zachovaly až do výše 12 m. Valy mají při své základně více než 50 m a chrání je místy až 5 m hluboký příkop. Celé opevnění tvoří nepravidelný obdélník o délce stran 940x600x930x601 m. Protože hradiště nebylo důkladně zkoumáno a není z něj proto známo příliš mnoho nálezů, nelze s jistotou tvrdit, kdo jej postavil a proč. Pro teorii, že jde o keltské oppidum, mluví nálezy několika zlatých keltských mincí, dvě typické laténské klešťovité brány i dva pravděpodobně kultovní objekty obdélníkovitého tvaru, nacházejícího se v malé vzdálenosti od hradištních valů směrem na východ.

Z.Knápek: Kniha pro každého Kelta aneb pravda o keltském původu našeho národa, Rubico Olomouc 1999, s.186 - 187, 21.4. 2003

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Češov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Volanice
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Marka
 Jičíněves
 Jičíněves
 Sekeřice
 Sekeřice
 palmový skleník
 Kopidlno
 kostel sv. Matouše
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Milíčeves
 kostel sv. Matouše
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Martina
 Hlušice
 Údrnice
 Tuř
 kostel sv. Václava
 Chotělice
 Veliš
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Ducha
 Smidary
 Loreta
 Staré Smrkovice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Vokšice
 kostel sv. Martina
 Kovač
 Staré Hrady
 kostel sv. Jiří
 Ohnišťany
 Valdická brána
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Nadslav
 Obora
 Milkovice
 Čeřov
 Čeřovka
 Konecchlumí
 Rožďalovice
 Podlesí
 kostel sv. Prokopa
 Kamenice
 kostel sv. Havla
 Sobčice
 Valdštejnská lodžie
 Skřivany
 Dětenice
 Muzeum piva
 Sloupno
 Ostružno
 kostel sv. Jiří
 Dymokury
 Husův sbor
 zvonička
 kostel sv. Markéty
 dub červený
 synagoga
 Vlkov nad Lesy
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Brada
 kostel sv. Jiří
 Železnice
 Dřevěnice
 Mlázovice
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Hradišťko
 Ostroměř
 Kuncberk
 Křižánky
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Choteč
 Mokřice
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Spařence
 Lavice
 Mackov
 Stav
 Libeň
 Mlékosrby
 sušárna čekanky
 stará radnice
 Barchůvek
Základní informace místa
ID místa: 1462
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.4.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama