Břevnovští benediktini nechali v roce 1687 na místě tvrze postavit barokní zámek, který byl v roce 1740 dále rozšířen.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 07/2013
Obec a zámek Sloupno leží 2,5 km severně od Nového Bydžova. Obec je přístupná autobusem z Nového Bydžova nebo krátkou procházkou po silnici směrem na Jičín. Zámek spatříte hned, jakmile opustíte poslední domy Nového Bydžova. Ve 20. století zámek silně zchátral, ale v posledních letech jej soukromí vlastníci zdařile opravili. Zámek je jednopatrový, vnější průčelí poměrně jednoduché a prosté. V okolí se nachází dvě zajímavé lokality. Jednak je to město Nový Bydžov a jednak cestou na opačnou stranu Skřivany se zámkem původně z 16.století, pseudogoticky přestavěným. V Novém Bydžově naleznete několik zajímavých památek. Gotický kostel sv. Vavřince z let 1305-1311 a v 18. století zbarokizovaný. Kostel Nejsvětější Trojice z r. 1601 a v letech 1717-1726 barokně přestavěný jako jednolodní stavba se dvěma věžemi. Novogotickou radnici z roku 1865. V chodbě je do zdi vsazena kamenná hlava mnicha - jediný pozůstatek bývalého kláštera minoritů. Barokní mariánský sloup na náměstí z let 1697-1716 se sochami českých patronů. Židovský hřbitov s nejstaršími náhrobky pocházejí z roku 1520, po židovském hřbitově na Starém Městě pražském je nejstarší dochovaný v Čechách.
30.10. 2005
turistické

Zámek je v majetku obce od roku 1995 a díky aktivnímu přístupu místních se zámek podařilo opět přivést k životu.

Metudka, 22.6. 2009

historie

Poprvé se v obci Sloupno připomíná tvrz v roce 1555. Od té doby měnila celou řadu majitelů, až v roce 1672 byla postoupena břevnovskému benediktinskému klášteru. Břevnovští benediktini nechali v roce 1687 na místě tvrze postavit barokní zámek, který byl v roce 1740 dále rozšířen.

30.10. 2005

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Sloupno

Místa v okolí

 Skřivany
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 Nový Bydžov
 kostel sv. Prokopa
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Libeň
 kostel sv. Jiří
 Chotělice
 sušárna čekanky
 Barchůvek
 kaple Panny Marie
 Podlesí
 Mlékosrby
 Hlušice
 Luková
 kostel sv. Jiří
 Kosice
 Myštěves
 kostel sv. Václava
 Vysoká
 Barchov
 Ohnišťany
 Staré Smrkovice
 Sekeřice
 Kosice
 Sekeřice
 Přestavlky
 Babice
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Mikuláše
 Nechanice
 Vlkov nad Lesy
 Kunčice
 loretánská kaple
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Václava
 Stračov
 Volanice
 Obora
 Karlova Koruna
 Kozelkova vila
 Bašnice
 kostel sv. Voršily
 kostel sv. Matouše
 Stračov
 Chlumec nad Cidlinou
 Obědovice
 Kratonohy
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Martina
 Češovské valy
 kostel sv. Jiří
 Hradišťko
 Ostroměř
 Holovousy
 Klamoš
 kostel sv. Vavřince
 Dohalice
 Radíkovice
 Dolní Přím
 Chloumky
 Milíčeves
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Libčany
 kostel sv. Prokopa
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Hořice
 Libčany
 Hořice
 Hořice
 Tuř
 kostel sv. Vojtěcha
 Jeřice
 Kasalice
 Korce
 Pustohrad u Hořic
 panský dvůr
 Jičíněves
 Jičíněves
 Rohoznice
 Rohoznice
 Choťovice
 Škroupův dům
 Stará Báň
 fara
 kostel sv. Matouše
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 fara
Kontaktní informace
Obecní úřad Sloupno
503 53 Sloupno 47
Tel: 495 493 647
http://www.sloupno.cz/zamek-sloupno/
obec@sloupno.cz
Základní informace místa
ID místa: 3544
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama